Letná oslavovala benjamínka, sparťanským hrdinou se stal Juliš

• 9
Naběhl si na povedený centr, hlavou trknul do míče a pak už v euforii běžel pod tribunu za šťastnými fanoušky. Hrdinou sparťanských fotbalistů se ve čtvrtek večer stal mladý útočník Lukáš Juliš, který svým gólem zařídil vítězství nad Krasnodarem 1:0.

Fanoušci na letenském stadionu povstali a spustili hlasitý aplaus. „Lukáš Juliš! Lukáš Juliš!“ skandovali.

Běžela 78. minuta a pro 21letého útočníka zápas skončil, protože ho na hřišti střídal náhradník Tiémoko Konaté. Měl odpracováno - a hlavně splněno. Jediným gólem utkání posunul Spartu blíž k osmifinále Evropské ligy, a tak si užíval reakci fanoušků.

„Když jsem střídal, měl jsem husí kůži. Super,“ usmíval se pár minut po zápase v tak zvané mixzóně, kde odpovídal na otázky novinářů.

Juliš se přitom do sestavy dostane jen občas, protože místo ve sparťanském útoku má takřka jisté spolehlivý kanonýr David Lafata. Ten však v důležitém zápase proti Krasnodaru kvůli zranění nastoupit nemohl.

A tak dal trenér Zdeněk Ščasný šanci Julišovi. Navzdory tomu, že talentovaný útočník v české lize ještě nikdy nenastoupil v základní sestavě a v Evropské lize se dostal do zahajovací jedenáctky teprve podruhé.

„Lukáš je obrovský talent. Dneska pracoval výborně. Paradoxně moc hlaviček nevyhrával, ale tu nejdůležitější ano. Má předpoklady, že jednou bude na tomhle postu velmi zajímavým hráčem,“ chválil kouč Ščasný svého svěřence.

V prvním poločase se vytáhlý útočník hledal. Skoro se nedostal do hry a u míče byl jen párkrát. Jeho kolega v útoku Kehinde Fatai byl vidět víc. Ale po přestávce...

...si Juliš před bránou ruského týmu počíhal na centr Bořka Dočkala a nebezpečně hlavičkoval. Byla to velká šance, kterou však brankář Andrij Dykan zlikvidoval.

„Přitom jsem se už skoro běžel radovat. Vůbec nechápu, že to nebyl gól. Ani nevím, jak to ten brankář chytil,“ popisoval Juliš.

Podobnou akci oba sparťané zopakovali v 64. minutě. Dočkal centroval a Juliš hlavičkoval. Tentokrát už krasnodarský gólman zasáhnout nedokázal! Úspěšný střelec běžel směrem k fanouškům a máchal rukama, než na něj naskákali šťastní spoluhráči.

„Od Bořka Dočkala to byl krásný centr, to jsem prostě musel dát. Naštěstí jsem tu šanci proměnil,“ poznamenal.

Nebyl to Julišův první gól v Evropské lize. Trefil se už v prosinci proti kyperskému klubu APOEL Nikósie, kdy nastoupil v základní sestavě poprvé. Tehdy se parádní patičkou podílel na vítězství 3:1, ale Sparta už v té době měla postup do jarní fáze jistý.

Teď je Julišův gól cennější. Využije český tým výhodu a vybojuje v odvetě postup do osmifinále?