Sedadlo Jágra či Haška. Letadlo „zlatých hochů z Nagana“ zachrání i sbírka

  • 94
Přesně před osmnácti lety, 22. února 1998, triumfovali čeští hokejisté na olympiádě v Naganu. Do Prahy je přivezl vládní speciál Tupolev TU-154, který nyní nadšenci rozebírají před přesunem do muzea v Kunovicích. Chybějící peníze chtějí získat prodejem sedadel.

Jsou to asi nejslavnější okamžiky v historii českého sportu. Bylo pondělí 23. února 1998, krátce po sedmé večer a na ruzyňském letišti v Praze přistál ruský Tupolev TU-154 s olympijskou výpravou.

Se zlatou medailí na krku v něm spolu se zlatou běžkyní na lyžích Kateřinou Neumannovou seděli Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Vladimír Růžička, trenér Ivan Hlinka a další hrdinové z Nagana.

Velký hokejový úspěch nyní připomenou členové Leteckého muzea v Kunovicích. V pondělí 22. února, na které připadá osmnácté výročí vítězného finále, odstartovali akci na záchranu naganského speciálu. Lidé si totiž budou moci koupit sedadlo ze slavného letounu.

„Nevíme, kde přesně seděl třeba Jaromír Jágr nebo Ivan Hlinka. Je to tak trochu loterie, ale fanoušci díky dobovým fotkám a videozáznamům jistě zjistí, které místo patřilo konkrétním hokejistům. O to cennější pak bude,“ řekl Martin Hrabec z kunovického muzea, který je jedním z organizátorů.

Dopita: Rád bych zavzpomínal

Muzeum potřebuje peníze kvůli náročnému a raritnímu přesunu letounu z Prahy do Kunovic. Chybí zhruba 400 tisíc korun, které chce získat prostřednictvím kampaně na serveru Startovač.cz. Cena jednoho sedadla bude v řádu tisíců korun.

„Pro fanoušky to může být zajímavé. A kdybychom se v letadle sešli všichni, co jsme tehdy letěli, rád bych zavzpomínal,“ řekl MF DNES naganský vítěz Jiří Dopita, který v době olympiády hrál ve Vsetíně.

Nabídka by mohla zaujmout milovníky letounů i sportovní příznivce. Koupit se totiž dají sedadla v turistické třídě, první třídě i prezidentském salonku a pilotní kabině.

Hokejoví fandové si mohou také připlatit za výrobu speciálního dresu se svým vlastním jménem a s číslem koupené sedačky. Ta zůstane v letounu už napořád i se jménem majitele, který si ji pak může užít při návštěvě kunovického muzea.

„Zájemci už se ozývají,“ doplnil Hrabec.

Práce potrvají ještě půl roku

Než se letoun dlouhý 45 a vysoký 12 metrů vydá na cestu, musejí ho odborníci rozebrat. Šestice konstruktérů, mechaniků a techniků na něm pracuje více než rok.

Do Prahy jezdí o víkendech z Uherského Hradiště, Olomouce, Vysočiny i ze Slovenska.

Jedním z posledních politiků, který se proletěl „tůčkem“, byl v únoru 2007...
České vládní letadlo v Tokiu - České vládní letadlo mělo poruchu na letišti v...
České vládní letadlo v Tokiu - České vládní letadlo mělo poruchu na letišti v...
České vládní letadlo v Tokiu - České vládní letadlo mělo poruchu na letišti v...

Jedním z posledních politiků, který se proletěl „tůčkem“, byl v únoru 2007 prezident Václav Klaus při návštěvě Japonska. Stroj se však porouchal a Klaus musel použít vlak.

Za sebou mají čtyři tisíce odpracovaných hodin, během kterých stihli vyprázdnit palivové nádrže, demontovat bezpočet krytů a dílů a odpojit křídla nebo kormidla. Další práce jim zabere ještě půl roku. Teprve pak se může ojedinělý přesun do Kunovic uskutečnit.

Nadšenci v Praze rozebírají i další ruský letoun Tupolev TU-154, ten ale nakonec neskončí v olomouckém ani kunovickém muzeu. Uvažuje se spíše o jeho prodeji některému ze zahraničních leteckých muzeí.