Skleníky s rajčaty v polské Bogatynii.

Skleníky s rajčaty v polské Bogatynii. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Riskují bojkot, řekli si ministři o zářících polských sklenících

  • 138
Problém zářících skleníků se zeleninou v polské Bogatyni začne řešit polské ministerstvo životního prostředí. Ve hře je i bojkot produktů firmy, která nočním intenzivním svícením ruší spánek obyvatel části Jizerských hor. Záře se nelíbí ani německé straně.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce, který se ve čtvrtek ve Varšavě setkal se svým polským protějškem, mu jeho resortní kolega sdělil, že polské ministerstvo bude jednat o omezení svícení s firmou Citronex, která skleníky provozuje.

„Dokonce uvedl, že firma, která chce přistavět v pohraničí další skleníky, by měla zvážit, zda chce jít do konfliktu, jehož reakcí by mohl být bojkot jejích produktů,“ sdělil MF DNES Brabec.

Brabec dále uvedl, že polská strana bude o problému jednat nejen s Citronexem, ale i s vedením radnice v Bogatyni.

„Tlak na firmu vyvíjí i saské ministerstvo životního prostředí, jelikož světlo ze skleníků ovlivňuje nejen české občany, ale i německé,“ dodal Brabec. „Věřím, že společně vytvoříme takový tlak, který povede k technickým úpravám skleníku a světelné znečištění se sníží, nebo mu úpravy plně zamezí.“

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta uvedl, že chce kvůli světelnému smogu na hranicích vyvolat veřejné slyšení v europarlamentu.

„Neexistuje žádná mezinárodní legislativa, která by téma světelného znečištění řešila. Chceme proto vyvolat veřejné slyšení na půdě Evropského parlamentu a tak oslovujeme ke spolupráci naše europoslance,“ uvedl hejtman. I Půta se chce sejít se zástupci Citronexu.

Citronex (reportáž z okolí skleníků čtěte zde) reagoval na opakované dotazy MF DNES zatím jen stručným prohlášením.

„Naše skleníky umístěné u elektrárny Turów splňují veškeré normy a mají požadovanou dokumentaci. Pohodlí obyvatel nám ale není lhostejné, z toho důvodu pracujeme na způsobu omezení světelného záření,“ uvedla za firmu Małgorzata Orłowska.