Následky bombardování v ulicích Aleppa (9. února 2016)

Následky bombardování v ulicích Aleppa (9. února 2016) | foto: Reuters

Školy jsou v podzemí, chléb je desetkrát dražší, popisuje Syřan život v Aleppu

  • 196
Konflikt v Sýrii rozdělil kdysi dvoumilionové Aleppo na část kontrolovanou opozicí a vládní část. Bombardování je tu každodenní realitou. „Chléb stojí desetkrát víc než před pěti roky,“ popisuje život ve městě sedmadvacetiletý Bakri Azzin, který pracuje pro malou místní nevládní organizaci.

Kolik lidí v současnosti v Aleppu zůstává?
Ve městě stále žije téměř 60 000 rodin, což je přibližně 350 000 lidí. Do Aleppa teď vede pouze jedna zásobovací trasa, která ho spojuje se západními částmi stejnojmenné provincie, odkud přicházejí zásoby jídla a zboží.

Válka v Sýrii

Jak současná situace ovlivňuje dostupnost a ceny potravin a dalšího zboží?
Potraviny jsou ve městě stále k dostání, ale jsou v porovnání s jinými částmi Sýrie dražší. Horší je to s pohonnými hmotami, které jsou sice stále k dostání, ale jsou velmi drahé. Vše navíc komplikuje klesající kurz syrské libry.

Kolik stál například před konfliktem chleba a kolik stojí dnes?
Před válkou stál chleba 15 syrských liber. Před poslední ofenzivou ho bylo možné sehnat za 100 liber a nyní stojí až 150 liber. To je desetkrát víc než před pěti lety.

Provládní síly v provincii Aleppo rychle postupují a smyčka kolem města se utahuje. Slyšíte ve městě bombardování?
Ruské bombardování zasahuje i samotné město. Jen před dvěma dny při jediném útoku zemřelo 18 lidí. Naštěstí nyní na Aleppo nepadají sudové bomby.

Kolik lidí v minulých týdnech z města uteklo?
Jen minulý týden z města prchlo 25 000 lidí, kolem 10 000 se naopak přesunulo ze severních předměstí do města (kvůli bojům pozn. red.). Většina lidí, kteří odešli, se přesunula do západních částí provincie Aleppo a do provincie Idlíb.

Přemýšlel jste, že byste v současné situaci z města utekl? Proč vlastně pořád v Aleppu zůstáváte?
Samozřejmě zůstanu. Osobně si myslím, že jednoho dne svět a OSN uvidí, že Syřany zabíjejí milice podporované ruskými nálety. My teď prostě musíme bránit svoji zem, protože jinak budeme za chvíli bez vlastního státu. V Aleppu zůstává ještě můj bratr. Zbytek rodiny utekl do Turecka, protože matka je nemocná.

OSN nyní varuje, že provládní síly mohou při současné ofenzivě odříznout od zásobování až 300 000 obyvatel Aleppa. Co se stane, až fronta přetne i poslední zásobovací trasu?
Opravdu nemám tušení, co se stane. Představte si, že 300 000 lidí hladoví a nemají přístup ke zdravotnické péči. Místní samospráva lidem nic netají a informuje občany, co se děje. Ale my stále doufáme, že brzy bude bezpečno.

Člověk v tísni v Sýrii

Člověk v tísni od roku 2012 v Sýrii zajišťuje potravinovou pomoc, podporuje školy, místní samosprávy, farmáře i vnitřní uprchlíky. V současnosti každý měsíc v syrských provinciích Aleppo a Idlíb pomáhá 200 000 lidí. Pracuje i v Aleppu, kde nyní spolu s místními partnery peče chleba pro nejohroženější obyvatele, dodává potravinovou pomoc a organizuje veřejné práce.

Jak vypadá život obyčejných lidí uprostřed zimy? Jak třeba topí?
V posledních deseti dnech se palivo nesmírně zdražilo a není k sehnání. Jeden litr stojí 300 syrských liber. Lidé tak teď k topení převážně používají dřevo a uhlí. Elektřina nefunguje už tři měsíce. Voda teče jen jednou až dvakrát do měsíce, a tak většina lidí používá závadnou vodu ze studen.

Fungují ve městě ještě školy nebo nemocnice?
Školy jsou stejně jako tržiště nebo jiná veřejná místa častým cílem bombardování. Většina škol funguje v podzemí. Co se týče zdravotnické péče, tak na celé Aleppo jsou v tuto chvíli jen tři polní nemocnice.

Syrský průmysl pod tíhou konfliktu kolabuje. Mají lidé v Aleppu práci?
Lidé, kteří pracovali v továrnách ve městě nebo na předměstí, museli skončit. Hlavním problémem jsou vysoké ceny pohonných hmot, nefungující elektřina a samozřejmě velmi špatná bezpečnostní situace. Lidé, kteří přišli o práci, nyní většinou pracují pro malé obchodníky, kteří stále fungují nebo se nechají najímat jako námezdní dělníci například při skládání materiálu. Často také pracují pro místní samosprávu a pomáhají například při svozu odpadu.

Jak v Aleppu pomáhá vaše nevládní organizace?
Stále se zabýváme rozvojem a snažíme se podporovat i farmáře.

Jak vidíte řešení současné situace?
Prvním krokem by měl být okamžitý konec ruských náletů.

12. února 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video