Majitelé lákají na speciální potraviny a kvalitní produkty

Majitelé lákají na speciální potraviny a kvalitní produkty | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Začátky byly těžké, Češi jsou konzervativní, říká majitel Food Story

  • 81
Začínali s malou pobočkou v pražských Kunraticích, dnes mají kromě této prodejny i kiosek na Ruzyni a obchod v Dlouhé. Majitelé lahůdkářství pro labužníky věří, že se jim z Food Story podaří vybudovat silnou značku.

„Když jsme s bratrem cestovali po Evropě, tak jsme viděli výrobky, které u nás nebyly, a rozhodli jsme se je přivézt,“ říká Tomáš Kačena k nápadu otevřít si v Praze lahůdkářství Food Story pro labužníky, kde prodává regionální produkty z celé Evropy.

Svoji první pobočku otevřel s bratrem Jiřím Konhefrem v Kunraticích na podzim roku 2014. Následoval kiosek na Ruzyni a obchod v Dlouhé, ke kterému přibylo i bistro s čerstvými pokrmy a salátový bar. Majitelé by postupně chtěli z Food Story vybudovat silnou značku, která by mohla prodávat franšízy – tedy za poplatek nabízet koncept podobně, jako to dělá fastfoodový řetězec McDonald’s.

Podnikatelská dvojice se inspirovala v zahraničí, kde jsou výběrová lahůdkářství zaběhnutý byznys. Food Story v současnosti spolupracuje se 45 drobnými potravináři z celé Evropské unie. Síť dodavatelů zároveň tvoří 112 českých výrobců pečiva, uzenin, sýrů nebo paštik.

„Začátky byly poměrně těžké. Vybudovat si vztahy s dodavateli a objet je, to zabere čas,“ vysvětluje Kačena. Největší problém zpočátku byl, že výrobci mnohdy nechtěli dodávat zboží v menších objemech. „Tlačí vás hned do palet, což je problém kvůli trvanlivosti i nákupní ceně,“ dodává Konhefr.

„Český zákazník je konzervativní, naučit ho kupovat si něco nového je poměrně dlouhá cesta,“ říká Kačena. Majitelé Food Story navíc nezastírají, že mnoho zákazníků odrazují vyšší ceny, než na jaké jsou zvyklí v řetězcích velkoobchodů.

Vzhledem k tomu, že se Food Story snaží nabídkou uspokojit převážně tuzemskou klientelu, sází i na české výrobky. Sladkosti do jejich obchodu dodává například pražská Čokoládová továrna. Lahůdkářství spolupracuje i s klášterem Nový Dvůr, ve kterém mniši ručně vyrábějí hořčici. „I když sídlíme na lukrativní adrese v centru Prahy, český klient je pro nás nejdůležitější. Úbytek zahraniční klientely se s poklesem turismu v zemi ihned projeví,“ tvrdí Kačena.

Majitelé Food Story odhadují, že se obrat jejich obchodů letos dostane na 60 až 70 milionů korun. Obrat prodejny v Kunraticích loni meziročně rostl o 50 procent. Komplex Food Story v Dlouhé kromě bistra s obědovými meníčky, salátového a tapas baru, cukrárny a gourmet obchodu nově tvoří i pivotéka ve spodním patře, kde na pípě pravidelně obměňují osm piv od malých regionálních dodavatelů.

„Zaměřujeme se na menší pivovary, komerční ne. Myslíme si totiž, že o komerční piva už lidé zájem ztratili, mají spíš zájem o piva speciální,“ říká k nabídce pivní znalec Robert Demeter, který s Kačenou a Konhefrem spolupracuje. Food Story totiž svůj padesátičlenný personál pravidelně školí – znalost jednotlivých výrobků je pro zákazníky dle slov majitelů klíčová.