Sparta - Boleslav 2:0, domácí rozhodli v úvodu, hostující Baroš vyloučen

• 186
Devátý ligový zápas doma, deváté vítězství. Sparťanští fotbalisté jsou na Letné dál stoprocentní, v 18. kole první ligy porazili třetí Mladou Boleslav a v tabulce na vedoucí Plzeň pořád ztrácejí tři body. Hosté v závěru dohrávali o deseti bez vyloučeného Baroše.

Už po dvaceti minutách bylo hotovo. Sparťané dali dva góly a pak hru kontrolovali. Jejich rychlé vedení zápasu možná ublížilo, nebyl to strhující boj, spíš se zbývajících sedmdesát minut jen dohrávalo.

Sparta má totiž před odvedou vyřazovací fáze Evropské ligy v Krasnodaru a po dvou gólech se za dalšími už příliš nehnala. A Boleslav na zvrat neměla.

„Chtěli jsme rozhodnout co nejrychleji, protože jsme věděli, že když se pustíme do hry nahoru dolu, tak nám budou ubývat síly. Ve druhé půlce už hráči nahodili trochu úsporný režim a nebylo to úplně pohledné. Dnes jsme ale moc chtěli tři body,“ hodnotil sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

I ve svém druhém utkání v rudém dresu se prosadil Šural. Před týdnem rozhodl o výhře ve Zlíně (2:1), před domácími fanoušky tým ke třem bodům nasměroval.

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Byl to jeden z jeho lehčích gólů, když z pár kroků od odkryté brány dorazil střelu Krejčího. Předcházel tomu přetažený centr na volného Zahustela, jenž ve skluzu poslal míč podél brány, a Krejčí z ostrého úhlu vypálil.

Druhý gól dali domácí po centru z rohu, hlavičku Brabce hostující obrana odvrátila, do odraženého míče se z dvanácti metrů nádherně položil Costa a poslal míč k tyči. Šeda si na míč sáhl, ale vyrazit ho nedokázal.

Boleslavští byli zaskočení, sice ve středu pole udrželi míč, ale dopředu nebezpeční nebyli. Na hrotu se nedařilo Barošovi, jenž běhal především bez míče, pak dostal žlutou kartu za úmyslnou hru rukou. Když před koncem fauloval Costu, dostal druhou žlutou kartu a nedohrál.

Zdálo se, že hosté jsou s porážkou smířeni. Sparťanskou obranu nejvíc zlobil Přikryl, jenž ještě na podzim patřil Spartě. V základní sestavě byli i další tři nedávní sparťané Polom, Pauschek a Jánoš.

Zápas byl věnován památce Pavla Srníčka, trenérovi sparťanských brankářů, který v závěru loňského roku zemřel na selhání srdce. Před utkáním diváci povstali a minutu tleskali stejně jako hráči na hřišti.

Při utkání byl i prostor na gesta fair play. Hostující Magera u vlastního pokutového území přiznal teč a změnil verdikt sudích, kteří původně dali aut Boleslavi. Na druhé straně to samé udělal Matějovský.

Sparťané bavili publikum kombinačními akcemi, byť na rozbitém hřišti, což byl následek čtvrtečního pohárového duelu s Krasnodarem, jim míč často odskakoval a ztěžoval kontrolu. Terén hrál proti domácím i ve 37. minutě při vyložené šanci Dočkala. Krejčí mu nabil na penaltu, domácí kapitán střílel bez přípravy, ale míč mu těsně před ním skočil na holeň.

Domácím se nedařilo náskok zvýšit ani z nadějných příležitostí, a tak jakákoli chyba mohla zápas zdramazitovat. Po hodině hry k tomu málem došlo, obraně utekl Přikryl, přehodil vybíhajícího Bičíka, ale Costa stihl střelu z prázdné brány vykopnout.

Pak už se do žádné šance hosté nedostali, i když trenér Jarolím posílil ofenzívu Kalabiškou a Chramostou.

„Spartě jsme to sami usnadnili. Dvě nedohrané standardky a Sparta se rychle dostala do vedení lacinými brankami. My toho dopředu moc neměli, byli jsme špatní a bezzubí. Svitla by nám naděje, kdyby Tomáš Přikryl proměnil jedinou vážnější šanci, ale to se nepovedlo a Sparta už to kontrolovala,“ konstatoval boleslavský trenér Karel Jarolím.