Vůdce KLDR Kim Čong-un na severokorejské ponorce během své inspekce námořní jednotky v srpnu 2014. | foto: Reuters

Severní Korea vypustila raketu dlouhého doletu. Je na ní satelit, tvrdí

  • 306
Severní Korea vypustila dopředu hlášenou raketu dlouhého doletu. Sdělilo to jihokorejské ministerstvo obrany. Podle Pchjongjangu nese mírový satelit pro pozorování Země, Západ to považuje za zastírací manévr pro test zakázané technologie, díky níž by mohla Severní Korea ohrožovat například Spojené státy.

Raketa byla podle japonské televize NHK vypuštěna kolem 1:30 SEČ. Její dráha směřovala nad jihojaponský ostrov Okinawa. Japonsko raketu nesestřelilo, uvedla televize. Japonský premiér Šinzó Abe však označil krok Pchjongjangu za „absolutně nepřijatelný“, jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje řekla, že jde o „neodpustitelnou provokaci,“ jak uvedla agentura AFP.

„Můžeme potvrdit, že jsme zaznamenali odpálení rakety ze Severní Korey. Podle dosavadních informací nepředstavuje hrozbu pro Spojené státy ani pro jejich spojence,“ uvedl podle Reuters zástupce amerických úřadů. Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea přesto na neděli svolaly mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Podle představitelů Spojených států dosáhla raketa hranice vesmíru. Ministr zahraničí USA John Kerry řekl, že Spojené státy budou s Radou bezpečnosti spolupracovat na opatřeních, která by KLDR přiměla se z vypuštění zakázané rakety zodpovídat. Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová vyzvala mezinárodní společenství, aby Pchjongjangu ukázalo, že jeho „nezodpovědné kroky musí mít závažné důsledky“.

Úřad generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna označil krok KLDR za „hluboce odsouzeníhodný“ a vyzval Pchjonghang, aby „své provokativní akce zastavil“. V jihokorejských médiích se objevují informace, že raketa po vypuštění selhala.

KLDR v úterý upozornila tři úřady OSN, že mezi 8. a 25. únorem vyšle na oběžnou dráhu satelit pro pozorování Země. Podle zdrojů pak Pchjongjang tento termín posunul na 7. až 24. února (více čtěte zde). Severokorejská televize uvedla, že satelit vypuštěný na rozkaz vůdce Kima Čong-una obíhá Zemi po 94 minutách a že v budoucnu bude mít KLDR v kosmu více satelitů.

Spojené státy během týdne oznámily, že jsou společně s Jižní Koreou a Japonskem připraveny severokorejskou raketu sledovat. Soul a Tokio uvedly své armády do stavu pohotovosti, aby případně sestřelily raketu, kdyby ohrožovala jihokorejské či japonské území.

Agentura Nová Čína v reakci na vypuštění rakety oznámila, že to zvýší napětí na Korejském poloostrově.

Odpálení rakety odsoudila Rada bezpečnosti

Rada bezpečnosti OSN podle očekávání v neděli odpoledne čin KLDR tvrdě odsoudila. Patnáctičlenná rada v jednomyslně schváleném prohlášení zdůraznila, že použití technologie balistických střel je v rozporu se čtyřmi rezolucemi RB OSN z roku 2006. Velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová po mimořádném zasedání rady uvedla, že Spojené státy zajistí, aby RB OSN vyvodila pro Pchjongjang „vážné důsledky“.

„Členové Rady bezpečnosti toto vypuštění tvrdě odsoudili,“ řekl podle agentury Reuters v závěru mimořádné schůzky venezuelský velvyslanec při OSN Rafael Darío Ramírez Carreňo, který radě tento měsíc předsedá. Vypuštění rakety je podle něj „vážným porušením“ rezolucí RB OSN.

Severní Korea již minulý měsíc rovněž v rozporu rezolucemi OSN provedla svůj čtvrtý jaderný test. Prohlašovala přitom, že poprvé vyzkoušela silnější vodíkovou bombu, experti ale toto tvrzení zpochybnili. RB tehdy pohrozila přitvrzením sankcí proti Pchjongjangu.

Vypuštění rakety důrazně odsoudila také Česká republika. Ministerstvo zahraničí jej v prohlášení na internetu označilo za vysoce nezodpovědný a politováníhodný čin, který vážně ohrožuje stabilitu a mír v oblasti i mimo ni, a vyzvalo KLDR k okamžitému dodržování všech mezinárodních závazků.

V prosinci 2012 severokorejská raketa dlouhého doletu Unha-3 vynesla ze základny Sohe na severozápadě země na oběžnou dráhu pozorovací družici. Západ to odsoudil jako zakázaný test severokorejských raketových zbrojních technologií (více zde).

13. prosince 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video