Tomáš Plekanec z Montrealu překonává brankáře Tampy Bena Bishopa.

Tomáš Plekanec z Montrealu překonává brankáře Tampy Bena Bishopa. | foto: AP

Plekanec dal dva góly a na další přihrál, mezi střelci byl i Jágr

• 41
Po nedávném čtyřbodovém představení (1+3) proti Edmontonu se hokejový útočník Tomáš Plekanec v úterý znova výrazně prosadil, když byl s bilancí (2+1) vyhlášen první hvězdou u výhry Montrealu 4:2 nad Tampou Bay. Nejlepším českým střelcem v soutěži ale zůstává Jaromír Jágr, jenž svou 17. brankou ročníku přispěl k triumfu Floridy 7:4 v Buffalu. V dalším duelu si ještě asistenci připsal Michael Frolík z Calgary.

Hokejisté Montrealu, kteří se po skvělém vstupu do sezony postupně propadli v tabulce Východní konference, zvítězili v úterý už potřetí v řadě a pomalu se přibližují konkurentům s divokou kartou zajišťující postup do play-off.

1. T. Plekanec (MTL), 55z.- 42b.(12+30)
2. Jakub Voráček (PHI), 52z. - 42b.(8+34)
3. David Krejčí (BOS), 43z.- 39b.(12+27)
4. Jaromír Jágr (FLA), 51z.- 38b.(17+21)
5. Jiří Hudler (CGY), 45z.- 28b.(7+21)
6. Tomáš Hertl (SJS), 51z. - 26b.(10+16)
7. Martin Hanzal (ARI), 39z.- 24b.(6+18)
8. Radim Vrbata (VAN), 51z. - 22b.(11+11)
9. Michael Frolík (CGY), 40z. - 21b.(9+12)
10. T. Fleischmann (MTL), 53z. - 19b.(9+10)

Po posledním úspěchu mají Canadiens na kontě 58 bodů a společně s 61bodovým New Jersey nejvíce dotírají na Pittsburgh (61 bodů) s Bostonem (62 bodů) na posledních postupových pozicích Východu.

Na zvednutí slavného klubu má výrazný podíl elitní centr týmu, Tomáš Plekanec. Český reprezentant totiž v součtu za tři navazující výhry 5:1 proti Edmontonu, 2:1SN nad Carolinou a naposledy 4:2 nad Tampou Bay posbíral dohromady sedm kanadských bodů (3+4). Naposledy proti finalistům Stanley Cupu z Tampy Bay zazářil dvěma góly a jednou přihrávkou, za což byl zvolen první hvězdou.

Svou bodovou sbírku Plekanec (16:57, +3, 3 střely, 2+1) odstartoval v 6. minutě asistencí při brejku 2 na 1 u otevírací trefy utkání z hole Brendana Gallaghera. Ve druhé třetině po srovnání Valtteri Filppuly vrátil domácím vedení, když v 27. minutě před bránou Bena Bishopa dorazil vyražený puk po střele beka Marka Barberioa.

Těsně před druhým odchodem do kabin zvyšoval pro Canadiens už na 3:1 Devante Smith-Pelly a Plekanec se gólově podruhé prosadil v 47. minutě, když si zkušeně počkal se zakončením a z ostrého úhlu dosáhl své 12. branky sezony. Výhru s domácími slavil i druhý český forvard Tomáš Fleischmann (16:06, -1, 1 střela). Hostující duo, Andrej Šustr (18:44, +1, 3 střely) - Ondřej Palát (16:57, +/-: 0), v utkání nebodovalo.

Po nezdaru 2:3PP s Pittsburghem, kdy v závěru inkasovali vyrovnávací branku a proti řádícímu Sidney Crosbymu neuspěli ani v prodloužení, a následném marném dobývání brány Petra Mrázka - 0:3 v Detroitu - hokejisté Floridy opět zabrali a naplno zabodovali. Po divokém skóre 7:4 si odvezli oba body z Buffala.

Sedm gólů se Panthers podařilo nasázet, přestože jim chyběl elitní centr Aleksander Barkov (po předešlém startu v Detroitu jej vyřadil otřes mozku). Ke svému triumfu hosté výrazně nakročili už v zahajovacím dějství, které ovládli jasně 3:0. V bouřlivé druhé třetině pak Florida uspěla 3:2, přičemž autorem v pořadí šesté trefy byl v 38. minutě rekordman Jaromír Jágr (16:46, +3, 4 střely, 1+0).

