Libanonec Alí Fajád před jednáním pražského městského soudu (14. září 2015)

Libanonec Alí Fajád před jednáním pražského městského soudu (14. září 2015) | foto: ČTK

USA: Jsme šokováni. Propuštění Fajáda povzbudí teroristy po celém světě

  • 2584
Americké velvyslanectví v Praze je šokováno tím, že Česko nevydalo Alího Fajáda a Chálida Marábího do USA. Rozhodnutí podle něj povzbudí teroristy a zločince. Je to v souladu s českými zákony, reagoval premiér Bohuslav Sobotka. Samotný Fajád byl večer podle svého právníka Vladimíra Řičici už v letadle do Bejrútu.

Pro takový verdikt podle americké strany neexistuje žádné ospravedlnění. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení obou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě, uvedlo velvyslanectví v tiskové zprávě.

PŘEHLEDNĚ: Souvislost s Fajádem je zřejmá aneb Co víme o kauze Libanon

Sobotka však v reakci na kritiku USA uvedl, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán postupoval v případu Fajáda v souladu s českými zákony. „Naši partneři by to měli respektovat,“ dodal.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který o nevydání rozhodl, označil své rozhodnutí za „mezinárodně-politické“. „Rozhodoval jsem se na základě celé řady věcí od zvážení povahy skutku a důkazů, až po určité informace zpravodajského rázu, které bohužel nemohu specifikovat,“ prohlásil. Mezi takové informace podle něj patří i to, zda měl na jeho rozhodnutí podíl fakt, že v Libanonu byla unesena pětice Čechů.

Verzi o výměně Fajáda za pětici Čechů unesených v Libanonu naznačil ministr obrany Martin Stropnický. V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny, z něhož cituje server iHNed.cz, řekl, že „pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států“. „Je to svázané,“ prohlásil Stropnický (více zde). Později však své vyjádření v tiskové zprávě zmírnil: „Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí, že vláda s teroristy nevyjednává,“ uvedl ministr.

Muži zmizeli v Libanonu loni v červenci, na svobodě jsou od pondělí a vládní airbus pro ně odletěl ve středu. O Fajáda USA žádaly kvůli tomu, že jej společně s Marábím a Faouzem Jaberem podezíraly z podpory terorismu. Muže na jejich žádost v dubnu 2014 zadržela v Praze protidrogová policie. Případ nyní spadá pod Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který jej prověřuje. Na palubě speciálu byl i šéf útvaru Robert Šlachta.

„Americkou ambasádu zjevně šokovalo, že česká vláda bojuje proti terorismu pouze verbálně. Ve skutečnosti to pro ni evidentně žádná priorita není, protože tady v rámci boje proti terorismu evidentně selhala,“ reagoval předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Lidé, kteří se orientují v české politice, jsou podle něho zvyklí na to, že vláda něco jiného říká a něco jiného dělá. „Chápu, že třeba pro pana velvyslance (Andrewa) Schapira je to šok,“ dodal Kalousek.

Prohlášení amerického velvyslanectví v Praze

Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího. Tito muži čelí u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, dále z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci.

Pražský vrchní soud se jejich případem zabýval a souhlasil s tím, že můžou být vydáni do Spojených států. Neexistuje žádné ospravedlnění toho, že tyto nebezpečné osoby byly propuštěny. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení našich dvou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě.

Mezi zadržovanými Čechy údajně byl příslušník armádní tajné služby Martin Psík. „Hlásíme se k panu Psíkovi, další informace nebudu poskytovat,“ řekl po dnešním zasedání sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství její ředitel Jan Beroun. Média spekulovala o tom, že pětice padla do léčky libanonské tajné služby, která chtěla dostat z Česka Fajáda.

Prostředník údajně nabízel informace o Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco česká civilní rozvědka údajně nabídku považovala za past, armádní služba poslala do Libanonu Psíka. Beroun se k tomu vyjádřit nechtěl. „Důvodem, proč k tomu kontaktu došlo, tak bylo určitě plnění úkolů zpravodajské služby v zájmu českého státu,“ řekl.

Předseda sněmovní komise Bohuslav Chalupa připustil „určitý problém“ v koordinaci tajných služeb. Může si to podle něho vyžádat i legislativní úpravu.

Letadlo s Ali Fajádem na palubě před 18. hodinou opustilo runway letiště Václava Havla a v Praze. Převoz byl pod...

Zveřejnil(a) Tíseň.tv dne 4. únor 2016

Samotný Fajád už podle informací webu Tíseň.tv míří do Libanonu. Web zveřejnil fotografie odletu malého letounu Cessna z Letiště Václava Havla. To, že je Fajád již v letadle mířícím do Bejrútu, řekl iDNES.cz i jeho právník Vladimír Řičica. Soukromý stroj přiletěl z Bělehradu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video