Trevor Daley (vlevo) z Pittsburghu se snaží ujet před Andrejem Nestrašilem z...

Trevor Daley (vlevo) z Pittsburghu se snaží ujet před Andrejem Nestrašilem z Caroliny. | foto: AP

Nestrašil dal gól proti Pittsburghu, Jágr asistencemi zmírnil porážku

• 13
V souboji konkurentů na hraně postupu do play-off NHL se v pátek utkaly celky Caroliny a Pittsburghu. Za domácí byl autorem jediné branky u porážky 1:2 po nájezdech útočník Andrej Nestrašil, jenž byl zvolen druhou hvězdou. Prohře 3:5 se St. Louis pak nezabránil ani floridský Jaromír Jágr, na jehož konto přibyly další dvě přihrávky. Jednu asistenci si odnesl i bek Andrej Šustr z Tampy Bay.

Páteční konfrontací se St. Louis odstartovali hokejisté Floridy sérii šesti domácích představení. Na předešlou vysokou výhru 7:4 z ledu Buffala ovšem po porážce 3:5 navázat nedokázali.

1. Jakub Voráček (PHI), 53z. - 43b.(8+35)
2. T. Plekanec (MTL), 56z.- 42b.(12+30)
3. Jaromír Jágr (FLA), 52z.- 40b.(17+23)
4. David Krejčí (BOS), 44z.- 40b.(12+28)
5. Jiří Hudler (CGY), 47z.- 29b.(7+22)
6. Tomáš Hertl (SJS), 52z. - 26b.(10+16)
7. Martin Hanzal (ARI), 41z.- 25b.(7+18)
8. Radim Vrbata (VAN), 52z. - 22b.(11+11)
9. Michael Frolík (CGY), 42z. - 21b.(9+12)
10. A. Nestrašil (CAR), 48z. - 20b. (8+12)

Hostující Blues, s Dmitrijem Jaškinem jen mezi nehrajícími náhradníky, v zahajovací třetině třikrát udeřili a náskok dokázali uhájit až do konce duelu. Prosadili se kapitán David Backes, Robby Fabbri a navrátilec po dlouhodobém zranění Jaden Schwartz.

Když se v 28. minutě zapsal mezi střelce i kanonýr Vladimir Tarasenko vedli Bluesmani už 1:4. Florida sice následně snížila na nejtěsnější rozdíl poté, co za asistencí Jaromíra Jágra (15:54, +/-: 0, 2 střely) skórovali bek Aaron Ekblad a útočník Jonathan Huberdeau. Poslední slovo ale patřilo hostujícímu Alexanderu Steenovi, jenž zpečetil skóre v 53. minutě.

V tabulce historického bodování NHL se Jágr díky dvěma asistencím se ziskem 1842 zápisů přiblížil třetímu Goride Howeovi (1850 bodů) na rozdíl osmi bodů. V gólech zůstává se 739 zásahy o dvě branky za třetím Brettem Hullem.

„Jsou sehraní a mají v kádru hodně šikovných střelců. Když uděláte chyby nebo jen zůstanete delší čas v obranném pásmu, tak vás za to okamžitě potrestají,“ hodnotil kvality soupeře jeden ze tří střelců Panthers v zápase Derek MacKenzie. Domácím kvůli otřesu mozku chyběl podruhé za sebou elitní centr Aleksander Barkov.

Brankář Cam Ward a kapitán Eric Staal jsou posledními zástupci v současném kádru Caroliny, kteří pamatují jediný zisk Stanley Cupu v klubové historii. Triumf z roku 2006 si po deseti letech v těchto dnech Hurricanes připomínají, v pátek jim však oslavy překazili hokejisté Pittsburghu.

V souboji týmů bojujících o divokou kartu zajišťující postup do play-off Východní konference Penguins vyloupili PNC Arénu po těsném výsledku 1:2 po nájezdech.

Navíc nechybělo mnoho a hosté mohli slavit už po řádné hrací době. Po gólu Phila Kessela z 36. minuty totiž udrželi vedení až do samotného závěru řádné hrací doby. Nulu na kontě Marc-Andre Fleuryho vymazal až v 55. minutě přesnou ranou z pravého kruhu Andrej Nestrašil (17:14, +/-: 0, 4 střely, 1+0). Pro českého útočníka, jehož zámořští novináři zvolili druhou hvězdou večera, to byla osmá branka sezony.

V prodloužení gól nepadl a tak přišly na řadu nájezdy, v nichž se jako jediný prosadil ve třetí sérii hostující bek Kris Letang. Pittsburgh se tak zlepšil na 63 bodů a uhájil poslední postupovou příčku ve Východní konferenci, Carolina s 58 body naopak zůstává společně s 61bodovým New Jersey těsně pod čarou.