V útočném pásmu si vyměnil puk s Jonathanem Huberdeauem a z pravé strany pohotově přehodil gólmana Chada Johnsona. Dosáhl tak své 17. trefy sezony (nejlepší mezi krajany před 12gólovým Plekancem a Krejčím) a celkově 739. kariéry. Od v historickém pořadí střelců třetího Bretta Hulla jej tak dělí jen dva zásahy.

Ve třetí třetině Sabres dvakrát snížili nepříznivé skóre, Reilly Smith však v 59. minutě svou druhou brankou večera definitivně rozhodl. Mladý útočník byl s bilancí (2+1) zvolen první hvězdou před domácím Samem Reinhartem (2+0) a zkušeným útočníkem Floridy Jussi Jokinenem (1+2). Kromě 11 gólů diváky v utkání zvedli ze sedadel i Evander Kane s Alexem Petrovicem, kteří se postupně poměřili ve třech pěstních soubojích.

Český reprezentační obránce Jakub Nakládal se v úterý sice konečně dočkal vytouženého debutu v NHL, svůj první start ve slavné lize si ale představoval určitě jinak. Na ledě se totiž u výhry Calgary 4:3 nad Torontem mihl jen ve dvou střídáních (1:45, +/-: 0).

Flames totiž do utkání nasadili sedm beků a Deryk Engelland se hned v úvodu na úkor Nakládala vrátil z pravého křídla do obrany. Větší vytížení měl jeho parťák z obrany Ladislav Šmíd (10:58, -2) a útočníci Jiří Hudler (14:22, +/-: 0, 1 střela) a hlavně Michael Frolík (20:10, +1, 2 střely, 0+1).

Posledně jmenovaný forvard se asistencí podílel na otevírací trefě zápasu z 11. minuty, kterou při hře v oslabení zaznamenal Markus Granlund. Frolík tak navázal na sobotní dvoubodový výkon (1+1) proti Vancouveru a bodoval podruhé v řadě.

Calgary zvítězilo, přestože nevyužilo služeb svých nejproduktivnějších útočníků Johnny Gaudreaua a Seana Monahana, které společně s Lancem Boumou trenér Bob Hartley nenasadil z blíže nespecifikovaných disciplinárních důvodů. Kombinovanou sestavu ale nasadili i hostující Maple Leafs, kterých chyběla řada zraněných (Joffrey Lupul, Tyler Bozak, Shawn Matthias, James van Riemsdyk) a také do Ottawy vyměněný kapitán Dion Phaneuf. Největší porci minut za Toronto odehrál český bek Roman Polák (23:06, +1, 2 střely).

Vysokým debaklem skončila pro Boston úterní domácí partie s Los Angeles, které si odvezlo rekordní výhru 9:2. Dvěma body se na ní podílel mimo jiné i bývalý hráč Bruins Milan Lucic (1+1).

Kings domácí hráče přestříleli 57:37 a do střelecké listiny se postupně zapsalo devět různých střelců: zmiňovaný Lučič, Marián Gáborík, Drew Doughty, Jeff Carter, Andy Andreoff, Dwight King, Trevor Lewis, Luke Schenn a kapitán Dustin Brown.

Hořkou porážku v dresu Bruins museli přijmout i čeští útočníci David Krejčí (17:43, -1, 2 střely) a David Pastrňák (15:39, -2, 5 střel). Nejhorší zápis do tabulky +/- si ze zápasu odnesl bek Torey Krug s bilancí -4.

Po nedávné šestizápasové bodové sérii vyšel podruhé za sebou naprázdno Jakub Voráček a na postu nejproduktivnějšího Čecha v NHL jej tak již vystřídal díky vyššímu počtu branek montrealský Tomáš Plekanec. Naposledy se Voráček neprosadil v domácím souboji Philadelphie s Anaheimem, který si odvezl dva body po výsledku 4:1. Dvěma zásahy se na tom podílel centr Rickard Rakell. Voráček (20:48, -2, 3 střely) nebodoval stejně jako řízný bek Radko Gudas (17:03, +/-: 0, 1 střela, 6 zblokovaných pokusů soupeře).

