Vlakové nádraží v Turnově už není vlhnoucí hanbou Českého ráje

  • 1
Ostudou Českého ráje přestává být železniční nádraží v Turnově. České dráhy tam za 15 milionů korun opravily odbavovací halu. Cestující tam tak už nenajdou vlhnoucí stěny s opadávající omítkou.

„Historická budova z roku 1906 se v minulosti opravovala pouze minimálně,“ řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. „Před rekonstrukcí byla zasažena vzlínající vlhkostí, která se projevovala opadáváním omítek. Zaměstnanci Českých drah pracovali v nevhodném prostředí.“

České dráhy opravovaly budovu od června loňského roku do letošního února. V hale stavbaři odstranili veškeré nevyhovující obklady. Odborníci očistili nástěnné malby Karla Vika s tematikou Českého ráje.

Výpravní budova je nově vymalovaná, zaměstnanci Českých drah získali lepší zázemí. Vznikl obchodní prostor pro pekařství a prodejnu tisku i nová luxusní WC. Otevřou se však až za několik týdnů.

V opravených částech nádraží vyměnili řemeslníci okna a dveře, inženýrské sítě a vybudovali nové topení. Obnovy se dočkala původní pasáž.

„Rekonstrukce železničního nádraží je velkým dárkem pro každého starostu,“ prohlásil turnovský starosta Tomáš Hocke. „Nádraží znamená pro mnoho turistů první kontakt s městem a s Českým rájem a podle něj si o nás vytvářejí obraz.“

Turnov je druhý nejdůležitější železniční uzel v Libereckém kraji. „Železniční stanicí v Turnově projde denně okolo 2800 cestujících,“ uvedla Pistoriusová.

„Procházejí tudy tratě Praha -Turnov, Hradec Králové - Jičín - Turnov a Hradec Králové - Jaroměř - Liberec. V Turnově začíná, končí a nebo jím projíždí sto vlakových spojů denně.“

Oprava nádraží probíhala za provozu a zkomplikovala život zaměstnancům Českých drah a také cestujícím. Skončila však pouze její první etapa.

Modernizaci potřebuje také část budovy, kde se nachází bývalá nádražní restaurace. Náklady na rekonstrukci by dosáhly více než dvacet milionů korun. Kromě občerstvení se tam uvažuje také o lékárně či o knihovně.

Železniční nádraží hraje klíčovou roli jako zázemí pro cestující ze sousedního autobusového nádraží, které vyrostlo na podzim 2011 za více než sedmdesát milionů korun.