My jsme tady doma, skandovali demonstranti proti islámu před Hradem

  • 2536
Na Hradčanském náměstí v Praze se v sobotu odpoledne sešly tisíce lidí na demonstraci proti islamizaci ČR. Vystoupil na ní lídr Bloku proti Islámu Martin Konvička. Příliv uprchlíků nazval invazí. Policie během dne řešila už několik potyček spojených s nahlášenými protesty, kterých se v Praze konalo hned několik. Zadržela 13 lidí.

„Je to invaze statisíců mladých mužů, o kterých nic nevíme a kteří samozřejmě nepocházejí ze Sýrie,“ řekl Konvička a varoval, že mezi příchozími uprchlíky jsou také lidé napojení na radikály. Akademici prý uvěřili „vlastní lži o mírumilovnosti islámu a v uprchlících vidí spojence proti vlastním lidem. „Vytvořili tím skutečnou solidaritu mezi evropskými národy, mezi lidmi, kteří se nechtějí vzdát,“ uvedl ve svém projevu Konvička.

Zazněla ostrá kritika německé kancléřky Angely Merkelové a také českého premiéra Bohuslava Sobotky. „My jsme tady doma!“ skandovali účastníci. Ale zazněla i tvrdší slova. Podle řečníků je Evropa sužována parazity, které řídí ministr Jiří Dienstbier a kterým slouží Merkelová.

Jako další z řečníků vystoupil místopředseda poslaneckého klubu Úsvit - Národní Koalice Martin Lank. Vyjádřil se proti povinným kvótám a vytkl premiérovi Sobotkovi, že se nechal přehlasovat. „Kdo spáchá přestupek nebo dokonce trestný čin, nesmí u nás dostat azyl,“ zdůraznil.

Obavy z uprchlíků zazněly i ze zahraničí

Během projevů se pořadatelé několikrát spojili se zahraničím. Spoluorganizátorem akce bylo německé hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, známé jako Pegida. Svou podporu účastníkům vyjádřila například estonská poslankyně, následovalo spojení s demonstrací ve Finsku.

Dění v ulicích jsme sledovali v on-line reportáži

Zahraničním hostem demonstrace byl zakladatel švýcarské Strany pro přímou demokracii (DPS) IgnazBearth. Varoval, že v jeho zemi je demokracie a svoboda názoru čím dál více omezována. „Na téma vlastenectví neexistuje ve Švýcarsku úplná svoboda slova,“ řekl. Příkladem omezování přímé demokracie je podle něj referendum o vyhošťování cizinců po spáchání trestného činu. Pro podle něj hlasovalo přes 52 procent lidí. „Přesto není ochota toto realizovat,“ vytkl úřadům.

Své krátké projevy pronesli i poslanci Úsvitu Karel Fiedler a David Kádner. Druhý z nich navrhl obnovu kontroly hranic. „Když už k imigraci došlo, musí být řízená. Nekontrolování vnějších hranic EU je natolik závažné, že možná nastal čas k diskuzi o vystoupení z EU,“ uvedl.

O půl páté pořadatelé demonstraci ukončili českou národní hymnou. Po celou dobu vystoupení sledovali policisté, kvůli hrozbě konfliktu mezi názorově odlišnými skupinami. Podobné akce se konají nejen v Česku, ale také ve 14 dalších zemích (více o chystaných demonstracích jsme psali zde).

Policie krotila potyčky, jednoho člověka zatkla

Policisté během dne řešili několik potyček. Zřejmě největší se stala v centru města v Thunově a Zámecké ulici. Skupiny od sebe oddělovalo podle fotografa iDNES.cz asi sedm policistů. „Létaly tu kameny, skleněné lahve. Zasahovali běžně uniformovaní policisté, žádní těžkooděnci,“ popsal potyčku, která se stala krátce před 15. hodinou.

Mluvčí policie Jan Daněk iDNES.cz řekl, že incident byl jen krátký. „Setkaly se tam dvě skupiny s protichůdnými názory. Policisté vše vyřešili na místě a skupiny oddělili,“ řekl Daněk.

Na Loretánském náměstí jeden z přítomných vystřelil do vzduchu. Okamžitě ho zadrželi policisté. „Jednalo se o jednadvacetiletého muže, který měl u sebe poplašnou pistoli.“ řekl mluvčí policie v Praze Jan Daněk. Muž při výstřelu nikoho nezranil. „Je podezřelý z výtržnictví,“ doplnil mluvčí.

Také na Hradčanském náměstí byli policisté v pohotovosti. Podle mluvčího Daňka zkontrolovali skupinu lidí, u které určité indicie naznačovaly, že by mohla být ozbrojená. Podle zpravodajky ČTK zde zadrželi policisté několik lidí, mimo jiné muže, který si přinesl velkou sekeru, nebo dalšího, který se s policisty začal prát. Samotná demonstrace se obešla bez incidentů.

Po ukončení akčí Daněk doplnil, že policie zajistila celkem 13 lidí. Většinu z nich kvůli přestupkům, které se týkaly například neuposlechnutí výzvy nebo porušení zákona o právu shromažďovacím. Člověk, který na akci pravicové Národní demokracie na Loretánském náměstí vystřelil do vzduchu z pistole na poplašné náboje, mohl spáchat trestný čin.

Na protest přijeli do hlavního města i lidé z Moravy

Sérii demonstrací odstartovala před jednou odpoledne ta na na Vítězném náměstí, kde se sešlo zhruba 150 až 200 lidí. „Jsou mezi nimi jak mladí lidé, tak starší ženy, které dorazily na demonstraci z Moravy,“ uvedl reportér přítomný na místě. Na transparentech měli různá hesla, například o ochraně vlasti nebo o tom, že se musí zabránit válce. „Nejsem extremista, ale extrémně naštvaná máma,“ stálo na jednom z nich.

Část odpůrců islámských uprchlíků se setkala také na Václavském náměstí na demonstraci Tomio Okamury, který dostal pozvání také na akci na Vítězném náměstí. „Nechal se slyšet, že tu s námi nechce být,“ vysvětlil jeden z pořadatelů akce Národní demokracie Jiří Černohorský. Okamuru přišlo na Václavské náměstí podpořit asi 1 200 lidí, mezi nimi i senátor Jan Veleba, zpěvák Aleš Brichta či herec Ivan Vyskočil.

V návaznosti na Černohorského slova některý z účastníků pronesl, že on zase nechce být v zemi s premiérem Sobotkou. Davem se pak začaly ozývat výkřiky „kalašnikov, kalašnikov“. Byla to zjevná narážka na nedávná slova prezidenta Miloše Zemana (více zde). Černohorský okamžitě pokřikující lidi vyzval, aby toho nechali. Účastníci se poté vydali na pochod směrem k Loretánskému náměstí.

Příznivci Sobotky přišli s oranžovým srdcem

U Bruských kasáren a na Malostranském náměstí se pak konaly dvě shromáždění vyzývající k toleranci. První z nich pod názvem Solidarita bez hranic: Akční den proti pevnosti Evropa začalo už o půl druhé. Druhé shromáždění proti rasismu, které pořadatelé pojmenovali Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu, mělo za cíl u Úřadu vlády podpořit proevropskou politiku premiéra Bohuslava Sobotky. V půl páté se účastníci setkali v ulici U Bruských kasáren.

„Přišli demokraté bez rozdílu politické příslušnosti, u kterých zvítězil zdravý rozum. Jste slušní lidé,“ poděkoval Tomáš Peszynski, organizátor akce na podporu premiéra Bohuslava Sobotky, asi stovce lidí. Byla mezi nimi i velká skupina Mladých sociálních demokratů, kteří si přinesli transparent, na jehož jedné straně byl nápis Stojíme za Sobotkou a na druhé Stop šíření nenávisti. Dorazil s nimi i místopředseda sociální demokracie Martin Starec.

Na akci přišli vedle příznivců sociální demokracie s oranžovými vlajkami i lidé inklinující názorově spíšee od středu doprava, kteří přinesli vlajku NATO, Evropské unie a Spojených států amerických a také velké srdce odkazující na symbol, který používal exprezident Václav Havel. Policie utěsnila cesty k k Úřadu vlády, takže nemohli přijít další demonstranti - jak prosobotkovští, tak protivládní. Odchod demostrujících organizovala po šesté večer kvůli obávám ze střetu s opačnou názorovou skupinou policie. Lidi odvedla k hotelu Hoffmeister a odtud je pustila bezpečným koridorem na Hradčanskou k metru.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue