Palmové ořechy, z jejichž jader se vyrábí palmový olej (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Česko palmový olej nezakáže. Je to věc etiky, ne zdraví, říká Jurečka

  • 803
Mezi Čechy roste odpor vůči používání palmového oleje. Ministerstvo zemědělství zaznamenalo několik podnětů k jeho zákazu. Lidem vadí, že rozšiřování palmových plantáží vede k ničení deštných pralesů. Resort sice olej zakázat nehodlá, potravináři od něj však po tlaku zákazníků sami upouštějí.

Ministr zemědělství Marian Jurečka dostal podle svých slov v poslední době řadu dotazů, týkajících se používání palmového oleje a jeho případného zákazu. Olej v posledních letech nahradil využívání ztužených tuků v potravinách, které jsou zdrojem nezdravých transmasných kyselin.

Palmový olej: levný zabiják, kterým se krmíme každý den

„Nemáme žádné informace, že by palmové oleje měly negativní vliv zdraví. To negativum existuje spíše z hlediska etického, jelikož vede ke kácení deštných pralesů,“ uvedl na páteční tiskové konferenci Jurečka. Podle něj je od prosince 2014 na každém výrobku jasně označeno, zda palmový olej obsahuje, či ne. Lidé tak mají možnost sami se rozhodnout, zda výrobky s palmovými oleji koupí.

Nejvíce palmového oleje jde na výrobu biopaliv

Mohou také zvolit produkty označené certifikátem RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil). Je to palmový olej vyrobený bez zbytečného poškození životního prostředí, který nesmí pocházet z původních pralesních oblastí nebo oblastí s vysokou chráněnou hodnotou.

Podle ředitelky odboru bezpečnosti potravin ministerstva zemědělství Jitky Götzové se loni do Česka dovezlo 16 tisíc tun palmového oleje. V potravinářství se ve velké většině používá hlavně v margarínech, méně třeba v polevách různých sušenek. Vedle toho nachází využití také v kosmetickém průmyslu a při výrobě biopaliv.

Cigarety nově ponesou odstrašující obrázky. Kromě mentolu zmizí příchutě

Podle Götzové neexistují za Česko data, do jakého segmentu směřuje nejvíce palmového oleje. Podle světovým statistik však jde jen malá část na kosmetiku, množství využívané v potravinářství zůstává dlouhodobě konstantní a roste hlavně podíl na výrobu biopaliv.

I přes proklamace o zdravotní nezávadnosti se však producenti od používání oleje odvrací a jeho spotřeba tak klesá. V současnosti přechází z palmového oleje na slunečnicový třeba výrobce pražených oříšků Alika.

„V srpnu 2015 jsme zahájili testování pražení v jiných rostlinných olejích, než je palmový. Cílem je přechod ze současného způsobu pražení s přídavkem palmového oleje na čistý slunečnicový nebo řepkový. V lednu letošního roku bylo ukončeno laboratorní testování a proběhla první výroba pražení ořechů na slunečnicovém oleji,“ popisuje výrobní ředitelka společnosti Markéta Pavlínová.

Mohou zdražit potraviny, říká Jurečka

A od používání oleje upouští třeba také síť restaurací McDonald’s. „V Česku na smažení používáme pouze směs slunečnicového a řepkového oleje. Malé množství palmového oleje se může vyskytovat v některých hotových produktech od našich dodavatelů, jako jsou třeba taštičky. Veškerý palmový olej, který se v McDonald’s objeví, však od roku 2012 pochází výhradně od dodavatelů certifikovaných organizací RSPO,“ uvedl nedávno v rozhovoru pro MF DNES ředitel McDonald’s v Česku Tomasz Rogacz (rozhovor si přečtěte zde).

Jurečka však upozorňuje, že návrat k řepkovým či slunečnicovým olejům se může negativně projevit v cenách margarínů. Na rozdíl ostatních olejů není palmový třeba ztužovat. Ostatní se naopak pro dosažení stejné struktury musí upravit, což celý výrobní proces prodražuje.

Vadí vám palmový olej?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 8. února 2016. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 10400
NE
NE 1121

Reklamní spot, který bojuje proti prodeji potravin s palmovým olejem:

24. ledna 2015