Bořek Šípek ve své novoborské sklárně.

Bořek Šípek ve své novoborské sklárně. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Setkání s Šípkem? Jako by audienci udělil velkorysý vladař, říká architekt

  • 7
Vyrovnaný, tichý, zřejmě introvertní, ale zároveň velkorysý člověk, s ohromným přehledem v mnoha různých oborech, vzpomíná na zesnulého Bořka Šípka architekt Adam Gebrian. „Byl středobodem celého prostoru. Měl jsem pocit, že mi byla udělena audience vladařem,“ uvedl. S úctou o Šípkovi hovoří i další kolegové.

„Je to průšvih,“ zněla první bezprostřední reakce sklářského výtvarníka Petra Novotného, spolumajitele úspěšné sklárny Ajeto, kterou s Šípkem v roce 1989 v Novém Boru zakládal.

Zemřel výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek

„Pracovali jsme spolu čtvrt století a za tu dobu můžu zodpovědně říct, že co do tvůrčí geniality, tvořivějšího člověka jsem nepotkal,“ vyjádřil se pro iDNES.cz umělec.

Na Šípkovo dílo hledí s obdivem i přesto, že se jejich cesty v roce 2008 rozešly a oba výtvarníci se potkali u soudu kvůli penězům a využití jména sklárny. „Soud tenkrát logicky řekl, ať se dohodneme. Bylo to tehdy emotivní, ale já se na něj nezlobil. O to víc mě mrzí, že během jeho nemoci jsme se už nepotkali a nemohli se usmířit. Jsem přesvědčen, že by k tomu došlo,“ komentoval pohnutě Novotný.

Šípek a sklářský sever Čech

Lavička Václava Havla v Novém Boru.

Šípkův vztah ke sklu se datuje do roku1964, kdy se po smrti jeho maminky stává jeho poručníkem sklářský výtvarník René Roubíček.

V roce 1968 absolvoval uměleckou průmyslovku a emigroval do Německa, kde v Hamburku vystudoval architekturu a pak ve Stuttgartu i filozofii. Po návratu do Prahy v roce 1990 byl jmenován profesorem architektury a designu na VŠUP, v letech 1992 až 2002 působil jako hlavní architekt správy Pražského hradu.

V posledních letech byl děkanem Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci, kde založil zcela nový studijní obor Environmental Design. Po revoluci založil s přáteli v Lindavě u Nového Boru sklářskou firmu Ajeto, na jaře roku 2012 si otevřel v Novém Boru vlastní sklárnu - Studio Anežka. Z jeho posledních prací jsou známy Lavičky Václava Havla.

„O jeho nemoci jsem se dozvěděl tak, že mi to napsal redaktor New York Times. To myslím jeho význam docela dobře ilustruje. Smekám klobouk před každým, kdo něco pořádně umí. A Bořek Šípek toho uměl skutečně hodně a skutečně skvěle,“ vyjádřil se zmíněný Gebrian, absolvent Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci v době, kdy zde Šípek byl děkanem.

Šípka potkal naposledy před osmi lety v restauraci v Praze. „Naproti stolu seděl klidný, vyrovnaný, tichý, zřejmě introvertní, ale zároveň velkorysý člověk, s ohromným přehledem v mnoha různých oborech, který se živě zajímal o mne, ani ne třicetiletého člověka, který za sebou neměl vůbec nic. Byl středobodem celého prostoru a svými pomalými pohyby ho úplně ovládal. Měl jsem pocit, že mi byla udělena audience u vladařem,“ zavzpomínal Gebrian.

Povýšil Liberec na evropskou úroveň

Smrt Bořka Šípka zarmoutila i jeho kolegy na liberecké Technické univerzitě. Její mluvčí Jaroslava Kočárková připomněla, že bez Šípka by nebyla škola tím, čím dnes je. „Díky jemu byl na naší fakultě akreditován samostatný obor design prostředí v rámci studijního programu design. Liberec byl první v Evropě, kde se tento obor samostatně začal vyučovat. Jeho jméno zvýšilo katedře designu společenskou prestiž, a to i mimo Českou republiku,“ zdůraznila Kočárková.

Šípkův nástupce ve funkci děkana na fakultě architektury Zdeněk Fránek si Šípka cení jako zodpovědného a poctivého člověka, kterého sláva nezkazila. „Na naší fakultě zanechal nesmazatelnou pozitivní stopu. Těžko za něj budeme hledat náhradu,“ poznamenal.

Pro Nový Bor vytvořil Lavičku Václava Havla

Slova soustrasti přicházejí i od politiků. Starosta Nového Boru a zároveň šéf Mezinárodního sklářského sympozia Jaromír Dvořák zdůrazňuje Šípkovu lásku k Novoborsku.

„V jeho zdejším ateliéru jsem měl možnost s ním hovořit o tom, jak velmi ho zasáhla smrt Václava Havla, jak ho naplňuje práce s mladými sklářskými výtvarníky, ale taky o tom, jak rád vaří. Vždy se zajímal o rekonstrukci novoborského náměstí, kterou zdobí jeho Lavička Václava Havla a typický skleněný strom,“ zavzpomínal Dvořák.

„Odešel člověk, který nás nechával hřát se na jeho křídlech slávy, odešel člověk, kterého jsme obdivovali a měli rádi,“ dodal.

Smrt Bořka Šípka zaskočila i libereckého hejtmana Martina Půtu. „Před dvěma lety jsem měl možnost ho navštívit v jeho sklárně Anežka, mluvit s ním o sklářství jako perspektivním oboru a obdivovat jeho nápady. Statečně bojoval s těžkou nemocí. Čest jeho památce,“ dodal hejtman.