Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na lyžích v Ázerbájdžánu: luxus dokonalých a liduprázdných sjezdovek

Jsme sami v elegantním bistru u dolní stanice lanovky v 1 650 metrech nad mořem. Dali jsme si jeden lahvový Xirdalan proti přesile ochotných číšníků. Samoty na sjezdovkách, v restauracích i lázních jsme si užívali celých pět dnů v Sahdagu, jediném lyžařském středisku v Ázerbájdžánu.

Sahdag, ležící na úpatí pohoří Velkého Kavkazu, kupodivu nenese jméno bývalého prezidenta země Gejdara Alijeva, tatínka současného prezidenta Ilhama Alijeva. Jméno a mužná tvář Gejdara Alijeva vás totiž provází takřka na každém kroku. Přivítá vás na novém mezinárodním letišti Gejdara Alijeva, zhlíží na vás z mohutných bigboardů, hypermoderní kulturní centrum v Baku nese jeho jméno, hlavní bulvár také a tak by šlo pokračovat takřka do nekonečna.

Fotky ze Sahdagu

Nápis vytesaný do olbřímího žulového kamene na vstupním parkovišti Sahdagu vás upozorní, že supermoderní středisko alespoň otevíral prvorozený syn. Přestřihávání pásek evidentně patří mezi koníčky současné hlavy státu, místní televizní noviny přinášejí záběry hned tří slavnostních střihů v různých místech za jeden den.

Po svém otci Gejdarovi Alijevovi, členovi politbyra ÚV KSSS a generálního tajemníka Komunistické strany Ázerbájdžánu v Brežněvově tuhé éře, zdědil Ilham Alijev vysokou rozložitou postavu, autoritářský styl vedení země a lásku ke sportu. Zahajoval první Evropské hry v loňském roce a jak mi prozradili místní, údajně dobře lyžuje. V Sahdagu, kam míříme, má Alijev za střeženou závorou vládní rezidenci, dobře odstíněnou před zvědavými zraky veřejnosti.

Zbrusu nový horský komplex

Komplex pro zimní a letní turistiku vybudovali přibližně 230 kilometrů severně od metropole Baku na svazích hory Gejdara Alijeva, s výhledem na impozantní 4 243 metrů vysoký štít Sahdag . S autem vypůjčeným na letišti se tam pohodlně dostanete za necelé tři hodiny. Navigace vás povede většinou po rovné kvalitní dálnici bez poplatků.

Přímá linka Praha – Baku přistává po 18. hodině, takže ráno se nasnídáte v Praze a večeři si už objednáte v elegantní restauraci jednoho ze čtyř luxusních hotelů v lyžařském středisku. Dva z nich - Sahdag a Zirve - se otevřely před třemi a čtyřmi lety, pak tu stojí super luxusní hotel Pik Palace a nejnovější Park Chalet ve francouzském stylu. K dispozici jsou i sympatické apartmány Gaya, které jediné nejsou ski in/ski out.

Není mým zvykem akcentovat ubytování před samotným lyžováním, ale v Sahdagu tomu bylo jinak. Bezmála sto procent návštěvníků tvoří Ázerbájdžánci. Podle mého pozorování mnoho z nich nelyžuje. Děti svěří do péče lyžařských instruktorů a sami vyjedou gondolou na kopec, udělají si selfie a vrátí se zpět do útulných kaváren, venkovních barů, restaurací nebo spa.

V tomto směru všechny hotely, kromě Zirve určeného především lyžařům, nabízejí veškerý lázeňský komfort: vyhřívané bazény, sauny, hammam, plně vybavená fitka, nejrůznější masáže a koupele pod vedením zkušeného maséra, bývalého reprezentanta Bulharska v řecko-římském zápasu.

Místní většinou dávají přednost uzavřeným VIP službám na objednávku, a tak si užijete soukromí i ve veřejných prostorách. Hosté ubytovaní v hotelu Zirve mají speciální slevu a platí za vstup do lázní hotelu Sahdag jen 15 manátů, což je něco kolem 240 korun.

Elegantní bistro na dolní stanici gondoly nabízí speciality ázerbájdžánské kuchyně i fast food, pozorná obsluha o vás pečuje jako o vlastního.

Za celý týden se na sjezdovkách nepohnul ani lísteček, jak se říká v období, kdy panuje bezvětří. V pozadí štít Shadagu a údolí s cestou vedoucí do rázovité vesničky Laza.

Na zelené louce

Sahdag určitě nepatří k největším, ani k nejvyšším lyžařským střediskům, ale je každopádně nejnovějším supermoderním střediskem postaveným na zelené louce. U zrodu stály firmy Swiss Consulting a ILF Austria, které roku 2007 na objednávku ázerbájdžánského ministerstva kultury a turismu navrhly celý koncept rekreačního střediska: sjezdovky, lanovky, ubytovací kapacity, lyžařskou školu, půjčovny s výbavou pro letní a zimní sporty, středisko první pomoci a v neposlední řadě silnice, turistické stezky a systém dálkového vytápění.

