Syrské armádě se podařilo prolomit povstaleckou linii u šíitských měst Nubul a...

Syrské armádě se podařilo prolomit povstaleckou linii u šíitských měst Nubul a al-Zahrá (4. února 2016) | foto: Reuters

Asad postupuje na jihu Sýrie, u Aleppa mu asistuje íránský generál

  • 453
Syrská armáda a ruské letectvo intenzivně útočí u jihosyrského Dará a severosyrského města Aleppo. Ženevské rozhovory za účasti syrské vlády a syrské opozice, které měly krizi pomoci vyřešit, začaly před týdnem, ale byly právě kvůli intenzivním bojům v Sýrii pozastaveny do 25. února.

Podle zpráv, které v pátek přišly ze Sýrie, dobyla armáda s pomocí ruského letectva a spojeneckého libanonského Hizballáhu vesnici Atmán ležící dva kilometry od jihosyrského města Dará. Atmán byl dosud v rukou opozice. V minulých dnech se armádě podařilo získat také strategicky významné lokality u Aleppa na severu země. Město z poloviny ovládá opozice, z poloviny armáda.

Podle syrské organizace ochránců lidských práv, kteří situaci monitorují z Británie, podniklo ruské letectvo v minulých dvou dnech osmdesát náletů. Syrská armáda chce prý dobýt okolí Dará, tedy oblast, kde v roce 2011 začaly protesty proti Damašku.

Už v lednu přitom obsadila povstalecké město Šajch Maskín severně od Atmánu, a aby získala kontrolu nad celou oblastí v jižním cípu Sýrie, zbývá jí obsadit ještě dvě vesnice. Město Dará je střediskem stejnojmenné provincie, jejíž velkou část má ve svých rukou radikální fronta an-Nusra napojená na al-Káidu.

Kvůli bojům u Aleppa se vydaly na sever desetitisíce uprchlíků. Hromadí se u hraničního přechodu Kilis, ale Turecko v pátek nikomu nedovolilo hranici překročit. Syrské armádní zdroje tvrdí, že vojsko se v nejbližších dnech pokusí obklíčit Aleppo ze západu. Podle zdroje agentury Reuters jsou do bojů zapojeni také íránští bojovníci a na místě je generál Kásem Solejmání, který velí jednotce Kuds, jež patří k íránským revolučním gardám (psali jsme zde).

Ruský velvyslanec při OSN v Ženevě Alexej Borodavkin v pátek prohlásil, že delegace syrské opozice, kvůli jejímž výhradám byly ženevské rozhovory přerušeny, by měla výsledky ofenzivy kolem Aleppa uvítat. „Proč by si měla stěžovat, když se bojuje proti frontě an-Nusra a dalším extremistickým skupinám? OSN an-Nusru považuje za teroristickou organizaci, je to odnož al-Káidy. Opozice by se měla radovat, že teroristé prohrávají. Místo toho je zklamaná a vypoví rozhovory,“ řekl.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura by měl být podle něj opatrnější při výběru lidí, které na rozhovory zve. Velvyslanec doufá, že rozhovory budou obnoveny ještě před 25. únorem. Při minulých oddělených setkáních de Mistury s vládní a opoziční delegací prý vláda dostal seznam osob, které má Damašek podle opozice propustit z vězení. De Mistura má v pátek o jednáních informovat Radu bezpečnosti OSN.

Moskva trvá na tom, že letectvo útočí na radikály. Podle zpráv ze Sýrie jsou ale terčem ruských útoků také členové takzvané umírněné opozice. Analytici citovaní agenturou AFP se domnívají, že tito oponenti Damašku prožívají nejtěžší chvíle od roku 2011 a bude-li postup armády pokračovat, znamená to konec opozice, která nespolupracuje s radikály. Své nejsilnější pozice měla právě v Aleppu.

Eskalaci bojů v Sýrii tento týden kritizoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun a jednali o ní ministři zahraničí USA a Ruska. Moskva údajně chtěla vyslat poradce do Ammánu, aby pomohli koordinovat akce v Sýrii, ale USA a jejich západní spojenci to podle agentury Interfax odmítli.

Kdo ovládá okolí syrského Aleppa

Stoltenberg: Ruské útoky podkopávají mírový proces

Ruské letecké útoky v Sýrii míří hlavně na opoziční skupiny a podkopávají snahy o mírové řešení konfliktu, řekl v pátek novinářům generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Upozornil také, že ruská letadla opakovaně narušila vzdušný prostor Turecka, tedy členské země Severoatlantické aliance. Takové situace jsou podle něj pro alianci nepříjemné a zvyšují riziko v oblasti.

Válka v Sýrii

„NATO jednoznačně podporuje snahy o dojednání mírového řešení syrského konfliktu,“ zdůraznil generální tajemník aliance. Intenzivní ruské útoky, mířící především na opoziční skupiny v Sýrii, podle něj úsilí o politické řešení podkopávají.

V Ženevě byly ve středu po necelém týdnu přerušeny syrské mírové rozhovory, a to až do 25. února. Moskva před tím nepřímo odmítla žádost syrské opozice o zastavení útoků a šéf delegace syrské vlády, která se těší ruské podpoře, opozici obvinil, že chtěla rozhovory opustit. Opoziční představitelé svou další účast podmiňovali především zlepšením humanitární situace v zemi.

Posilování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii podle Stoltenberga také mění strategickou rovnováhu v regionu. „Proto vyzývám ke klidu, deeskalaci a politickému řešení,“ poznamenal.

Útoky ruských letadel také přispívají k rostoucímu riziku proto, že opakovaně narušují vzdušný prostor Turecka, tedy člena aliance. Ankara z toho Rusko obvinila naposledy minulý týden. Moskva teď naopak tvrdí, že Turci se chystají v Sýrii k vojenské operaci. Vztahy obou zemí se výrazně zhoršily především poté, co Turci loni v listopadu jedno z ruských letadel nad hranicí se Sýrií sestřelili. Stroj podle nich i podle NATO narušil turecký vzdušný prostor, Rusové to odmítli.

5. listopadu 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue