VIDEO: Pouliční umělci obsadili Staromák, vystupují proti nové vyhlášce

  • 14
Desítky hudebníků a dalších umělců se v pátek sešly na Václavském náměstí, aby podpořily pouliční hudebníky. V březnu vejde v platnost nová vyhláška, která je podle pořadatelů akce příliš přísná.

Na konci ledna schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy novelu vyhlášky, která tzv. buskerům zakazuje použití elektrických zesilovačů, dud, saxofonů bez dusítek či bubnů (více o vyhlášce zde).

Protestní karnevalový pochod Busking Wanted svolali v pátek přes Facebook Vojta Stolbenko a Mikoláš Belec, kteří také pořádají festival nového cirkusu Roztoč fest.

„Jednak chceme vyjádřit nesouhlas s vyhláškou, která nám přijde nesmyslná a zároveň bychom rádi upozornili magistrát, že existuje hodně lidí, kteří busking podporují,“ řekl pro iDNES.cz jeden z pořadatelů Vojtěch Stolbenko.

Průvod asi padesáti pouličních umělců se začal scházet od půl čtvrté „pod koněm“. Za doprovodu harmoniky, klarinetu a bubnů se skupina buskerů vydala na cestu centrem Prahy až na Staroměstské náměstí, kde se k k nim připojilo několik dalších umělců.

Do teď bylo možné na procházce Prahou potkat na ulici živé sochy, bubeníky, žongléry a kytaristy. Podle organizátorů protestního pochodu reálně hrozí, že začátkem března, kdy vejde vyhláška v platnost, mnoho těchto pouličních umělců z hlavního města zmizí.

Vyhláška nám nedává smysl, říkají buskeři

„Například podle nové vyhlášky mají být zakázány nástroje vydávající vysoké tóny. Každý hudebník ale ví, že vysoké tóny mohou vydávat i basové nástroje,“ vysvětluje Vojtěch Stolbenko a dodává, že není zcela jasné, které nástroje mají být zakázány.

Na základě nejednoznačnosti vyhlášky budou podle Stolbenka vznikat konfrontace mezi hudebníky a policisty.

Novelizovaná vyhláška také nařizuje, aby saxofony a další žesťové nástroje hrály jen s dusítkem. „Přitom saxofon vůbec není žesťový nástroj a dusítko na saxofon neexistuje. Z toho nám jednoznačně vyplývá, že to psal někdo, kdo hudbě a nástrojům vůbec nerozumí,“ nevěřícné dodává Stolbenko.

Nápadů na lepší řešení situace je prý několik. „Mně se líbí způsob, který funguje například v Mnichově, kde se hudebníci musejí registrovat. Pokud by s umělcem byly problémy, úředníci mu povolení jednoduše odeberou. To by „odfiltrovalo“ různá pochybná individua,“ uzavírá Stolbenko s tím, že mu vadí, že vyhláška trestá pouliční hudebníky plošně, místo konkrétních případů.

,