Premiér Bohuslav Sobotka a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Sobotka: Odchod Británie z EU může vést k jejímu štěpení a domino efektu

  • 728
Český premiér Bohuslav Sobotka se obává, že případný odchod Velké Británie z Evropské unie může vést k jejímu štěpení. „Obávám se dominového efektu, vlny nacionalismu a separatismu, která se prožene celou Evropou,“ řekl Sobotka poslancům výboru pro evropské záležitosti před odjezdem do Bruselu na summit Evropské unie.

Na summitu EU se bude hovořit mimo jiné o změnách smluv mezi Unií a Velkou Británií před referendem o jejím možném vystoupení z Evropské unie.

„Jsme zataženi do jejího vnitropolitického problému,“ řekl Sobotka. „Můžeme se s ní dohodnout, přesto se britští občané mohou rozhodnout jakkoli. Dohoda musí být vyvážená. Nemůže narušovat základní mantinely, na kterých EU stojí,“ uvedl český premiér.

Pro Česko je nepřijatelné, aby se změny požadované Velkou Británií v sociální oblasti či vyplácení dávek dotkly lidí, kteří již v zemi nyní pracují. Sobotka řekl poslancům, že naše země bude trvat na tom, aby se případné změny dotkly jen lidí, kteří nově vstupují na pracovní trh.

„Chceme, aby povinnost vyplácet dětské přídavky zůstala hostujícímu státu,“ řekl premiér. Jde o to, aby člověk, který pracuje v jiné zemi EU, nejen v Británii, ale i třeba v Německu či Rakousku, a má děti doma v České republice, dostával přídavky na děti v zemi, ve které pracuje.

Poslední návrh dohody s Brity je posunem vpřed, ale nestačí to

Poslední návrh dohody Evropské unie s Británií obsahuje podle Sobotky pozitivní posuny. Posunem je podle premiéra ujištění, že se změna sociálních dávek dotkne jen přídavků na děti.

„Návrh dohody s Británií, který přišel v noci na dnešek, obsahuje pozitivní posuny. Ještě to není to, co si Česká republika přeje,“ uvedl Sobotka. „Jedním posunem je to, že Evropská komise ujistila státy Evropské unie, že se změna sociálních dávek nebude vztahovat na jiné věci než na přídavky na děti,“ řekl premiér.

„Vystoupení Velké Británie by mělo velice negativní i bezpečnostní dopady,“ řekla Sobotkovi při čtvrtečním jednání výboru pro evropské záležitosti místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová s tím, že i to by mělo být při jednání s Británií vzato v potaz.

Musíme počítat i s možností zavírání hranic od severu na jih

Premiér poslancům řekl, že v souvislosti s migrací do Evropy musí být Česká republika připravena i na možnost postupného uzavírání hranic ze severu na jih v případě, že se Evropě nepodaří příliv imigrantů tlumit.

Prioritou pro Českou republiku na summitu bude zachování schengenského prostoru, ochrana jeho vnější hranice a naplnění dohody EU s Tureckem. Tomu Evropská unie slíbila tři miliardy eur, jestliže dokáže utlumit migraci z Blízkého východu do Evropy a zachycovat běžence ještě na svém území.

Sobotka ocenil nasazení lodí NATO k hlídání mořské hranice mezi Řeckem a Tureckem i to, že podle vyjádření Řecka byla dobudována většina hotspotů. Premiér ale neopomněl říci, že ze strany Řecka je velké zpoždění.

„Musíme mít ale záložní plán. Není konkurenční ani alternativní k naplňování dohody s Tureckem,“ zdůraznil premiér. V případě, že by přes úsilí Turecka a Řecka se nepodařilo zvládat migrační tlak, první hranicí, kterou by objektivně bylo možné podle vyjádření českého premiéra bránit, je řecko-makedonská hranice. A takový je podle něj i postoj všech zemí V4 (kromě Česka ještě Slovenska, Polska a Maďarska). „Ani Makedonie a Bulharsko si nepřejí, aby migrace probíhala nekontrolovaným způsobem,“ řekl Sobotka.

„Já nevím, jestli se bavíme o stejném Turecku. Výroky Erdogana v médiích vyznívají jinak. Turci bojují s Kurdy. Kurdové bojují s Islámským státem. Tak je Turecko vůbec náš spojenec?“ řekl premiérovi šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch v narážce na výroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

„Pokud jde o Turecko, domníváme se, že ještě nedělá tolik, kolik by mohlo,“ opáčil Černochovi předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka mluvil s premiérem Cameronem o setrvání Británie v EU 22. ledna v Praze:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video