Novak Djokovič | foto: Reuters

Orgie primitivismu? Chorvatský list navrhuje trest pro Djokoviče

  • 68
Nečekaná dohra. Nejspíš zbytečná. Basketbalisté Crvené zvezdy Bělehrad v minulém týdnu porazili v Eurolize doma chorvatského mistra Cedevitu Záhřeb 94:74 a mezi fanoušky seděl v první řadě Novak Djokovič, velký příznivec domácích. O víkendu web záhřebského deníku Sportske novosti upozornil, že nejlepší tenista světa zpíval s fanoušky písně o srbských četnících, které Titova poválečná komunistická propaganda označila za nepřátele národa.

A strhla se přestřelka.

Po utkání, jemuž ve vyprodané hale přihlíželo sedm tisíc diváků, si všichni pochvalovali úžasnou atmosféru. Kapitán hostí Miro Bilan dokonce dal najevo jistou závist. „Mít takové prostředí doma, měli bychom v Eurolize mnohem víc výher,“ řekl.

V celém příběhu se však vyskytl malý problém, uvedly Sportske novosti v textu pod titulkem „Orgie primitivismu, Djokovič proti Cedevitě zpíval četnické písně!?“.

Jednou z nich měl být známý „Marš na Drinu“ (ten ovšem opěvuje hrdinství srbských vojáků v nerovné bitvě proti rakousko-uherské armádě v první světové válce). Jiná „vyzývá k lynči ustašovců“, které je „hezké vidět opět“.

Sestřih zápasu a fandící Novak Djokovič

„Fanoušci Crvene zvezdy v duelu s Cedevitou zpívali od první do poslední minuty a tím podtrhli svůj primitivismus,“ uvedl chorvatský deník a přirovnal Djokoviče ke známému chorvatském fotbalistovi Josipu Šimuničovi, který si pokřikem „Za dom spremni“ (ustašovský pozdrav z období druhé světové války) před záhřebskými fanoušky vysloužil neúčast na mistrovství světa v Brazílii.

„Crvena zvezda by kvůli písním svých fanoušků měla být vyřazena z Euroligy a ATP by mohla potrestat, alespoň pokutou, Novaka Djokoviče, který v jednu chvíli zpíval i píseň o strážích generála Draži,“ konstatoval list a zmínil četnického vůdce Dražu Mihailoviče. (Četníci po druhé světové válce nebyli považování za součást komunistického odboje, ale za představitele předválečného království Jugoslávie.)

Reakce srbské strany byla téměř okamžitá.

Trn v oku ze sousedství

„Trn v oku bolí o to víc, když přijde ze sousedství,“ postěžoval si komentátor bělehradského deníku Blic. A přidal několik vysvětlení.

- Píseň „Jak je dobré vidět vás opět“ je tradice, kterou fanoušci Crvene zvezdy zavedli na podzim roku 2002, kdy ji zpívali téměř po celé utkání s basketbalisty Zadaru. Jde o chorvatskou píseň, protože to pro příznivce byla vůbec první příležitost fandit svému týmu proti chorvatským hráčům od dob rozpadu SFRJ. Že si to teď někdo nemístně vysvětlil v souvislosti s Djokovičem, jeho věc.

Djokovič zpívající píseň s fanoušky

- Pokud jde o písně o generálu Mihailovičovi, kolegové v Chorvatsku možná nemají dostatek informací. V květnu roku 2015 bělehradský soud rehabilitoval velitele Královské armády Dragoljuba Dražu Mihailoviče a vrátil mu všechna občanská práva. Ta mu komunisté sebrali v politicko-ideologickém procesu v roce 1946, kdy jej přes protesty západních zemí popravili.

- Marš na Drinu je píseň osvoboditelů, lidí, kteří v době první světové války bránili svou napadenou vlast. Mimo jiné se v ní zpívá o tom, jak hrdinové vyhnali cizince „z naší milé řeky“.

Kdo s tím má problém, má problém s dějinami i logikou, připomněl deník Blic. „To je ten trn ze sousedství, který bolí. To je všechno, protože Srbsko teď má mnohem víc trnů, které potřebuje vytáhnout.“

, Lidové noviny

Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga