Lavina u tyrolského Wattenbergu zavalila české skialpinisty (6. února 2016)

Lavina u tyrolského Wattenbergu zavalila české skialpinisty (6. února 2016) | foto: Profimedia.cz

Češi v našich horách už 20 let zbytečně riskují, říká rakouský záchranář

  • 232
Čeští skialpinisté často v Rakousku podnikají nebezpečné výpravy, na které by si místní netroufli. Tvrdí to Helmut Steinmaßl z rakouské horské služby. Skialpinisté, které v sobotu zasypala série lavin v Tyrolsku, však byli podle lavinové služby špičkově vybavení. Masa sněhu se neutrhla jejich vinou.

„Za posledních dvacet let jsem vypozoroval, že spousta Čechů a Maďarů při svých výpravách podstupuje velmi vysoké riziko. Mnozí z nich patrně také nejsou tak uvědomělí a informovaní jako my,“ řekl serveru Nachrichten Helmut Steinmaßl z hornorakouské horské služby.

Tyrolská tragédie

Návštěvníci z Česka a dalších cizích zemí podle něj mají jiný „práh bolesti“ a vydávají se na místa, kam by zkušený starousedlík nevyrazil.

Steinmaßl naráží na skutečnost, že návštěvníci z Česka a Maďarska nejsou na vysoké horské masivy zvyklí. Do Alp začali ve velkém jezdit až po pádu železné opony a nebezpečí si často nemusí uvědomovat. Nechvalnou pověst Čechů nejen v Rakousku, ale také na Slovensku, potvrzuje i horolezec Libor Uher.

„Záchranáři jsou zkušení, takže vždycky dobře vědí, co dělají. Podobné upozornění nevydají jen tak pro nic za nic. Spousta Čechů to však nerespektuje. Statistiky hovoří jasně. Když v Tatrách v posledních letech někoho zavalila lavina, tak to v drtivé většině byli právě Češi, popřípadě Poláci,“ řekl Uher v rozhovoru pro pondělní MF DNES.

Když ho prý ostatní horolezci slyší mluvit česky, dobírají si ho, že přijel další kandidát na zasypání lavinou (rozhovor si za poplatek můžete přečíst zde).

Správce chaty před cestou varoval, neposlechli prý jen Češi

Někteří z Čechů, které lavina v sobotu smetla, přijeli do Rakouska v rámci kurzu organizovaného freeriderem Robinem Kaletou. Ten v rozhovoru pro iDNES.cz rázně odmítl, že by jejich průvodci nebezpečí podcenili.

„Prováděli takzvané sněhové kompresní zkoušky a v případně jakýchkoli pochybností byli připraveni to otočit a vrátit se. Neměli důvod riskovat,“ řekl v neděli Kaleta. V oblasti, kde Čechy nakonec masa sněhu zavalila, podle něj až do výšky 2 300 metrů platil pouze druhý varovný stupeň (více se dočtete zde).

Stupně nebezpečí

Čeští skialpinisté v sobotu vyrazili z chaty Lizumer Hütte, která leží 2 019 metrů nad mořem. Mířili na štít Geier, který se tyčí ve výšce 2 857 metrů.

V Tyrolsku o víkendu platil třetí stupeň lavinového nebezpečí z celkových pěti. Na rozdíl od vyšších stupňů se při něm stále běžně lyžuje. Nemá se vstupovat na svahy se sklonem nad 30 stupňů.

Třetí stupeň se týkal oblastí položených více než 2 300 metrů nad mořem, pod touto hranicí platil podle Kalety druhý stupeň.

Účelem těchto pravidel a doporučení je zejména to, aby si návštěvníci hor pod sebou sníh sami neutrhli.

Pokud se lavina dá nad lidmi samovolně do pohybu, nižší varovný stupeň ji na úrovni 2 300 metrů samozřejmě nezastaví.

Rakouský deník Kronen Zeitung shrnul Kaletovo vyjádření stručným titulkem „Organizátor odmítá zodpovědnost“ a píše, že se celé tragédii pravděpodobně dalo zabránit.

„Prosím, až na Geier nechoďte,“ varoval prý správce horské chaty Anton Nigg všechny své hosty. Kromě dvou skupin Čechů podle jeho slov všichni poslechli. Horský záchranář Martin Waldhart o víkendu prohlásil, že se skialpinisté pohybovali ve vysoce rizikové oblasti.

Češi lavinu neutrhli, potvrdila policie

Rakouští vyšetřovatelé v neděli večer potvrdili, že se lavina s nejvyšší pravděpodobností utrhla sama od sebe. Její pád tedy nejspíš nezavinilo nezodpovědné chování Čechů, kvůli nimž by se sníh dal do pohybu a zavalil skupinu pod nimi.

Tyrolská lavinová služba zároveň na svém blogu zveřejnila podrobnou analýzu sobotní tragédie. Čeští skialpinisté byli podle ní špičkově vybavení. Všichni měli k dispozici takzvané „pípáky“ a batohy s bezpečnostními nafukovacími „airbagy“, díky nimž by se neměli dostat příliš hluboko pod sníh.

Laviny v Tyrolsku hrozí i dál

Tyto pomůcky však pomohou pouze jednorázově. Ve chvíli, kdy je člověk uvězněný ve sněhu a přežene se přes něj další lavina, už není úniku. Právě to se podle výpovědi účastníků výpravy stalo v sobotu pod vrcholem Geier. Některá těla nakonec záchranáři našli až tři metry pod sněhem (více čtěte zde).

Zástupce velitele tyrolské lavinové služby Patrick Nairz upřesnil, že sobotní lavina zasáhla osmičlennou a dvanáctičlennou skupinu Čechů. Menší skupina vystoupala po svahu výš a v době pádu laviny stála na bezpečném místě.

Jeden z jejích členů měl však po cestě potíže, kvůli nimž se zdržel a lavina ho smetla. Masa sněhu pak zasáhla i dvanáctičlennou skupinu, která byla v kotli pod svahem.

Lavinové nebezpečí v tyrolských Alpách neustává, podle rakouských úřadů bude problémů naopak přibývat. „V současné době očekáváme nárůst potíží ve stinných svazích zhruba od 2 300 metrů nad mořem, na slunných svazích asi od 2 500 metrů. Platí to především pro regiony Tux, Zillertal, Stubai, Ötztal a Tuxské Alpy,“ varuje lavinová služba.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video