Kurzy, freeshop i meditace. Klinika za rok ožila a čeká na verdikt úřadu

  • 56
V budově někdejší plicní ambulance na pražském Žižkově se příchozí může zapojit do bezplatných jazykových kurzů a přednášek, za dobrovolný příspěvek si dát kávu či vyprat prádlo. Autonomní sociální centrum Klinika, které zde sídlí, má za sebou rok fungování. V současnosti netrpělivě čeká, zda mu úřady prodlouží smlouvu. Rozhodnutí padne příští týden.

V úterní podvečer míří do budovy Kliniky na adrese Jeseniova 60 desítky lidí. Začíná tady zahajovací lekce kurzu španělštiny zdarma. Dva rodilí Španělé zatím jen rozdělí asi třicet lidí na skupinu začátečníků a pokročilých, znovu se sejdou příští týden.

O patro výš v improvizované jazykové učebně probíhá v tu samou chvíli už patnáctá lekce romštiny. „Mého kurzu se účastní pravidelně něco přes deset lidí. Probíhá ale ještě jeden paralelní kurz romštiny,“ říká romista Jan Ort. „Okolo kurzu se vytvořila dobrá parta lidí. Hodně se mi líbí, že podobné kurzy přitáhnou na Kliniku lidi, kteří předtím třeba ani netušili, co to je za barák,“ dodává.

V kuchyňce si několik lidí připravuje večeři, zatímco o pár kroků dál v baru už čepují pivo. „Kolik?“ ptá se jeden z příchozích. „Kolik chceš,“ odpovídá kluk za barem. Centrum funguje na bázi dobrovolných příspěvků. „Chceme ukázat, že se dají věci dělat do značné míry i bez peněz a bez snahy o zisk,“ říká Arnošt Novák z kolektivu Klinika. Prakticky každodenní program je tak bezplatný.

„Je to pivo dobrý?“ ptá se lámanou češtinou muž, který se představuje jako Timothy. Pochází z New Yorku a v Praze píše doktorát z antropologie. Na Klinice pomáhá s organizováním různých akcí. Po chvíli spěchá do vedlejší místnosti, kde musí zatopit a připravit sezení, bude tady totiž probíhat přednáška a diskuze na téma Český feminismus a antifeminismus po roce 1989.

Budoucnost Kliniky se rozhodne příští týden. GIBS ji nechce

Zda bude centrum fungovat i za několik týdnů, však není jisté. Vlastníkem nemovitosti je totiž stát, reprezentovaný Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Generální inspekce bezpečnostních sborů, která o budovu v minulosti projevila zájem, svoji žádost stáhla. „Požadavek Generální inspekce bezpečnostních sborů byl dle aktuální situace přehodnocen, a proto inspekce od původního záměru ustoupila,“ uvedla ve čtvrtek její mluvčí Radka Sandorová.

Klinika po sobotních útocích funguje dál, lidé přispívají na její opravu

O budoucnosti budovy v nejbližších dnech rozhodne ÚZSVM. „V současnosti probíhají v této záležitosti jednání, předpokládáme, že nejpozději do konce příštího týdne bude jasno,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Klinika se od počátku potýkala s nedůvěrou některých sousedů i žižkovské radnice. Byly i stížnosti na hluk na zahradě. „Snažíme se všechno řešit. Od vedení Prahy 3 nikdy nebyly žádné konkrétní výtky,“ říká Jakub Ort z kolektivu Kliniky.

Klinika se dostala do centra pozornosti začátkem února, když na ni zaútočila skupina zatím neznámých maskovaných radikálů. Událost se odehrála ve stejný den, kdy na několika místech v Praze demonstrovaly tisíce lidí proti imigrantům (více čtěte zde).

6. února 2016

Prádelna, Marx a dětský koutek

Objekt někdejší ambulance, který byl od roku 2009 nevyužívaný, obsadili koncem listopadu 2014 budoucí zakladatelé sociálního centra, po řadě jednání mohli v budově zůstat. Loni v druhé polovině února pak fyzická osoba zastupující projekt Autonomní sociální centrum Klinika podepsala smlouvu s ÚZSVM na dobu jednoho roku. Chátrající dům plný odpadků kolektiv vyčistil a začal v něm pořádat různé akce.

Na Klinice se tak konají divadelní a hudební představení, manuální workshopy, fungují zde dílny i knihovna, kde nechybí sebrané spisy Marxe a Englse, sociologická, antropologická literatura, ale i bohaté oddělení anarchistické literatury. „V archivu anarchistických časopisů máme zajímavé věci, které se dneska už těžko shání. Někdo sem chodí i bádat jako do archivu,“ říká Jakub Ort.

V prvním patře se pravidelně schází rodiče s dětmi v klubu Mamatata. Jedna z místností je zaplněná věšáky se starým oblečením. Z takzvaného freeshopu je možné cokoli si vzít, popřípadě nepotřebné šatstvo naopak nabídnout ostatním. V současnosti se zprovozňuje sociální prádelna, v níž si může kdokoli bezplatně vyprat. V budově je i tělocvična a místnost obložená polštáři, v níž se jednou týdně konají meditace.

Chod centra je založený na minimalizaci nákladů, recyklaci a znovupoužívání věcí. „Kolektiv Kliniky odmítá granty, státní dotace a bohaté mecenáše, kteří by sponzorovali chod a fungování autonomního centra, protože to zvyšuje závislost na donorech a omezuje samosprávu, která je důležitým prvkem ve fungování Kliniky,“ stojí v tiskové zprávě, kterou zástupci Kliniky ve čtvrtek prezentovali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue