V brněnském hostelu se zabydleli uprchlíci, už se učí základy hantecu

  • 99
Je na nich patrná únava, ale i vděčnost a úleva. Čtyřiadvacet křesťanských uprchlíků z Iráku se zabydluje v Brně, kde strávili první noc. Zatím odpočívají po třídenní náročné cestě, v neděli se chystají na mši i prohlídku města.

„První noc byla velice příjemná, odpočinuli jsme si od toho všeho, máme všechno, co potřebujeme a velice všem děkujeme,“ říká Hanaa původem z Bagdádu. Je ze tří sester, její rodiče jí ve vlasti zabili kvůli jejich víře.

Všem uprchlíkům se stal prozatímním domovem brněnský hostel Eleven v Dominikánské ulici. „Přijetí bylo velice příjemné, pro všechny byla připravená večeře, arabské jídlo, máme z toho krásné dojmy. Těšíme se na prohlídku města, ale po třech dnech na cestách máme oteklé nohy,“ ukazuje se smíchem na nohy v žabkách.

Skupina žila poslední rok a půl v uprchlickém táboře na severu Iráku v odlehlé poušti. „Bylo to jako v Guantánamu. Tragické podmínky, osm lidí žilo v kovové buňce velké třikrát tři metry, kde bylo v létě nesnesitelné horko a v zimě velká zima. Základních potřeb byl nedostatek, bylo to velice těžké,“ vzpomněl Emad, technický pracovník v ropném průmyslu, také původem z Bagdádu.

Plány do budoucna má skromné. „Chceme se začlenit do společnosti, uplatnit se, najít si práci a být užiteční. Žádné velké ambice nemáme,“ dodává.

Skupinka už dokonce pochytila česká slovíčka – Brno, šalina nebo dobrou noc. Uprchlíci přiletěli včera na letiště Václava Havla. Pociťují úlevu, ale zároveň myslí na své blízké, kteří v Iráku zůstali.

„Jsme s nimi v kontaktu přes Facebook. Plánují, že by utekli přes moře. Říkají – buď přeplujeme, nebo zemřeme. Skoro všichni křesťané žijí v Iráku ve strachu a potřebují, aby je někdo spasil,“ uzavřela Hanaa.

V hostelu pobydou dva měsíce. „Chceme, aby si zvykli na nové prostředí společně, pak je přestěhujeme do bytů, kam konkrétně zatím řešíme s městem,“ podotknul za Nadační fond Generace 21 Martin Frýdl.