Vyšetřovatelé pátrají po černé skříňce jednoho z vlaků, které se srazily v...

Vyšetřovatelé pátrají po černé skříňce jednoho z vlaků, které se srazily v Bavorsku (12. února 2016) | foto: AP

Za tragédii v Bavorsku může výpravčí, věří policie. Vypnul varovná čidla

  • 85
Vyšetřovatelé železničního neštěstí v Bavorsku, při kterém minulé úterý zemřelo jedenáct lidí, zahájili předběžné řízení proti výpravčímu. Podezírají ho ze zabití z nedbalosti, na návěstidle totiž ručně rozsvítil zelenou a deaktivoval zabezpečovací zařízení. Podle německých médií výpravčí svou chybu přiznal kolegům.

Srážku vlaků, která si minulé úterý vyžádala 11 obětí a 80 zraněných, způsobila podle státního zástupce Wolfganga Gieseho lidská chyba. Na tiskové konferenci oznámil, že úřady zahájily předběžné řízení proti výpravčímu, který obsluhoval železniční uzel.

„Devětatřicetiletý muž se nezachoval svědomitě,“ prohlásil Giese na tiskové konferenci, která se konala nedaleko místa neštěstí v Bad Aiblingu. K žádné srážce by podle něj nedošlo, kdyby dodržel předpisy. Dispečer si podle Gieseho chybu později uvědomil a snažil se strojvůdce varovat nouzovým voláním, srážce už však zabránit nestihl.

Policie muže podezírá ze zabití z nedbalosti, do vazby ho soud neposlal. Podle deníku Die Welt mu hrozí nejvýše pět let vězení. Výpravčí nebyl pod vlivem alkoholu ani drog, s řízením dopravy na trati měl několikaleté zkušenosti a nebyl ani přepracovaný. Jeho směna v úterý začala v pět hodin ráno, vlaky se srazily čtvrt hodiny před sedmou hodinou.

Zabezpečovací zařízení bylo v pořádku, ale vypnuté

Výpravčí zřejmě obešel zabezpečovací zařízení a přenastavil návěstidlo na obsazené koleji tak, aby vlak mohl projet. Zabezpečovací zařízení, které jinak bez problému fungovalo, tak soupravu nezastavilo. „Je faktem, že k dnešnímu datu nebyla odhalena žádná technická chyba,“ prohlásil ještě před konferencí o příčinách neštěstí spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt.

Zařízení PZB 90

Trať chránilo letité, ale spolehlivé zabezpečovací zařízení z dílny německých státních drah.

Tvoří ho soustava čidel, která před návěstidly měří rychlost vlaku.

Pokud blížící se návěstidlo velí k zastavení vlaku a systém zjistí, že strojvůdce nezpomaluje, rezonanční obvody vyšlou do vlaku příkaz ke zpomalení.

Pokud strojvůdce nereaguje a souprava kolem návěstidla projede, další magnety přenesou do vlaku nový signál a souprava okamžitě nouzově zastaví.

Černé skříňky, které se v troskách vlaků našly, podle informací serveru TZ.de nezaznamenaly ani jediný ze třech signálů, kterými mělo zabezpečovací zařízení na trati vlak zastavit okamžitě poté, co vjelo na úsek „obsazený“ protijedoucí soupravou.

Jakmile železničáři poškozené koleje opraví, úřady chtějí zabezpečovací zařízení vyzkoušet. Pokud se v záznamu černých skříněk objeví signály z rezonančních obvodů, znamená to, že bylo zařízení v době nehody úmyslně vypnuté.

Výpravčí se zhroutil a svou chybu přiznal kolegům, píší média

Podle bulvárního deníku Bild se výpravčí bezprostředně po nehodě zhroutil a přiznal svým kolegům, že udělal chybu. Na policii krátce po neštěstí odmítl vypovídat, později však promluvil.

Možnou chybu výpravčího zmínila bezprostředně po nehodě například rozhlasová stanice Bayerischer Rundfunk. Spekulovala o tom, že dispečer krátce před srážkou vypnul zabezpečovací zařízení, aby pomohl opožděnému vlaku dohnat časový skluz.

Nezvykle rychlý odjezd vlaku z Bad Aiblingu zmínil i jeden z přeživších, který následky srážky natočil na video. „Můj vlak musí v první stanici obvykle pět minut čekat, než dorazí ten protější. Tentokrát jsme odjeli bez čekání,“ vylíčil pasažér Joe Adediran (více čtěte zde).

„Tohle klidně vyhoďte do koše. Jsme teprve na začátku vyšetřování a nebudeme potvrzovat nějaké zvěsti,“ vyvrátil však spekulace policejní mluvčí.

Dva vlaky se minulé úterý čelně srazily v zalesněném traťovém oblouku mezi bavorskými městy Holzkirchen a Rosenheim. Nehoda si vyžádala celkem jedenáct obětí, jsou mezi nimi oba strojvůdci. V ranních spojích seděli zejména lidé dojíždějící do práce. V Bavorsku byly naštěstí prázdniny, takže byly vlaky prázdnější než obvykle a necestovali v nich školáci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue