VIDEO: Svět zaujal olomoucký patent, příruční rychlotester znečištění vody

  • 6
Olomoucký nápad na odhalení znečištěné vody má velkou šanci prorazit do světa. Kartičku, která dokáže během chvíle jednoduše určit, co vodu kontaminovalo, vyvinuli vědci na Univerzitě Palackého.

Vloni na podzim se vědci svým testerem pochlubili médiím a odezva přišla téměř vzápětí.

„Oslovilo nás několik firem, daly nám spoustu podnětů, jak pokračovat anebo co na testerech lehce vylepšit. Nyní jsme se proto soustředili spíše na praktické věci,“ přiblížil poslední měsíce práce Jan Petr z přírodovědecké fakulty.

Nový tester znečištění vody

Ozvalo se i zahraničí. Konkrétní země však čtyřiatřicetiletý vedoucí výzkumného týmu ještě jmenovat nechce. Jednání totiž nejsou definitivně uzavřena.

„Obecně se dá říci, že tam nejvíce figuruje Asie. Jde o zástupce ze zahraničí, kteří by měli zájem o koupi našeho testeru,“ doplnil.

Kartičku, vyrobenou především z papíru a vosku, je ale předtím třeba ještě upravit. A to laicky řečeno na určení látek, jimiž je voda v dané zemi většinou znečištěná. Jde totiž často o jiné prvky, než jaké znehodnocují vodu v České republice.

Dokáže ve vodě odhalit chemické i mikrobiologické znečištění

„Doufám že se k nějakému definitivnímu výsledku dostaneme do půl roku. To už bychom mohli mít v ruce něco, co by bylo hodně přesvědčivé,“ zmínil vědec.

Tester dokáže ve vodě odhalit chemické i mikrobiologické znečištění. Vývoj začal před dvěma a půl lety, v Petrově týmu se na něm postupně podílelo kolem osmi lidí.

Kartička funguje velice jednoduše - po odstřižení spodního okraje ji stačí na chvíli ponořit do vody, která postupně prosákne až do kanálků s citlivými čidly. Na znečištění upozorní změnou barvy. Při testu pro MF DNES kartičky v různých vzorcích na první pohled čiré vody odhalily například nikl, olovo či velké množství železa.

Petr plánuje, že tester využijí především jednotlivci, kteří si budou chtít doma otestovat vodu. Dostupný byl měl být stejně jako těhotenské testy či testy na analýzu moči.

K testerům vody by ovšem měla patřit také aplikace pro mobilní telefony. Ze snímku použité kartičky by dokázala ihned vyčíst přesný výsledek a také druh znečištění. „Také ve vývoji toho softwaru pokračujeme,“ doplnil vědec.