Bez bodu zůstal i Jiří Sekáč (7:44, +/-: 0, 4 střely), jenž dostal šanci v útoku Chicaga na místo nemocného nejproduktivnějšího nováčka soutěže Artěmi Panarina. San Jose si z ledu favorita odvezlo výhru 2:0 díky využité přesilovce Patricka Marleaua z 30. minuty a závěrečné pojistce do prázdné klece od Joa Thorntona. První hvězdou utkání byl právem zvolen gólman Sharks Martin Jones, jenž na čisté konto potřeboval 33 zákroků. Už počtvrté za sebou vyšel bez bodu útočník Tomáš Hertl (16:31, +/-: 0, 1 střela).

Boston - Los Angeles 2:9 (1:2, 0:4, 1:3)
Branky: 6. Marchand, 45. Randell - 19. Carter, 20. Gáborík, 23. Andreoff, 33. Doughty, 33. King, 39. Lewis, 44. Lucic, 54. L. Schenn, 57. Brown. Střely na branku: 37:57. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Doughty, 2. Carter, 3. Lucic (všichni Los Angeles).

Buffalo - Florida 4:7 (0:3, 2:3, 2:1)
Branky: 22. a 26. Reinhart, 51. E. Kane, 58. Weber - 8. a 59. Smith, 11. Campbell, 20. Jokinen, 21. Petrovic, 28. Pirri, 38. Jágr. Střely na branku: 34:35. Diváci: 18.521. Hvězdy zápasu: 1. Smith (Florida), 2. Reinhart (Buffalo), 3. Jokinen (Florida).

Philadelphia - Anaheim 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 54. Simmonds - 11. a 16. Rakell, 33. Stewart, 60. Cogliano. Střely na branku: 29:26. Diváci: 18.717. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Perry (oba Anaheim), 3. Gostisbehere (Philadelphia).

Columbus - NY Islanders 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 8. Atkinson, 12. Dubinsky - 1. Strome, 44. Lee, rozhodující sam. nájezd Clutterbuck. Střely na branku: 31:46. Diváci: 14.303. Hvězdy zápasu: 1. Halák (Islanders), 2. Korpisalo (Columbus), 3. Clutterbuck (Islanders).

Montreal - Tampa Bay 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 27. a 47. Plekanec, 6. Gallagher (Plekanec), 40. Smith-Pelly - 21. Filppula, 50. Hedman. Střely na branku: 27:39. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Plekanec, 2. Gallagher, 3. Galchenyuk (všichni Montreal).

New Jersey - Edmonton 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 11. Henrique, 48. Boucher - 12. Eberle. Střely na branku: 26:20. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Boucher, 2. Henrique, 3. Schneider (všichni New Jersey).

St. Louis - Winnipeg 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 23. Parayko - 21. Little, rozhodující sam. nájezd Scheifele. Střely na branku: 22:33. Diváci: 18.223. Hvězdy zápasu: 1. Helleybuyck (Winnipeg), 2. Elliott (St. Louis), 3. Little (Winnipeg).

Nashville - Washington 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)
Branky: 35. a 52. Forsberg, 50. Josi - 13. Chimera, 25. Wilson, 45. Williams, 49. Kuzněcov, 59. Ovečkin. Střely na branku: 26:23. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Johansson (Washington), 2. Forsberg (Nashville), 3. Holtby (Washington).

Minnesota - Dallas 3:4 v prodl. (2:1, 0:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 5. Haula, 13. Fontaine, 42. Koivu - 10. Goligoski, 25. Demers, 31. Eaves, 63. Klingberg. Střely na branku: 40:30. Diváci: 19.087. Hvězdy zápasu: 1. Klingberg, 2. Eaves, 3. Lehtonen (všichni Dallas).

Chicago - San Jose 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 30. Marleau, 59. Thornton. Střely na branku: 33:27. Diváci: 21.753. Hvězdy zápasu: 1. Jones, 2. Marleau (oba San Jose), 3. Crawford (Chicago).

Colorado - Vancouver 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 23. Beauchemin - 30. Bartkowski, 37. Bärtschi, 45. Horvat. Střely na branku: 30:28. Diváci: 14.436. Hvězdy zápasu: 1. Horvat, 2. Hutton, 3. Markström (všichni Vancouver).

Calgary - Toronto 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)
Branky: 11. Granlund (Frolík), 19. Backlund, 25. Ferland, 35. Hamilton - 12. Holland, 38. Leivo, 49. Gardiner. Střely na branku: 22:36. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Granlund, 2. Hamilton (oba Calgary), 3. Holland (Toronto).