V roce 2008 se začalo s terénními úpravami a loni s dostavbou 2 100 metrů dlouhé kabinové lanovky. Areál dostala do správy andorská společnost PGI Management. Dvacetičlenný tým na místě vede bývalý vynikající lyžař a účastník olympiády v Innsbrucku Tony Crespo: „O technický sníh na sjezdovkách se postará 160 sněhových děl a manšestr každý večer vytváří pět nejnovějších modelů rolby značky Kässbohrer. Výborné sněhové podmínky garantujeme do 1. dubna. Museli jsme Ázerbájdžánce naučit všechno od začátku. Lyžovat, řídit rolby, obsluhovat lanovky, půjčovat lyže, vyškolit lyžařské instruktory.“

Kolem jedenácté hodiny dopoledne majestátní hotely Pik Palace a Sahdag zahalila mlha a pocit odloučenosti a opuštěnosti se na prázdných sjezdovkách ještě prohloubil...

Elegantní sezení v baru a kavárně v hotelu Zirve s plně funkčním dětským koutkem, kam lze „odložit“ předškolní děti do péče školeného personálu na celý den.

Pohodové lyžování

Sahdag není určen pro lyžaře zvyklé hltat stovky kilometrů sjezdovek v rozlehlých alpských střediscích zadrátovaných lanovkami přes tři údolí. Cílí spíše na rodiny s dětmi, začátečníky a rekreační lyžaře upřednostňující dopolední lyžování na oblíbené sjezdovce, posezení u dobrého oběda a potom, po pár sjezdech, natěšené na après-ski. Sjezdové lyžování je tu opravdu v plenkách. Většina návštěvníků si lyžařské sety půjčuje v dobře vybavených půjčovnách.

V žádném případě to však neznamená, že by si na vytyčených sjezdových tratích neužil i zkušený lyžař. Tři červené sjezdovky mají výškový rozdíl 220, 360, 450, respektive 670 metrů s profily tratí, které dokonale prověří jeho schopnosti. Ale navíc dostane přidanou hodnotu k nezaplacení: pocit absolutního bezpečí, který vyplývá z dokonale upravených liduprázdných sjezdovek.

Nám se ještě navíc neočekávaně poštěstilo výrazně ušetřit. V Ázerbájdžánu se platí manátem. Když jsem na podzim objednával zapůjčení auta a zařizoval hotely, byl dolar s manátem v kurzu 1:1. Těsně před naším odjezdem, 21. prosince 2015, poté, co ázerbájdžánská centrální banka zavedla plovoucí kurz vůči zahraničním měnám, manát ztratil půlku své hodnoty. Smutným Ázerbájdžáncům příčiny vysvětlil poradce prezidenta Alijeva pro veřejné a politické záležitosti Ali Hasanov: „Ázerbájdžán je ropná země. Prodej ropy tvoří hlavní příjem státního rozpočtu. Ceny ropy se za poslední rok snížily třikrát a třikrát se snížily i příjmy státního rozpočtu.“

Byli jsme asi jediní, koho znehodnocení manátu potěšilo, když jsme si za naši uměle znehodnocenou korunu mohli naplno užívat. Z tohoto pohledu je Ázerbájdžán skutečně zajímavou destinací, kde je možné spojit lyžování s poznávací turistikou a ochutnáváním vynikající ázerbájdžánské kuchyně a vín.

Může se hodit

Víza

Pro Ázerbájdžán platí vízová povinnost. Formuláře se vyřizují po internetu. Vízum stojí 35 eur a nebudete mít problém s jeho vyřizováním, jako ostatně po celou dobu pobytu v Ázerbájdžánu, kde se budete cítit bezpečně. Po návratu mi dáte za pravdu, že to není jen pocit.

Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky
Na Zátorce 783/17, 160 00 Praha 6 - Bubeneč
Telefon: 246 032 422
Web: prague.mfa.gov.az

Doprava
Do Baku létá přímý spoj z Prahy. Letenka s ázerbájdžánskými aerolinkami stojí cca 10 500 korun. Doprava lyžařského setu je v ceně. Existují i levnější lety s přestupem v Istanbulu.

Ubytování
Booking.com v těchto dnech nabízí dvoulůžkový pokoj v hotelech v Sahdagu: 5*hotely Sahdag a Pik Palac za 1 854 Kč a 2 703 Kč, lyžařský hotel Zirve u nástupní stanice čtyřsedačky za 1 591 Kč.

Jídlo a nápoje, placení

  • Vzhledem k znehodnocení manátu jsou ceny v restauracích velmi sympatické. Ovšem je třeba počítat s tím, že ceny v horském středisku jsou podstatně vyšší než v Baku. Například vynikající ázerbájdžánské víno či chutné čepované pivo Xirdalan stojí na horách takřka dvakrát více. Tedy za pivo 2,6 a 4,5 manátu, za víno 14 a 30 manátů.
  • Takřka všude přijímají kreditní karty a kartou lze vybírat hotovost. Jen v době našeho pobytu v Sahdagu nefungoval jediný bankomat, tak doporučuji vybrat nějakou hotovost už na letišti.

Užitečný web
http://shahdag.az/

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...