Politické špičky takzvané Visegrádské čtyřky pozval na jednání do Prahy premiér Bohuslav Sobotka

Politické špičky takzvané Visegrádské čtyřky pozval na jednání do Prahy premiér Bohuslav Sobotka | foto: Reuters

Musí být záložní řešení, kdyby Německo zavřelo hranice, hájí Sobotka plán B

  • 632
Premiér Bohuslav Sobotka hájil ještě před setkáním špiček zemí V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) plán pro ochranu před přívalem imigrantů střežením severní hranice Řecka, na hranicích Makedonie a Bulharska. Vidí to jako záložní řešení. „Kdyby se Německo nebo Rakousko rozhodlo uzavřít své hranice,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

„Není to nic proti Řecku. Nebudeme navrhovat vyloučení Řecka ze Schengenu,“ uvedl Sobotka. Řecko ale podle ně musí začít plnit povinnosti při střežení vnější schengenské hranice.

Pokud by Německo či Rakousko zavřely svou hranici, znamenalo by to, že by podle Sobotky byl vydán západní Balkán napospas. To by podle něj mohlo velmi rychle oživit animozity, které vedly k válkám na Balkáně. Podle Sobotky se už potvrdilo, že kvóty nefungují.

„Je rozumné se dohodnout s Tureckem, ale nemůže to být jediné řešení, musíme mít záložní plán,“ zdůraznil český premiér. O náhradním plánu v pondělí dopoledne před summitem telefonicky mluvil s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem.

Uprchlická krize

„Oba předsedové vlád se shodli na naléhavé potřebě regulace migračního tlaku, zapojení západního Balkánu do řešení migrační krize a nutnosti společného evropského koordinovaného postupu,“ uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

„Všichni chceme, aby zafungovala dohoda Evropské unie s Tureckem. Ten proud uprchlíků jde dobře zastavit v Turecku, kdekoliv dále v Evropě už to bude mnohem složitější,“ řekl státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza.

Na pozvání Sobotky přijeli i zástupci Bulharska a Makedonie

Praha v pondělí hostí mimořádný summit zemí visegrádské skupiny, Bulharska a Makedonie, jehož hlavním tématem je migrace.

Na pozvání Sobotky do Prahy zamířili předsedové polské, slovenské, maďarské a bulharské vlády a prezident Makedonie. Německo toto setkání politických špiček sleduje s nelibostí. A slovenský prezident Andrej Kiska varoval před opětovným rozdělením Evropy.

Země V4 o řešení migrační krize intenzivně komunikují i se Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem i Řeckem. „Prioritou visegrádského regionu zůstává naplnění Akčního plánu EU-Turecko, jehož dosavadní výsledky nejsou uspokojivé,“ uvedl premiér.

Cílem summitu má být podle Sobotky vyslat signál solidarity ke všem zemím západního Balkánu. „Tyto státy nesmí zůstat v krizi osamoceny a musí jim pomoci celá Evropská unie,“ uvedl český premiér. Tématem jednání má podle něj být to, jak by mohla V4 dvěma zemím, ležícím na hlavní migrační trase, pomoci s ochranou hranic.

Lídři šestice zemí se sešli těsně před čtvrtečním summitem Evropské unie, který se má rovněž zabývat migrační krizí. Podle německého magazínu Der Spiegel se ale země V4 se svým záměrem ochrany schengenských hranic a uzavření balkánské trasy pro uprchlíky staví proti plánu německé kancléřky Angely Merkelové, který počítá s řešením migrační krize za pomoci Turecka.

Slovenský premiér Robert Fico v sobotu prohlásil, že Německo si už kvůli summitu V4 stěžovalo u slovenského ministerstva zahraničí. Na českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu se Německo kvůli summitu V4 obrátilo prostřednictvím svého velvyslance, který se u něj zajímal o cíle a obsah jednání (více o stížnostech Německa najdete zde).

Bulharský premiér Bojko Borisov v neděli německou kancléřku Angelu Merkelovou ujistil, že Bulharsko a Makedonie nechtějí, aby se Balkán stal nárazníkovým pásmem mezi EU a vlnou migrantů. „Premiér kancléřku seznámil s pozicí Bulharska pro nadcházející schůzku v Praze a zdůraznil solidaritu Bulharska s řeckou stranou a nesouhlas s vybudováním hranice mezi Makedonií a Řeckem,“ uvedl úřad bulharského premiéra.

Podle Sobotky je důležité, aby se obě země účastnily evropské debaty o ochraně hranic před nelegální migrací. Premiér také dříve uvedl, že Česká republika je připravena dále pomáhat regionu západního Balkánu, a to jak poskytnutím humanitární pomoci, tak i vysíláním policistů.

Zeman: Jsem rád, že se ČR už zapojila do pomoci Makedonii

Makedonský prezident Ďorge Ivanov se těsně před summitem setkal s českým prezidentem Milošem Zemanem, který dlouhodobě varuje před tím, že uprchlíci z muslimských zemí se nezačlení do společnosti a představují pro Evropu bezpečnostní riziko. „Jsem rád, že se Česká republika zapojila do pomoci vaší zemi,“ řekl Zeman při setkání s Ivanovem. Česko již na počátku února do Makedonie poslalo 27 policistů, kteří pomáhají hranici hlídat.

15.února 2016 v 12:52, příspěvek archivován: 15.února 2016 v 12:55

Pan prezident přijal na Pražském hradě makedonského prezidenta Gjorga Ivanova. pic.twitter.com/q37JDYpBoL

„Přátelství se pozná podle toho, jak si pomáháme v těžkých chvílích,“ prohlásil Ivanov při setkání s českým prezidentem. Zeman řekl, že začátkem června zamíří do Makedonie na státní návštěvu.

Ivanov si v pondělí postěžoval premiérovi Sobotkovi na Evropskou komisi. Její pomoc při zvládnutí migrační krize je prý nulová. Komise přitom v pondělí oznámila, že Makedonii pošle dalších deset miliónů eur.

Sobotka bude ještě před bruselským summitem v úterý v Praze o postupu při řešení migrační krize jednat s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Měl přijet i řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias, ale ten se se na poslední chvíli omluvil.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video