VIDEO: Co zabírá na samičky? Podle argusů toporná chůze a okatá náruč

  • 0
Své bizarní námluvy si argusové okatí v zoo v Chesteru načasovali těsně před Valentýna, takže záběry místní zoo mohla v neděli zveřejnit na sociálních sítích.

Podle Johna Browna, zástupce Zoo Chester, je tento namlouvací rituál - jehož účelem není samozřejmě nic jiného než páření - pro arguse naprosto typický. I když to může působit, že zatímco se samec snaží, samice se tváří znuděně.

Fotogalerie z námluv argusů

Samci argusů jsou přitom velice zajímaví už jen zbarvením: mají modrý krk a hlavu, kterou na temeni a v týle zdobí chocholka z černých pírek, rezavou hruď, světle červené nohy a tělo pokryté hnědým peřím s dokonalou kresbou ok. Odtud také název těchto příbuzných bažantů: Argusianus Argus. Je pojmenován podle stookého obra Arguse z řecké mytologie, strážce a ochránce bohyně Héry.

Právě pro své letky s výraznou kresbou a prodlouženým ocasním pérům je loven ve své domovině na Sumatře, Borneu a v Malajsii. Na jeho zařazení mezi téměř ohrožené druhy má podíl i úbytek původních lesů (více zde).

Arguse lze potkat v Plzni

Pokud byste tohoto krásně vybarveného bažantího kohouta s okatým peřím chtěli vidět na vlastní oči, zajeďte si do plzeňské zoo. Pokud si návštěvu naplánujete na přelom dubna května, lze ho zastihnout, jak se v japonské zahradě prochází mezi rozkvetlými keři azalek a rododendronů.

Při námluvách se samec kolem své partnerky natřásá a snaží se ji zaujmout opravdu dlouhými ocasními péry, dramatickým přešlapováním, roztaženými loketními letkám s kresbou ok či zvláštními tlumenými zvuky.

Samička arguse na videu na vás sice může působit, jako by partnera znuděně ignorovala - spíše tu ale bude hrát svoji roli fakt, že argusové patří mezi bažanty a jsou tedy příbuzní nejen s pávy, ale i kury domácími. A takhle se slepice prostě většinou tváří.