VIDEO: Moravští vědci odchytili tajemného titána, největšího brouka světa

  • 107
Biologové z olomoucké Univerzity Palackého získali největšího brouka na světě titána obrovského. Společně s ostravskými kolegy se jim podařilo jeden exemplář odchytit na expedici do deštného pralesa ve Francouzské Guyaně. Nyní ho budou pozorovat, informací je totiž zatím velmi málo.

„Vidět u nás živého brouka tohoto kalibru je naprosto výjimečné. Dokonce ani sbírkového jedince v našich muzeích v podstatě nenajdeme. Do České republiky přivezl poprvé a doposud naposled živého titána amatérský sběratel před více než patnácti lety. Náš exponát týden studovali kolegové Ostravské univerzity, nyní je tato možnost u nás v Olomouci,“ řekl jeden z členů expedice Tomáš Kuras.

Titán obrovský, latinsky Titanus giganteus, je považován za největšího brouka světa. Vyskytuje se pouze v Amazonii, kde je vázán na původní deštné pralesy. V posledních letech za ním mířilo několik expedic, většina se ale vrátila s nepořízenou.

„My jsme měli obrovské štěstí. A to navzdory tomu, že letošní období dešťů v regionu nebylo příliš vydatné na srážky, což těmto broukům nesvědčí. Podle našich informací se v oblasti, kde jsme byli, letos podařilo chytit jen tři jedince. Brouk, kterého jsme přivezli, je navíc nadprůměrně velký jedinec,“ doplnil Kuras.

„Ulovit“ titána podle něj nebylo jednoduché. Biologové museli použít silný zdroj světla a na lov vyrážet vždy až po půlnoci. Tmavě hnědý brouk s dlouhými tykadly je totiž aktivní jen pozdě v noci. Ke světlu přilétá neslyšně pouze na zhruba deset až patnáct metrů.

„Pak doslova spadne na zem, což je chvíle pro entomologa, který ho musí zpozorovat, na zemi najít a pohotově odchytit, než se opět ztratí v pralesní tmě. Světlem lze ale přilákat pouze samečky, samičky patrně aktivně vůbec nelétají. Výprava uspěla třetí noc, zbývající pokusy během dalších tří týdnů pobytu už nic nepřinesly,“ shrnula mluvčí přírodovědecké fakulty Martina Šaradínová.

O největším broukovi je zatím známo jen minimum informací

V současné době je olomoucko-ostravský titán měřící na délku 15,2 centimetru a vážící zhruba 35 gramů k vidění v insektáriu na katedře ekologie a životního prostředí. Tamní odborníci se nyní snaží o unikátním druhu dozvědět co nejvíce.

„Je až s podivem, že o tomto gigantovi se neví v podstatě nic. Nemáme informace o tom, jak dlouho žije, na jakou vzdálenost se může šířit, na čem, jak a kde se vyvíjejí larvy, jak létá a podobně,“ nastínil Kuras.

„My ho nyní můžeme pozorovat a už dnes je zřejmé, že se v zajetí dožívá nejméně 20 dní. Víme, jakou má aktivitu během dne, tedy že se přes den zahrabává do lesní hrabanky a je aktivní výhradně v noci. Tyto a další informace mohou být v budoucnu významné třeba právě pro ochranu titána obrovského ve volné přírodě,“ dodal.