Zaorálek žádá vyšetření kauzy Fajád, vyslání špiona považuje za hazard

  • 46
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek požaduje vyšetření libanonské kauzy včetně role armádní tajné služby. Vyslání jejího člena Martina Psíka do Libanonu označil za nepochopitelné hazardování. Uvedl to v nedělní Partii TV Prima. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek přirovnal vydání Alího Fajáda za amnestii Václava Klause.

Zaorálek rovněž pokládá za nutné vyšetřit únik informací o údajném výkupném za Češky unesené v Pákistánu či výměně unesených Čechů v Libanonu za Libanonce Alího Fajáda, který je podezřelý z terorismu, a spoluobviněného Chálida Marabího. „Kdo tady selhal, jestli někdo selhal, to je věc vyšetřování policie,“ uvedl ministr zahraničí.

Vyšetřit chce, „proč například určitá služba poslala člověka do Libanonu“ a jak mohla být vyzrazena jeho identita. „Pro mě je nepochopitelné, proč se takhle hazardovalo. Tady prostě musel někdo selhat,“ uvedl Zaorálek s tím, že za podobné pochybení byl dříve jeden pracovník jeho úřadu propuštěn.

Kalousek zopakoval, že v kauze selhala vláda tím, že přistupuje na požadavky teroristů, únikem informace o výši výkupného a propuštěním člověka obžalovaného z těžkých mezinárodních zločinů.

Únosci byli normální kluci, chovali se slušně, líčí osvobozený Čech

„Propuštění Alího Fajáda je stejně skandální a trestuhodný právní akt jako vydání katarského prince nebo amnestie prezidenta Klause. Vydáním Fajáda však ministr Pelikán navíc snížil míru bezpečnosti ČR a jejích občanů,“ uvedl exministr financí.

Kauza podle šéfa TOP 09 poškodila vztahy s USA. Podle Zaorálka americká strana ale dokáže porozumět okolnostem rozhodnutí a Pelikán jednal podle zákona. Zaorálek by ale považoval za lepší, pokud by o vydáních do budoucna rozhodovalo ministerstvo zahraničí tak jako v USA.

Pětice Čechů unesených v Libanonu se do České republiky vrátila 4. února. Stejného dne byl z vazby propuštěn Fajád, kterého Česko zadrželo na žádost USA. Spojené státy ho podezíraly z napojení na teroristy.

Výměnu Hospodářským novinám potvrdil ministr obrany Martin Stropnický. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek a předseda ODS Petr Fiala jej kvůli tomu vyzvali k rezignaci. Premiér Bohuslav Sobotka ale po pátečním jednání lídrů koaličních stran ministra odvolat odmítl (více čtěte zde).

Kromě Psíka, který v Libanonu plnil úkoly pro Vojenské zpravodajství, byli drženi v zajetí i Fajádův obhájce Jan Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Jindřichohradecké televize Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň (všechny články o jejich zajetí i propuštění najdete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue