Na jihu Japonska vybuchla sopka, leží 50 kilometrů od jaderné elektrárny

  • 83
Na jihu Japonska vybuchla sopka Sakuradžima. Šlo o mohutnou erupci, po svahu vulkánu stéká láva. Sopka se nachází na ostrově Kjúšú asi 50 kilometrů od jaderné elektrárny Sendai. Nejsou hlášeny žádné škody ani zranění.

Podle serveru Channel News Asia sopka v prefektuře Kagošima vybuchla krátce před sedmou hodinou večer místního času. Dosud nejsou hlášeny žádné škody ani zranění. Erupce byla klasifikována stupněm pohotovosti tři, při kterém je doporučováno, aby se lidé nepohybovali v blízkosti sopky.

Jak mohou zabíjet sopky: žárem, plynem, popelem i pohřbením zaživa

Sakuradžima je přes moře jen deset kilometrů daleko od 600tisícového města Kagošima. Oblak prachu při erupci sopky vylétl až do výšky 2200 metrů, píše agentura Asahi Šimbun. Kvůli hrozící erupci další sopky úřady nařídily evakuaci malého ostrova Kučinoerabu, informuje Japonská meteorologická agentura.

Emeritní profesor Kjótské univerzity Kazuhiro Išihara uvedl, že erupce sopky podle něj nebude mít žádný výraznější dopad na okolní obydlené oblasti. Vychází ze záznamů erupce, podle kterých kameny létaly jen do vzdálenosti asi dvou kilometrů od vrcholu sopky, píše server Japan Times.

Samotná erupce se podle Išihary v podstatě neliší od předešlých explozí sopky Sakuradžima. Ta platí za jednu z nejaktivnějších japonských sopek a ozývá se i několikrát za rok (více o předešlých erupcích zde).

05.února 2016 v 11:28, příspěvek archivován: 05.února 2016 v 12:17

BREAKING: #Japan's southwestern #volcano Mt. Sakurajima erupts (local TV pic) pic.twitter.com/65XrgLWJob

Návrat k jaderné energii

Sopka Sakuradžima se nachází asi padesát kilometrů od jaderné elektrárny Sendai. Ta byla po ničivém zemětřesení v roce 2011 a nehodě ve Fukušimě vyřazena z provozu, podobně jako všechny ostatní jaderné elektrárny po celém Japonsku. Vláda však v loňském roce rozhodla, že se k jaderné energii vrátí. V srpnu loňského roku byl v elektrárně v Sendai obnoven provoz (více zde).

Před fukušimskou katastrofou krylo Japonsko třetinu své spotřeby elektřiny jadernou energií. Vláda nyní usiluje o pokrytí energetických potřeb země jadernou energií z dvaceti až dvaadvaceti procent do roku 2030.

Japonsko je jednou z nejvíce seismicky aktivních oblastí na světě. V zemi je přes sto aktivních sopek. V září 2014 při erupci sopky Ontake zemřelo asi 60 lidí (více čtěte zde). Poslední velká erupce se v Japonsku odehrála v květnu loňského roku na ostrově Kučinoerabudžima (více zde).

Červeně sopka Sakuradžima, radioaktivní symbol značí polohu elektrárny Sendai

Červeně sopka Sakuradžima, radioaktivní symbol značí polohu elektrárny Sendai

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue