Ministr financí Andrej Babiš prosazuje zákon o elektronické evidenci tržeb. V poslanecké sněmovně předváděl v červenci při prvním čtení návrhu zákona obří účtenku. | foto: Šulová Kateřina

Velké podniky Babišovo sledování tržeb vítají, živnostníkům vadí

  • 194
Zdá se, že většina firem elektronickou evidenci tržeb nakonec uvítá. Podle velkých společností se tím narovnají podmínky pro podnikání, hospodští se zase dočkají snížení DPH. K novince, která ve středu prošla sněmovnou, mají nejvíce výhrad živnostníci.

Podle Svaz průmyslu a dopravy jde o klíčovou daňovou změnu, která má narovnat podnikatelské prostředí a zvýšit příjmy veřejného rozpočtu v rámci boje proti daňovým únikům. „Elektronická evidence tržeb je přínosem pro narovnání podnikatelského prostředí a pro poctivé podnikatele. Daně mají platit všichni,“ uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý připomněl, že ve hře zůstává řada otázek. Jde podle něj především o to, jak vláda dostojí svému slibu nabídnout podnikatelům kompenzace za zvýšenou administrativní zátěž a náklady spojené s pořízením potřebného zařízení.

Jak budou vypadat účtenky po zavedení EET do praxe:

„Důležité je i to, jak bude probíhat technické ukotvení evidence, jak je systém připraven na řešení případných technických potíží, či jaké vzdělávací programy nebo semináře pro podnikatele ministerstvo financí připraví. Elektronizace a digitalizace ekonomiky, veřejné správy a života vůbec je fenoménem doby, který můžeme v mnoha detailech i oprávněně kritizovat, ale nelze jej zastavit,“ dodal.

Zástupci restauratérů zavedení evidence rovněž podporují. „Prošla s tím i snížená sazba DPH pro restaurace, což jsme od začátku chtěli,“ řekl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

DPH se má restauratérům u pokrmů a nealkoholických nápojů snížit z 21 procent na 15 procent. Asociace zavedení tohoto kontrolního opatření dlouhodobě podporovala s podmínkou, že dopadne stejně na všechny provozovatele restauračních zařízení. To podle Stárka současný vládní návrh splňuje.

Živnostníci mluví o diskriminačním zákonu

Řadu výtek má však k zákonu Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. „V zákoně jsou stanoveny sankce za porušení pouze pro poplatníka, ale nikoliv možnost uplatnit náhradu škody poplatníkovi způsobenou například nefunkčností systému, chybným postupem orgánu státní správy,“ uvedlo profesní sdružení, kterému vadí i další věci - například, že není stanoveno přechodné období pro zavedení systému.

„Zákon je diskriminační, protože vyjímá z evidence tržeb celá odvětví a obory, kde se uskutečňuje podstatná část hotovostních tržeb. Zákon musí platit, pro všechny subjekty a činnosti,“ uvádějí zástupci živnostníků.

O rozšíření EET na drobné řemeslníky pochybuje například ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Ti uskutečňují násobně menší počet transakcí a pořizovací náklady na zařízení k evidenci by pro ně mohly být neúměrné,“ uvedl. Na druhou stranu však podle něj zákon přinese více peněz do státní kasy a zároveň narovná podnikatelské prostředí.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že český daňový systém má dva zásadní problémy. Je neefektivní a zároveň je poměrně drahý. „Logickou odpovědí na oba nešvary, nízkou efektivitu a vysoké náklady, je využití moderních digitálních technologií. Žijeme v jedenadvacátém století, a technologický pokrok by měla reflektovat i státní správa. Elektronická evidence tržeb by mohla být užitečným nástrojem, bude-li správně implementována,“ uvedl Marek.

,