Po třech vychytaných výhrách v řadě tentokrát lídr brankářských statistik NHL (průměr gólu na zápas 1,94 a úspěšnost zákroků 93,3%) Petr Mrázek neslavil. Jeho Detroit totiž v pátek na domácím ledě podlehl 2:3 po nájezdech Coloradu.

Během 65. minut hry kryl český gólman 19 z 21 střel Avalanche a v rozhodujících nájezdech jej překonali dva ze čtyř exekutorů. Ve třetí sérii nejprve vymazal gól Pavla Dacjuka útočník Nathan MacKinnon a ve čtvrté dvojici rozhodl Blake Comeau.

Hosté se dvakrát utrhli do vedení i v řádné hrací době. Na otevírací branku Matta Duchena odpověděl Jonathan Ericsson a na následný zásah Comeaua kontroval využitou přesilovkou z 50. minuty Dacjuk.

Obránce Jakub Kindl zůstal jen mezi nehrajícími náhradníky Red Wings poté, co se po zranění vrátil Mike Green. První hvězdou utkání byl zvolen gólman vítězů Semjon Varlamov, jenž pochytal 43 z 45 ran domácích.

Po sedmi zápasech bez bodu se připomněl obránce Tampy Bay Andrej Šustr (18:43, +/-: 0, 1 střela, 0+1), když si u páteční výhry 4:3 po prodloužení nad Nashvillem připsal jednu asistenci. 25letý dlouhán se podílel na první trefě Lightning v zápase z hole J.T. Browna a s průběžnými 12 zápisy (2+10) platí společně s Romanem Polákem z Toronta (12 bodů, 1+11) a Markem Židlickým z Islanders (14 bodů, 3+11) za nejproduktivnější české obránce v soutěži.

Predators v dalším průběhu díky dvěma trefám z úvodu třetí třetiny odskočili do trháku. Domácí zachraňoval vyrovnáním na 3:3 až využitou přesilovkou z času 59:33 kapitán Steven Stamkos. Vítězný obrat završil ve druhé minutě prodloužení útočník Tyler Johnson. Druhý Čech v zápase, domácí útočník Ondřej Palát (19:40, +/-: 0), tentokrát nebodoval.

Nikita Kučerov si při zakončení vystačil jen s jednou rukou:

Buffalo - Montreal 6:4 (2:1, 3:3, 1:0)
Branky: 20. a 60. E. Kane, 23. a 38. z trest. střílení M. Foligno, 13. Legwand, 22. Gorges - 4. a 27. Andrighetto, 25. a 40. Galchenyuk. Střely na branku: 22:30. Diváci: 18.505. Hvězdy zápasu: 1. M. Foligno, 2. E. Kane (oba Buffalo), 3. Andrighetto (Montreal).

NY Rangers - Los Angeles 4:5 v prodl. (1:2, 2:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 14. Stalberg, 28. Stepan, 30. Zuccarello, 56. Hayes - 1., 36. a 60. Kopitar, 12. Gáborík, 64. Pearson. Střely na branku: 28:34. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Doughty (oba Los Angeles), 3. Zuccarello (Rangers).

Carolina - Pittsburgh 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 55. Nestrašil - 36. Kessel, rozh. nájezd Letang. Střely na branku: 30:26. Diváci: 15.783. Hvězdy zápasu: 1. Fleury (Pittsburgh), 2. Nestrašil, 3. Ward (oba Carolina).

Arizona - Calgary 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 4. a 58. Doan, 27. Ekman-Larsson, 29. Duclair - 51. Colborne. Střely na branku: 35:27. Diváci: 13.643. Hvězdy zápasu: 1. Doan, 2. Stone, 3. Domingue (všichni Arizona).

Tampa Bay - Nashville 4:3 v prodl. (0:1, 2:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 29. Brown (Šustr), 31. Kučerov, 60. Stamkos, 62. Johnson - 10. Fisher, 45. Neal, 48. Forsberg. Střely na branku: 28:30. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Stamkos (oba Tampa), 3. Josi (Nashville).

Florida - St. Louis 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)
Branky: 6. MacKenzie, 31. Ekblad (Jágr), 51. Huberdeau (Jágr) - 13. Backes, 16. Schwartz, 20. Fabbri, 29. Tarasenko, 53. Steen. Střely na branku: 32:28. Diváci: 13.904. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Schwartz (oba St. Louis), 3. Huberdeau (Florida).

Detroit - Colorado 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 25. Ericsson, 50. Dacjuk - 46. a rozh. nájezd Comeau, 10. Duchene. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 21 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 90,5 procenta. Střely na branku: 45:21. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Comeau (oba Colorado), 3. Abdelkader (Detroit).