Chatová osada Anděl se už v létě hrdě přihlásí k odkazu filmu Dovolená s Andělem. (Na snímku pamětnice natáeční Eva Zmrhalová se starostou Hamru Milanem Dvořákem). | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

V Hamru na Jezeře obnovují chaty ve stylu filmu Dovolená s Andělem

  • 0
Hamr na Jezeře, kde se v roce 1952 natáčel známý film Dovolená s Andělem, zakoupila zchátralou chatovou osadu, kterou hodlá opravit k filmovému předobrazu. Pojmenovali ji stylově: Anděl. Dovolenou zde bude možné strávit už letos v létě.

„Pro nás je Dovolená s Andělem kultovní film, kvůli němuž sem spousta lidí v létě jezdí. Znělka filmu je takovou naší obecní hymnou, takže se k filmu hrdě hlásíme,“ prohlásil starosta Hamru na Jezeře Milan Dvořák.

Když pražské odborové svazy oznámily prodej chatové osady na břehu jezera, neváhal ani minutu. Přesvědčil zastupitele, aby obec areál koupila a sama provozovala.

„Realitka chtěla pět a půl milionu korun a my byli jediní, kdo o ceně nechtěl smlouvat a akceptoval ji. Víme totiž, že jenom samotný pozemek má hodnotu mnohem vyšší. Měli jsme uspořené peníze, nebylo třeba brát si úvěr,“ poznamenal starosta.

Osada složená z osmi chatek a velkého srubu má nejlepší léta za sebou. Vše je tu z dob, kdy se tu rekreovali dělníci Motorletu Praha. Do chatek zatéká, jejich verandy jsou prohnilé, elektroinstalace dožilá.

Opravy areálu vyjdou na 700 tisíc korun

Obec investuje 700 tisíc korun, aby areál opravila a v létě mohla otevřít prvním návštěvníkům. Další peníze investuje časem, až začne areál vydělávat. Nejvíce peněz spolkne oprava srubu, který dostal jméno Gustav, podle filmového revizora.

Starosta Dvořák očekává, že zájem o rekreaci v osadě Anděl bude velký.
„Jsme malá obec o čtyřech stovkách obyvatel. V létě se populace rozroste o více než dva tisíce lidí, to všechno jsou rekreanti. A takovou vyhlídku, jakou nabízí srub Gustav, z něhož vidíte na celé jezero a hrad Děvín, tu má málokdo. Tady bych chtěl trávit dovolenou, pít kafe a kouřit i já,“ směje se Milan Dvořák při výhledu ze srubu.

Zájem turistů o Hamr na Jezeře se podle něj za poslední roky zvyšuje. Hamerské jezero má navíc čistší vodu než Máchovo. „Svého času jsme byli slavnější než Mácháč. Ty časy se sice už nevrátí, ale čím dál víc lidí objevuje naše kouzlo,“ myslí si starosta.

Prezident Zápotocký utíkal ochrance, kupoval si rohlíky

Dovolená s Andělem a Hamr na Jezeře

Dovolená s Andělem je český film z roku 1952. Režíroval jej Bořivoj Zeman a natáčel se v Hamru na Jezeře. Hlavním hrdinou je přísný a věčně nespokojený bručoun Gustav Anděl, revizor pražské dopravy. Na dovolenou se vydal díky poukazu na letní rekreaci ROH.

Podle výsledků ankety Hrdina filmového úsměvu se revizor Anděl v podání Jaroslava Marvana stal nejoblíbenější a neúspěšnější postavou v historii české filmové komedie.

O tom, že Hamr na Jezeře byl skutečně Riviérou severu, svědčí i nenápadná přítomnost šedivé vládní vily hned vedle osady Anděl. Sem jezdili komunističtí poslanci hledat klid a odpočinek.

Pamatuje si na ně i Eva Zmrhalová, poslední žijící původní poválečná obyvatelka Hamru na Jezeře. „Do vládní vily jezdil Antonín Zápotocký, chodil si na náměstí do pekárny pro teplé rohlíky a ochranka ho pak naháněla, kam se ztratil,“ vzpomíná seniorka. „Když jsem pak byla starší, potkávala jsem tu ministra školství Zdeňka Nejedlého, který sem jezdil chytat ryby,“ líčí.

Eva Zmrhalová si ve filmu Dovolená s Andělem i zahrála. „Samotné natáčení si moc nepamatuji, měla jsem čtyři roky. Byla jsem jedno z děvčátek, co si v pár záběrech hraje na písku na pláži. Nejspíš jsem se tu potkala i s Jaroslavem Marvanem,“ vzpomíná žena. „Jsem ráda, že se obec hlásí k odkazu filmu. Není tolik míst v Česku, které by se mohly pochlubit tím, že jsou každý rok v televizi.“