Z léta chátrajícího koupaliště vyrůstá adrenalinový vodní areál

  • 0
Vodní vlek na wakeboarding v těchto dnech vyrůstá ve zchátralém areálu Dubice na Českolipsku. Staví ho tu podnikatel a sportovní nadšenec Michal Ptáček, někdejší šéf vodního parku ve Stráži pod Ralskem a celoživotní wakeboardista.

Areál včetně vleků a vodních atrakcí chce mít hotový na přelomu dubna a května. S prvním jarním sluncem se tak po zatopeném pískovém lomu budou prohánět lidé na prknech.

Co je wakeboarding

Wakeboarding láká i nejmenší milovníky vodních sportů.

Wakeboarding je vodní neolympijský sport, který spočívá v jízdě na wakeboardu taženém lodí nebo kabelovým vlekem po vodní hladině. Byl vyvinut jako kombinace vodního lyžování a technik surfingu.

„Dva vleky budou s výškou lan devět metrů pro profesionály, pilířem mého parku se však stanou dva šestimetrové vleky pro začátečníky. Na velký vlek se lidé často bojí, startuje se tam ve třicetikilometrové rychlosti a začátky tak bývají bolavé. Malé vleky zvládne po prvotní instruktáži i čtyřleté dítě,“ dosvědčuje Ptáček.

Areál postaví za tři miliony

„Když člověk spadne z malého vleku, ten zastaví a vrátí se pro něho. Jízdu tak zvládnou i ti, co se s vodou moc nekamarádí,“ dodává.

Do areálu Dubice chce postupně investovat tři miliony korun. Velkou část investice spolknou vleky a do dna ukotvené překážky, za zhruba 400 tisíc korun pak Ptáček postaví občerstvení se zastřešenou terasou a WC se sprchami. „Areál je jinak zařízený a vybavený, kdyby nám počasí dovolilo jezdit už teď, svedl bych wakepark otevřít za týden,“ zdůrazňuje.

Vstup na koupaliště chce Michal Ptáček ponechat zdarma, zpoplatněn bude pouze samotný vlek. Jeho pronájem vyjde na hodinu 600 až 800 korun. Stejně tak pronájem prkna, neboli „wejku“, za něj bude provozovatel chtít 150 korun na hodinu. Ostatní vybavení a helma bude v ceně.

„Vleky budou rezervované, takže se nemůže stát, že by lidé stáli frontu. Vyberou si den a čas a během té doby bude vlek pouze pro ně. Například čtyřčlenná parta lidí se na jednom vleku dokáže za hodinu solidně vyblbnout,“ vysvětluje.

Wakeboarding pomůže se sinicemi

Areál Dubice Ptáčkovi pronajalo město za 150 tisíc korun ročně. Nikdo jiný o něj neměl zájem, přestože radnice dlouhodobě areál nabízela k využití. Potenciální zájemce snad odradilo to, že kvůli přítomnosti sinic se ve vodě nesmí koupat. Ptáčka tento fakt neodstrašil.

„Samotný wakeboarding značně okysličuje vodu. Navíc jsem se dohodl s místními rybáři, že změníme osádku ryb, přibude dravých ryb a sníží se počet kaprů. Navíc jsem ještě oslovil firmu, co vyvíjí prostředky na boj se sinicemi. S tím vším počítám, že za pár let se sem koupání vrátí,“ je přesvědčen Ptáček.

V záloze má i rezervní plán vybudovat vrt na pitnou vodu, který by napájel alespoň dětský bazének. „Do té doby bude koupání v Dubici na vlastní nebezpečí, nikomu to zakazovat nebudu, my jako děti jsme se taky koupali v bahnitých rybnících a nic nám nebylo,“ dodává.

Nejenom pro lidi z České Lípy

Dubici neodepisuje ani českolipská radnice. „Všichni víme, že voda v Dubici je už řadu let ke koupání nevhodná. Není však důvod, proč by poměrně rozlehlý areál nemohl Českolipanům dál sloužit k rekreaci. K provozování jiných vodních sportů a dalších, které se tu dají dělat. Ostatně to byl jeden z důvodů, proč jsme tady vloni vybudovali i nové hřiště na minigolf,“ podotkl místostarosta České Lípy Juraj Raninec.

Jak dodal, ještě letos investuje radnice dalších 3,5 milionu korun na vybudování nové vodní atrakce pro děti. „Věříme, že tomu tak bude a lidé se tam budou vracet. Je to v hezkém přírodním zákoutí. Domnívám se, že areál bude pro lidi atraktivní a časem si tam najdou cestu i rekreanti z jiných měst, nejenom České Lípy,“ uzavřel.