Koňské pólo na sněhu ve Špindlerově Mlýně.

Koňské pólo na sněhu ve Špindlerově Mlýně. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Špindlerův Mlýn hostil turnaj v koňském pólu na sněhu, jediný v Česku

  • 0
Svatý Petr je jediným místem v Česku, kde se hraje koňské pólo na sněhu. O víkendu si to pod sjezdovkami rozdali hráči z Anglie, Dánska a Saúdské Arábie. Podobný turnaj se koná jen na několika místech na světě.

V nejznámějším krkonošském středisku se každoročně koná několik extravagantních akcí. Kromě opulentního silvestra i špičkové lyžařské závody, snowboardový svátek Snowjam nebo zimní volejbalová tour. Ale jedna nad nimi přece jen vyčnívá: dvoudenní turnaj v koňském pólu na sněhu, jediná akce tohoto druhu u nás a jedna z mála na celém světě. Do Svatého Petra o víkendu dorazili hráči z Anglie, Dánska či Polska a divákům připravili hodně nezvyklou podívanou.

Je sobota krátce po poledni a na ohrazeném hřišti přímo pod černou sjezdovkou vrcholí turnaj v koňském pólu na sněhu. Člověk nemusí být expert na jezdecké sporty, aby pochopil princip hry. Dva tříčlenné týmy, dvě branky a jeden rozhodčí na koni. Kdo dá nejvíc gólů, vyhraje. Z reproduktorů zní komentář v češtině a angličtině.

„Menší hřiště není úplně ideální pro koně a hráče, ale zato pro české diváky, aby se seznámili s tímto sportem. Je to jako fotbal nebo hokej na koních,“ říká zakladatel turnaje Naveed Gill, Brit s českými kořeny a hlavní osobnost koňského póla u nás. Zápasy moderoval společně se slovenskou herečkou Lenkou Vacvalovou.

Na menším prostoru je hra kontaktnější

Právě velikost hřiště představuje největší rozdíl. Na trávě zabírá plochu několika fotbalových ploch, v zimní verzi mají hráči mnohem méně místa; 70 metrů dlouhý a 30 metrů široký plac nenabízí tolik prostoru pro rychlost a výbušnost. Koním chybí prostor pro rozběh, zato hra s oranžovým gumovým míčem je mnohem bojovnější a kontaktnější. Jezdce na koních mají diváci téměř na dosah.

„Na pólo na sněhu se dá těžko připravit, nejlepším tréninkem jsou právě takové turnaje. Podmínky jsou úplně jiné než na trávě. Když je sníh hluboký, míč do něj často zapadne a hra je pomalejší. Chce to šikovnost,“ prozrazuje Johann Smula.

Kanaďan s českými kořeny podnikající ve Švýcarsku je jediným z devíti hráčů, který hovoří česky. Koňské pólo jezdí každoročně hrát do Argentiny, na sněhu si to o víkendu vyzkoušel poprvé. S koňským pólem se seznámil v Čechách a královskému sportu propadl.

„Od té doby, co jsem to zkusil, připadaly mi ostatní sporty nudné,“ přiznává.

Zbytek startovního pole tvoří borci z Anglie, Dánska, Polska a Saúdské Arábie. Mezi devítkou vesměs amatérských hráčů jsou i dvě ženy. „V České republice nejsou tak kvalitní hráči, proto se turnaje účastní hráči z celého světa, kteří mají výborné hendikepy,“ vysvětluje Martin Špaček z pořádající agentury Prestige Models.

Profesionální hráči při zápasech na trávě vystřídají až 20 koní za zápas, při zimní variantě ve Špindlerově Mlýně si každý musel vystačit se dvěma poníky. Do skiareálu dorazili z Maďarska a z České republiky už ve čtvrtek, improvizované stáje vyrostly nedaleko sjezdovek. Den před začátkem turnaje si účastníci vybrali a vyzkoušeli koně, se kterými budou soutěžit.

„Každý kůň je jiný, každý má jinou povahu. Je to stejné jako u lidí. Je potřeba mít cit a vybrat si toho správného,“ poznamenává Johann Smula.

Turnaje se účastní speciální koně

Ve Špindlerově Mlýně se turnaj v zimním pólu konal potřetí v řadě. Akcí tohoto druhu je na světě pouze několik. Další turnaje hostí švýcarské středisko Svatý Mořic nebo rakouský Kitzbühel. Právě na zamrzlém jezeře ve švýcarském Svatém Mořici se v roce 1985 hrálo pólo na sněhu poprvé. Soutěží v něm speciální koně - pólo pony, kteří vznikli křížením argentinských criollos a anglických plnokrevníků.

Koňské pólo patří k nejstarším týmovým sportům v dějinách lidstva. Vzniklo už v 6. století před naším letopočtem v Persii, odkud se jako zábava urozených rozšířilo do Japonska a Indie. Britští kolonizátoři hru v 19. století přivezli na ostrovní království, ve stejné době se dostala i do USA.

Historie póla v českých zemích není příliš zmapovaná. Po druhé světové válce se u nás na 50 let přestalo hrát. První ukázka tohoto jezdeckého sportu se konala až v roce 1993 na strahovském stadionu v Praze. Ke znovuobnovení tradice došlo až v roce 2008, kdy Naveed Gill založil první český pólo klub.