Proces s Krejčířem přerušila bombová hrozba, soud se musel evakuovat

  • 102
Soud v Jihoafrické republice měl v pondělí vynést trest nad Radovanem Krejčířem, kterého loni v srpnu uznal vinným z únosu a pokusu o vraždu. Krátce po jedné hodině odpoledne však líčení přerušila bombová hrozba. Všichni přítomní opustili soudní síň. Vynesení rozsudku se odložilo na úterý.

O odročení soudu informoval zpravodajský server EWN na Twitteru. Bezpečnostní síly podle médií postupně evakuovaly celou soudní budovu. Výhrůžka bombou byla planá, řekla rozhlasové stanici Jacaranda zástupkyně soudu Zoleka Sondlová.

Krátce před vyhlášením poplachu si Krejčíř opět soudu stěžoval, že ho bolí spoutané ruce. Již dopoledne se zlobil, že jako jediný ze šesti souzených je před tribunálem v poutech.

V polovině dne požádal soud o uvolnění pout, protože ho po více než pěti hodinách bolí ruce. Soudce to zamítl. „Pokud bezpečnostní služba říká, že je musíte mít, tak je musíte mít,“ prohlásil soudce.

22.února 2016 v 13:38, příspěvek archivován: 22.února 2016 v 13:42

#Krejcir South Gauteng High court has been evacuated. SM pic.twitter.com/q865UVcxMf

Krejčíř dorazil v pondělí dopoledne před soud v Johannesburgu v bílém tričku a v poutech, byl pohublý, prošedivělý a zřetelně nervózní. Během přímého televizního přenosu, který vysílala některá jihoafrická média, bylo vidět zaplněnou soudní síň, v níž hlídkovalo mnoho uniformovaných strážců s automatickými zbraněmi.

Krejčíř je v nejstřeženějším vězení JAR, kam zavírají notorické útěkáře

Přísná bezpečnostní opatření Krejčíř před soudem označil za cirkus. Zároveň si stěžoval na obtížný kontakt se svými právními zástupci poté, co byl v prosinci přemístěn do přísně střežené věznice v Kokstadu daleko od Johannesburgu. Prohlásil, že se hodlá hájit sám a požádal o tlumočníka. Se soudem Krejčíř komunikuje v angličtině, která podle jeho vlastních slov není dobrá.

Krejčíř dlouze obviňoval soudce Colina Lamonta, že je proti němu zaujatý. Vyčítá mu mimo jiné, že v minulosti ignoroval jeho pokusy dostat slovo, a tvrdí, že soudce k němu má jiný přístup než k ostatním pěti osobám souzeným v tomto případu.

22.února 2016 v 09:42, příspěvek archivován: 22.února 2016 v 10:36

#Krejcir to Lamont; "Why would I kill you?" Watch it LIVE >> https://t.co/Ye67Wm6e53 pic.twitter.com/CoNvC03bBq

Krejčíř vyjádřil přesvědčení, že ho v očích soudce poškozují zprávy v médiích, podle kterých chtěl soudce nechat zavraždit, připravoval svůj útěk z vězení a měl v cele ukrytou zbraň (více zde). Podle Čecha se k němu soudce Lamont během dosavadního procesu choval neférově a předem ho považoval za vinného. Opět si také stěžoval na špatné podmínky svého věznění.

Únos, vražda, drogy

Miliardář a někdejší vlivný podnikatel žije v Jihoafrické republice od roku 2007. V listopadu 2013 ho tamní policisté zadrželi pro podezření, že nechal unést a později mučil Bhekiho Lukheleho, od kterého chtěl získat informace o drogovém dealerovi.

Soudce Colin Lamont uznal v srpnu loňského roku Krejčíře a další obžalované vinnými z únosu, pokusu o vraždu a držení drog. Trest ale nevynesl, pouze určil, že ho sdělí v září. Termín se později posunul na listopad a nakonec na 22. února 2016. Podle twitterového účtu jihoafrického serveru Eyewitness News není možná výše trestu nijak omezena.

Krejčíř je v JAR podezřelý z více závažných trestných činů, zejména z možné účasti až na dvaceti vraždách a z praní špinavých peněz (více čtěte zde). „Tohle je teprve začátek. Procházíme maratonem soudních jednání, velmi obtížných a náročných případů. Pro detektivy to byla extrémně těžká práce, ale nashromáždili řadu důkazů,“ citoval Český rozhlas Solomona Magkaleho z vedení jihoafrické policie. Dodal, že celé vyšetřování může trvat deset až patnáct let.

Pokus o útěk

V září loňského roku se Krejčíř pokusil o útěk z věznice v Pretorii (čtěte zde). V prosinci ho proto přemístili do nejpřísněji střeženého zařízení Ebongweni v Kokstadu, kde zůstane až do pravomocného rozsudku. Je prvním člověkem, kterého tam soudy umístily ještě před definitivním odsouzením (více o káznici čtěte zde).

Krejčíř je vinný v pokusu o vraždu i vytunelování Čepra. Dostal 15 let

Krejčíř je trestně stíhaný i v Česku. V roce 2005 uprchl policii při domovní prohlídce své vily v Černošicích (podrobnosti zde). Policisté ho podezírali z daňových úniků a plánování vraždy a v jeho vile k tomu chtěli najít důkazy.

V nepřítomnosti byl několikrát odsouzen, soudy mu postupně zvyšovaly trest. Nejčerstvější již pravomocný rozsudek ve výši 10,5 roku mu loni potvrdil Nejvyšší soud, ke kterému se Krejčíř dovolal. Ani ten ale nezůstane poslední. V listopadu 2015 mu soudkyně Městského soudu v Praze vyměřila souhrnný trest v délce 15 let za tunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka (více zde).

Krejčíř před jihoafrickým soudem v roce 2013:

26. listopadu 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue