Na svou dceru vytáhla nůž, zaznělo v obžalobě. Soudkyni hrozí osm let

  • 15
Mělnický soud začal projednávat kauzu litoměřické soudkyně Ivetty Hořejší, která podle obžaloby týrala svou dceru. Údajně jí systematicky ubližovala několik let, po jednom z napadení skončila dívka v nemocnici. Hořejší za týrání a ublížení na zdraví hrozí v případě uznání viny až osm let vězení.

„Z obavy, že se poškozená osamostatní, ji obžalovaná několikrát týdně verbálně napadala, ponižovala ji a zakazovala vztahy s muži. Ve styku s nimi ji omezovala uzamykáním v domě, nočním buzením, vyvoláváním hádek, schováváním klíčů od vozidla a výhrůžkami, že jí usmrtí psy,“ četla obžalobu státní zástupkyně Jitka Šamanová.

Takto měla soudkyně své dnes 26leté dceři Elišce ubližovat od zimy 2008 do března 2012, než se dívka definitivně odstěhovala. Během tohoto období došlo podle obžaloby k řadě konfliktů, kdy chtěla Hořejší dceři zabránit v návštěvě přítele či kamarádky. Při tom prý soudkyně svou dceru ohrožovala nožem, házela po ní sklenice se zavařeninami, tahala za vlasy či fackovala.

„Toto jednání se stupňovalo a způsobovalo poškozené psychické útrapy,“ podotkla žalobkyně Šamanová.

Patrně nejvážnější incident v období společného bydlení se odehrál v listopadu 2010, kdy si Hořejší chtěla na dceři vynutit, aby se přiznala ke svému vztahu s přítelem. Soudkyně podle spisu dceru přimáčkla ke zdi a s nožem v ruce hrozila, že ji podřízne.

Po jednom z konfliktů skončila dcera v nemocnici

Vůbec nejdramatičtější situace se ale podle obžaloby odehrála v srpnu 2013, když dcera přijela k matce na návštěvu. Po hádce měla soudkyně dívku chytit za vlasy, odtáhnout ji a několikrát jí hlavou uhodit o zeď domu. Dcera skončila s několika zraněními hlavy a krku v nemocnici. Do konce října pak byla v pracovní neschopnosti.

„U poškozené byla diagnostikována akutní reakce na stres a posttraumatická stresová porucha,“ poznamenala žalobkyně Šamanová. Dcera soudkyně se k obžalobě připojila s nárokem na uhrazení 366 tisíc korun za bolestné a psychickou újmu.

„Posttraumatická psychická porucha byla ošetřujícím psychiatrem přehodnocena do těžké depresivní poruchy,“ vysvětlila nárok dívky její zmocněnkyně Monika Papugová. Dcera Hořejší dodnes bere antidepresiva. U soudu se při čtení obžaloby třásla a plakala.

Líčení je neveřejné

Líčení bude po přečtení obžaloby pokračovat za zavřenými dveřmi.

„Aby jednání proběhlo nerušeně. V dané věci budou vyslýcháni svědci, velká část jsou rodinní příslušníci obžalované a poškozené, a soud má obavy, aby před veřejností vypovídali o všech skutečnostech a vše popsali co nejpodrobněji. Některá témata jsou choulostivá,“ vysvětlila rozhodnutí o neveřejném líčení soudkyně Renáta Moudrá, která kauzu vyřizuje.

Sama soudkyně Hořejší případ veřejně komentovala minimálně, nicméně svou vinu odmítá.

„Já se nemám proč obhajovat, já jsem nic nespáchala,“ sdělila Hořejší před časem. Kvůli obžalobě však nesmí soudit, ministr spravedlnosti Robert Pelikán ji v říjnu loňského roku do pravomocného skončení případu zprostil výkonu funkce.

Ministr své rozhodnutí zdůvodnil tím, že čin, z něhož je Hořejší obžalovaná, je závažný. Jediná možnost, jak soudkyni výkonu funkce nezprostit, by podle něj byla, kdyby bylo velmi nepravděpodobné, že se skutek stal. „To jsme ale v daném případě neshledali,“ poznamenal Pelikán.

,