Richard Branson představuje nový Spaceship Two Unity.

Richard Branson představuje nový Spaceship Two Unity. | foto: AP

Turisté mají nový raketoplán pro cesty k vesmíru. První havaroval

  • 32
Společnost Virgin Galactic představila nový návratový stroj, který má vozit turisty na hranici vesmíru. Ten první skončil v roce 2014 havárií.

Na konci uplynulého týdne odhalila společnost miliardáře Richarda Bransona nový stroj, který nahradí předloni havarovaný SpaceShip Two. Druhý raketoplán nese označení Virgin Spaceship (VSS) Unity a od prvního modelu se prakticky neliší. Je také osmnáct metrů dlouhý a pojme šest pasažérů a dva piloty.

Uvedení nového modelu se neobešlo bez velké show, které se zúčastnila řada celebrit. Celá akce se odehrála na kosmodromu v Mohavské poušti, který patří právě firmě Virgin Galactic.

Firma zatím nespecifikovala, kdy se v novém stroji první turisté podívají na hranici mezi Zemí a vesmírem. Nejdříve čeká na řadu testů.

Na skok do vesmíru

Infografika

jak probíhá vesmírný let SpaceShipTwo

Protože je Unity v podstatě stejný stroj jako havarovaný model, nezmění se ani způsob, jak bude vozit lidi na hranici vesmíru.

Cestovní raketoplán se nechá vynést mateřskou nosnou lodí WhiteKnightTwo do patnáctikilometrové výše.

SpaceShipTwo

Raketoplán je 18 metrů dlouhý a pojme šest pasažérů a dva piloty. Kabina pro cestující má pro lepší výhled na všech stranách okénka o průměru 45 centimetrů.

SpaceShip Two při zkušebním letu.
White Knight Two má za úkol vynést SpaceShip Two do patřičné výšky.

Nosný letoun WhiteKnightTwo je dvoutrupý s rozpětím křídel téměř 43 metrů.

Zkonstruován je z plastů vyztužených uhlíkatými vlákny. Stroj ponese raketoplán SpaceShipTwo mezi svými trupy v podvěsu, což umožňuje snadné odpoutání modulu po dosažení výšky 15 000 metrů.

Tam raketoplán zažehne motory a vyrazí – postupně až trojnásobnou rychlostí zvuku – do vesmíru. Plavidlo následně vystoupá nad uznávanou hranici s vesmírem (ve výšce 100 kilometrů nad Zemí).

Cestující uvidí naši planetu tak, jak ji dosud mohli spatřit jen astronauti. Ve stavu beztíže stráví pět až deset minut. Let potrvá přes dvě hodiny. SpaceShipTwo nedosáhne oběžné dráhy kolem Země, ale její let se bude podobat „vesmírným skokům“ prvních amerických astronautů.

První turisté měli využít služby společnosti již v roce 2012, následovalo však několik odkladů a 31. října 2014 havárie. Ta byla podle vyšetřování způsobena chybou pilota, který předčasně zapnul „brzdy“.

Letenku do vesmíru už si zamluvily stovky lidí včetně několika desítek Čechů.

14. ledna 2014