Romantika, horor a stop mimoňům. Univerzity lákají zájemce do Brna videi

  • 6
Uzávěrka letošních přihlášek na vysokou je za čtrnáct dní. A brněnské univerzity svádějí bitvu o uchazeče pomocí videí. „Nejsem idol,“ boří Vysoké učení technické stereotyp šprta, který samo vytvořilo. A Mendelova univerzita láká třeba na romantickou lásku při studiu nebo horor.

Tvářit se chytře, nosit brýle a flanelové košile se stalo populárním. Všichni chtějí vypadat jako nerdi ze seriálů Teorie velkého třesku nebo IT Crowd. Podle Vysokého učení technického v Brně ale chytrost nejde obléct.

„Lidé chtějí vypadat jako oni. Ale nejsou oni! Baví mě sledovat, jak celý ten mechanismus seriálů, reklam, médií, hlášek, statusů, blogů nebo tweetu dává vzniknout realitě, ve které se nerdi stali neodolatelnými idoly a ikonami úspěchu.Těmi, které chtějí všichni napodobovat “ říká hlavní autor propagační kampaně VUT Adam Hrubý.

Svůj letošní náborový klip proto škola zaměřila na to, že ji zajímá, co mají lidé v hlavě a ne v šatníku. A kampaň pojmenovala Nejsem idol.

Právě VUT přitom před třemi lety přišlo s videoklipem Miluji tě, mé VUT, který vtipně shrnul snad všechny stereotypy o šprtech. Ten má na YouTube už téměř 800 tisíc zhlédnutí (Více čtěte zde). A VUT za něj dostalo prestižní ceny reklamní branže - bronzového Louskáčka a ocenění za Nejkreativnější marketingový počin roku 2013.

Dřív herci, teď studenti

Pro letošní kampaň se VUT podařilo získat i osobnosti ze světa internetu a reklamy. V klipu se objevil marketingový mág Marek Prchal, programátor David Grudl nebo známý sociolog médií Jakub Macek z „konkurenční“ Masarykovy univerzity.

Jinak ale tvářemi kampaně VUT se stali skuteční studenti. „Už nepotřebujeme herce k tomu, aby parodovali to, jak chytří lidé vypadají. Chtěli jsme středoškolákům ukázat skutečné vzory. Proto jsme oslovili naše studenty,“ popisuje Pavla Ondrušková, která má vznik kampaní VUT na starost.

Přihlásily se desítky studentů. „Nečekali jsme takový zájem. Ale znova se ukázalo, že studenti mají značku VUT rádi a chtějí ji prezentovat i navenek. Patnáct z nich jsme pak pozvali na casting,“ dodala Ondrušková. Z výběru vzešli čtyři hlavní hrdinové, kteří se objevují na konci ústředního klipu.

Výraznou postavou v plášti barvy VUT se stala i studentka chemie Kateřina Věžníková. „Kamarádi mi v reakci na to psali i volali. Ale já dál zůstávám u vědy. Maskéra i kadeřníka bych mohla mít každý den,“ směje se Věžníková.

Mendelova univerzita vsadila na horor i romantiku, FSS na písničkáře

Provozně ekonomická fakulta brněnské Mendelovy univerzity ke studiu láká prostřednictvím čtyř krátkých filmů natočených v různých žánrech. Kromě hororu fakulta zasadila typické studentské situace do westernového, romantického a sci-fi žánru.

Ve filmech si zahráli jak mladí herci z uměleckých škol, tak studenti fakulty, pracovníci fakulty a dokonce i děkan Arnošt Motyčka.

„Pokud chce vysoká škola či fakulta upoutat k sobě zájem a mít možnost si vybírat mezi kvalitními uchazeči, musí kromě tradičních způsobů propagace nalézat i nové formy komunikace,“ míní Motyčka.

S tím souhlasí i na VUT. „Momentálně zaznamenáváme roky s výraznějším demografickým propadem počtu maturantů. I proto považujeme za důležité oslovovat tuto skupinu co nejefektivnější formou. A to už dávno podle nás nejsou letáčky,” vysvětlila natočení klipu prorektorka VUT pro marketing a vnější vztahy Irena Armutidisová.

A do boje o studenty vyrazila i Fakulta Sociálních studií Masarykovy univerzity. „Někdo ví, kdy umřel Žižka, jinej ví, co je to blizna. Ale k čemu mu to je, když nakonec nevidí do vztahů a souvislostí, zkrátka nevidí do lidí,“ snaží se text písně přesvědčit, aby středoškoláci dali přednost humanitní FSS.