Farmáři se obávají o své tržby. Ilustrační foto | foto: David Sedlecký

Na Babišovy pokladny doplatí naše trhy, bojí se farmáři a pěstitelé

  • 108
Zákon o elektronické evidenci tržeb, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna, má další odpůrce. Obavy z plošné evidence tržeb vyjadřují zemědělci. Mají především strach, že negativně ovlivní oblíbené farmářské trhy.

Asociace farmářských tržišť (AFT) je přesvědčena, že elektronická evidence tržeb (EET) omezí nabídku regionálních potravin a dalších zemědělských výrobků od malých pěstitelů. Zákazníci ve městech by tak mohli přijít o část nabízených potravin na farmářských trzích.

VIDEO: Podívejte se, jak můžou vypadat účtenky elektronické evidence tržeb

„Pro většinu malých pěstitelů a nejmenších výrobců potravin představují farmářské trhy jediné odbytové místo, kde mohou prodat svou produkci nebo sezónní přebytky,“ říká předseda AFT Jiří Sedláček. „Své zboží nabízejí třeba jen několik týdnů nebo měsíců v roce, kvůli tomu si těžko budou pořizovat potřebné technologie a software,“ tvrdí.

Ministerstvo financí však namítá, že celoplošná evidence tržeb vytváří stejné podmínky pro všechny a farmářské trhy neohrozí. Podle resortu obavy AFT spíše plynou z neinformovanosti.

Offline režim vyřeší problémy s internetem

Při evidenci si každý podnikatel zvolí řešení, které je pro něj levné a zároveň jednoduché. Obchodníci tak mohou využívat jak již stávající pokladny, tak i tablety nebo mobilní telefony, žádnou další certifikaci potřebovat nebudou. Ani další platby nad rámec připojení k internetu by podnikatelům vzniknout neměly.

Pokud by se trhy konaly v místech, kde je připojení k internetu nestabilní, může obchodník požádat Finanční správu o zjednodušený (offline) režim. Aby výjimku podnikatel získal, musí prokázat, že by evidování online „znemožnilo nebo zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti, ze které tržby plynou“.

„Získat absolutní výjimku pro odvětví či určitý způsob prodeje nad rámec odvětví uvedených v zákoně nelze. Je nicméně možné požádat o zjednodušený offline režim, v rámci kterého by podnikatel posílal data jednou za 5 dní,“ říká Kateřina Vaidišová, tisková mluvčí Ministerstva financí.

Pokud pokladna zrovna nebude připojená k internetu, měla by vygenerovat vlastní kód a vytisknout ho na účtenku. Unikátní číslo lístku se uloží do paměti zařízení a pokladna finanční správě tyto informace zašle až bude opět připojená. Odpadají tak průvodní obavy z nutnosti být na síti po celou dobu prodeje.

Farmářům prodávajícím vlastní produkci nevznikne povinnost k EET hned. Nejdříve by měli evidovat od února 2018. Ministerstvo si od toho slibuje dostatek času na přípravu vhodného řešení pro tento typ prodeje. Úplnou výjimku z EET budou mít zahrádkáři, kdo na farmářských trzích prodávají přebytky ze sklizně. Z pohledu státu se totiž nejedná o příjmy z podnikání.

Systém elektronické evidence tržeb u nás nabízejí desítky dodavatelů. Mezi nimi Vectron, Storyous, Dotykačka, Sonet nebo Smart Software. Offline režim podporují například Smart Software nebo Vectron.

Jak budou vypadat účtenky po zavedení EET: