Čech pomohl nulou k výhře, Costa zachránil Chelsea bod proti United

• 18
Arsenal v neděli podruhé v novém roce vyhrál ligový zápas a posunul se na třetí místo. Na hřišti nováčka z Bournemouthu mu k tomu dalším čistým kontem pomohl Petr Čech. V Chelsea dál trvá neporazitelnost dočasného trenéra Guuse Hiddinka, v domácím zápase s Manchesterem United sice úřadující mistr dlouho prohrával, bod za remízu zajistil až v nastaveném čase útočník Diego Costa.

Arsenal ztratil v posledních čtyřech ligových zápasech devět bodů a před zápasem proti Bournemouthu klesl na čtvrtou pozici. Na stadionu nováčka, který pojme necelých dvanáct tisíc fanoušků a v Premier League je nejmenší, ovšem tým trenéra Arsena Wengera od prvních minut dominoval a po třiadvaceti minutách také prolomil třízápasové čekání na gól.

Olivier Giroud v pokutovém území přiklepl míč k Mesutu Özilovi, jenž razantní střelou pod břevno překonal brankáře Artura Boruce. Povedený start potvrdil Arsenal o necelou minutu a půl později. Aaron Ramsey roztáhl hru na pravou stranu, odkud přesně zacílil Alex Oxlade-Chamberlain. Oba góly hostů od sebe dělilo jen 88 vteřin.

Až poté musel poprvé do akce i Petr Čech, nebezpečnou střelu Harryho Artera vyrazil konečky prstů nad břevno. Brankář Arsenalu měl oproti svému protějšku v brance Bournemouthu víc práce i krátce po přestávce. Domácí útoky ale v té chvíli v žádnou výraznější příležitost nevyplynuly. Naopak Arsenal mohl svůj dvoubrankový náskok ještě vylepšit, na pobídku Alexise Sáncheze v pokutovém území ovšem nikdo z hostů nezareagoval.

O svou 174. nulu v nejvyšší anglické soutěži musel v samotném závěru pořádně zabojovat brankář Čech, proti střele Steva Cooka i následné dorážce záložníka Artera ale gólman Arsenalu opakovaně výborně zakročil.

Dvougólové vítězství posunulo Arsenal na třetí příčku, ztrátu na vedoucí Leicester, se kterým se Wengerova parta utká už příští neděli, zúžilo znovu na pět bodů.

V posledních letech si anglický titul téměř výhradně - s výjimkou dvou sezón - předávali fotbalisté Chelsea a Manchesteru United. Šlágr pětadvacátého kola Premier League ale tentokrát nebyl bojem favoritů na první místo, ale zápasem třináctého s pátým.

Věděli jste, že...

• Petr Čech vychytal proti Bournemouthu své dvanácté čisté konto v aktuálním ročníku anglické ligy a ze všech brankářů v Premier League je v tomto ohledu nejlepší.
  • Fotbalisté Chelsea vystřelili ve všech čtyřech domácích ligových zápasech pod trenérem Guusem Hiddinkem v prvním poločase jednou na branku soupeře.
  • Alex Oxlade-Chamberlain z Arsenalu se trefil v Premier League poprvé v sezoně. Vůbec poprvé v kariéře skóroval v lize na hřišti soupeře.
  • Kapitán Manchesteru United Wayne Rooney se v roce 2016 podílel v šesti zápasech na osmi gólech. Na stejný příspěvek potřeboval loni 33 zápasů.

Lépe vstoupili do utkání hosté z Manchesteru. Největší šanci úvodních minut zneškodnil brankář Thibaut Courtois po dvaceti minutách, krásnou ránu Anthonyho Martiala do horního růžku vytáhl na roh. Chelsea se do zápasu dostávala pomaleji, závěr úvodního dějství už ale patřil jen jí. Hlavičku Nemanji Matiče vychytal David de Gea, střela Diega Costy mířila vedle. V nastaveném čase se do zakončení před brankou Manchesteru dostal i domácí kapitán John Terry, jeho střelu ale zastavil blokující obránce Daley Blind. Modří u rozhodčího Michaela Olivera vehementně reklamovali soupeřovu ruku, výhodu pokutového kopu ovšem nedostali.

V souboji nizozemských manažerů - Guuse Hiddinka a Louise van Gaala - vstoupili do druhé části zápasu lépe opět svěřenci mladšího z nich. Manchester po přestávce několikrát zaměstnal bezchybného Courtoise v domácí brance. Vysoké tempo přibrzdila až pětapadesátá minuta, domácí stoper Kurt Zouma si při doskoku ublížil a po téměř pětiminutovém ošetřování byl za potlesku fanoušků z obou táborů odnesen na nosítkách.

Fotbalisty Manchesteru ovšem prodleva od ofenzivního představení nezastavila. Přihrávku Waynea Rooneyho si v pokutovém území Chelsea zpracoval Jesse Lingard, obtočil se okolo obránce a krásnou střelou poprvé v zápase rozvlnil síť.

Radost United ale nemusela trvat dlouho, Branislav Ivanovič totiž před De Geou perfektně načasoval svůj volej, španělský brankář hostů ale perfektně zakročil. Čisté konto držel De Gea i po střele Cesca Fábregase, jenž se svého reprezentačního kolegu pokoušel nachytat střelou k bližší tyči.

Proti jinému reprezentačnímu kolegovi - útočníku Costovi - De Gea dlouho v zápase odolával. V první nastavené minutě ale domácí střelec zůstal zapomenutý za stopery Manchesteru, brankáři udělal kličku a rozpoutal na Stamford Bridge radost z vyrovnání.

Na stadionu loňských šampionů mohlo být nakonec ještě veseleji, druhý přímý souboj útočníka Costy a brankáře De Gey ze závěru zápasu ale tentokrát ovládla hvězda Manchesteru United.

Nedělní výsledky 25. kola: Bournemouth - Arsenal 0:2 (23. Özil, 24. Oxlade-Chamberlain), Chelsea - Manchester Utd 1:1 (90+1. Costa - 60. Lingard).