Tramvaj (ilustrační foto) | foto: Honza Groh - Wikimedia Commons

Cestující chtějí v pražské MHD víc tramvají i jiné trasy, ukazuje anketa

  • 85
Lidé využívající pražskou MHD poslali organizaci Ropid přes tisíc návrhů, jak veřejnou dopravu v hlavním městě změnit. Navrhují například, aby po Sokolovské ulici jezdilo více tramvají. Společnost v březnu představí tři modely velkých úprav.

Cestující mají do 25. února možnost vyjádřit se k chystaným celopražským změnám MHD v rámci ankety, která je umístěna na sloupcích osmdesáti tramvajových zastávek.

Za posledních čtrnáct dní, co anketa běží, reagovalo více než 800 lidí, kteří zaslali zhruba 1 200 návrhů. Největší procento z nich se týkalo právě Sokolovské ulice v blízkosti Polikliniky Vysočany.

Tři modely změn pražské MHD

Velké změny MHD se budou v první fázi týkat tramvají. Jejich jízdní řády i trasy se změní v červenci.

Nyní mohou lidé zasílat své nápady na zlepšení hromadné dopravy. V březnu Ropid představí tři návrhy. K těm se budou následně vyjadřovat radnice městských částí.

První návrh nese pracovní název konzervativní. Bude obsahovat řešení základních problémů, které se v tramvajové síti vyskytují. Rozsah změn nebude velký.

ruhý z návrhů - příležitostný - by zamíchal s čísly tramvajových linek výrazněji. Počítá totiž se zaváděním zcela nových spojů. Jeden takový by mohl brázdit koleje mezi Strašnicemi a Palmovkou.

Třetí varianta je nejméně pravděpodobná, zato nejradikálnější. Jedná se o takzvaný vídeňský model. Podle něj by ubylo linek, množství tramvají by však zůstalo stejné. Přibylo by páteřních linek s krátkými intervaly.

„Lidé by tam chtěli zavést ještě jednu tramvajovou linku. V dané oblasti cestující zmiňují spojení všemi možnými směry. Přes Libeňský most do Holešovic, na Vltavskou, přes Karlín na Florenc a dokonce i ve směru z Palmovky na Bulovku a do Kobylis,“ popisuje zástupce ředitele Ropidu Martin Šubrt.

Organizace se proto lokalitou zabývá a ve dvou ze tří návrhů celopražských změn MHD, které v březnu představí veřejnosti, se zavedením nové linky pracuje. Jezdit by měla od Nádraží Vysočany přes Balabenku a Palmovku na Libeňský most, dále přes Maniny a Vltavskou do centra na Václavské náměstí.

Velké množství dopisů na organizátora MHD míří ze Spořilova. Tam jsou lidé rozděleni na dva tábory. První prosazuje přímé spojení tramvají na Karlovo náměstí, druhý naopak na Muzeum.

„Třetí je na pomyslném žebříčku nejčastějších reakcí oblast Bělehradské ulice, kde lidé poptávají přímé spojení mezi zastávkami I. P. Pavlova a Nádraží Vršovice,“ dodává Šubrt.

Cestující velké změny nechtějí

Pražané však neřeší pouze to, po kterých trasách by měly tramvaje jezdit. Usilují například o to, aby některé spoje, které jezdí pouze ve všední dny, fungovaly nově také o víkendech.

To je třeba případ spojů číslo 6, které jezdí z Barrandova na Spořilov. Většina lidí, kteří se k chystaným změnám MHD vyjadřují, usiluje o to, aby bylo úprav co nejméně. Odmítají naopak nejradikálnější z chystaných variant - takzvaný vídeňský model. Podle něj by ubylo linek, množství tramvají by však zůstalo stejné.

Posíleny by byly převážně páteřní linky, které vozí velké množství cestujících. Ti by však pravděpodobně museli často přestupovat a právě to pasažéři odmítají. „Cestující zejména zdůrazňují, že pro starší a hůře pohyblivé lidi není vhodné navyšovat počet nutných přestupů,“ přibližuje Šubrt.

Podle něj se najdou i lidé s opačným názorem, kteří vídeňský model prosazují kvůli výrazně kratším intervalům jednotlivých spojů. Ropid však již dříve avizoval, že tato radikální změna je málo pravděpodobná. Úpravy, které se chystají na léto, by neměly být takto zásadní.

Praha změní MHD, na názory se ptá cestujících: