Michael Žantovský | foto: David Port, MF DNES

Česko v kauze Fajád selhalo, míní Žantovský. Řešit se měla diskrétněji

  • 268
Propuštění Alího Fajáda a jeho návrat do Libanonu zhoršil vztahy Česka a Spojených států. Myslí si to bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský. Česko podle něj selhalo v komunikaci se svým spojencem. „Případ se měl vyřešit diskrétně bez veřejných rozporů,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Zhoršilo vrácení Alího Fajáda do Libanonu vztahy mezi Spojenými státy a Českou republikou?
Samozřejmě se zhoršily. Pokud velvyslanectví některého státu považuje v hostitelské zemi za nutné zveřejnit prohlášení, ve kterém se ohrazuje proti postupu hostitelského státu, tak je to důkaz dost vážné poruchy vzájemných vztahů.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Jak silná byla na diplomatické poměry reakce amerického velvyslance Andrewa Schapira?
Diplomaté se vyhýbají veřejným prohlášením. V okamžiku, kdy uznají za nutné hovořit veřejně, tak to samo o sobě charakterizuje poměrně ostrou reakci.

Objevují se ale i spekulace, že vše bylo předem s USA domluveno a prohlášení je jen naoko. Myslíte, že to tak může být?
To je spekulace takového rázu, že se k ní nelze vážně vyslovit.

Může to negativně ovlivnit budoucí spolupráci mezi úřady, které jsou činné v trestním řízení? Mohly by Spojené státy přestat s vydáváním svých občanů do Česka jako v případě Američana Kevina Dahlgrena?
Netroufám si to posoudit, protože extradiční proces je v první řadě věcí justice. Politické orgány do toho vstupují až v posledním stádiu. Jistě je nepříjemné, že se něco takového stane mezi dvěma zeměmi, které jsou spojenci a partneři a mají silný vztah, který se budoval více než před stoletím.

Stal se podobný případ už někdy v minulosti? Už se Spojené státy někdy ohrazovaly vůči nějakému činu české vlády?
Za těch pětadvacet let se jistě staly momenty, kdy jedna nebo druhá země nebyla spokojena s postupem té druhé. Ale že by to prohlášení bylo takto jasné, na to si z vlastní zkušenosti nepamatuju.

Michael Žantovský

Byl prvním mluvčím, tiskovým tajemníkem a politickým koordinátorem Václava Havla. Šest let působil jako senátor a předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Jako velvyslanec České republiky strávil řadu let v zahraničí, působil v USA, Izraeli a do srpna 2015 byl ve Velké Británii. Od září loňského roku působí jako ředitel Knihovny Václava Havla.

Měla česká vláda přistoupit k vydání Fajáda do Spojených států?
K tomu se nevyjádřím, protože naprosto chápu, že česká vláda má primární odpovědnost za osud vlastních občanů a že k této zodpovědnosti musí přihlížet. Samo o sobě to neznamená, že jsou možné pouze dva výsledky nebo postupy.

Vidím vážné selhání v komunikaci mezi Českou republikou a Spojenými státy. Nenalezla se cesta, jak ten problém vyřešit konsensuálně a diskrétně bez vyvolávání veřejných rozporů.

Je to typický případ krizové diplomacie, kdy se diplomatické aparáty musí v krizi mobilizovat a musí intenzivně a nepřetržitě přes všechny možné kontakty hledat řešení situace, která je pro obě strany nepříjemná.

Ministr spravedlnosti se včera vyjádřil k vydání Fajáda:

4. února 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue