Boj proti viru zika v Rio de Janeiru (26. ledna 2016)

Boj proti viru zika v Rio de Janeiru (26. ledna 2016) | foto: AP

Zika se přenáší i krví. Postřelený Brazilec se nakazil při transfuzi

  • 68
Brazilští zdravotníci potvrdili, že obávaný virus zika se může šířit i prostřednictvím krevní transfuze. Nemoc se přenesla na postřeleného muže ze Sao Paula, na jehož záchranu lékaři použili krev nakaženého dárce. Španělsko mezitím oznámilo první případ nakažené těhotné ženy. Onemocněla po návratu z Kolumbie.

Nemocnice v brazilském průmyslovém městě Campinas loni v září přijala postřeleného muže, kterému kvůli hrozbě vykrvácení vpravila do těla několik dávek darované krve. Lékaři později zjistili, že je nakažený virem zika.

Pacient nakonec zemřel - podle zdravotníků však nikoli kvůli horečce, podlehl vážným střelným zraněním. Zdravotničtí experti podle agentury Reuters ve čtvrtek potvrdili, že jeden z dárců v době odběru krve nákazou trpěl a virus se do těla zraněného pacienta dostal právě při transfuzi.

Krevní centrum při Campinaské univerzitě odhalilo i další případ, kdy svou krev lékařům daroval nakažený člověk. Podle listu Washington Post ji lékaři využili při transplantaci ledvin. Přestože u dárce později propukla horečka, u příjemce krve se žádné symptomy nerozvinuly.

Virus by se do transfuzí neměl dostat, uklidňovala WHO

Světová zdravotnická organizace už na konci ledna připouštěla, že by k přenosu viru při transfuzi krve teoreticky mohlo dojít. Tehdy ovšem dodávala, že při dodržení běžných bezpečnostních standardů by se nic takového stát nemělo (více se dočtete zde).

Brazilské ministerstvo zdravotnictví novináře ve čtvrtek ujistilo, že zpřísní kontroly dárců krve ve všech transfuzních stanicích.

Dárcům, kteří trpí horečkou dengue nebo jsou nakažení virem zika, lékaři krev nemají odebírat.

Zároveň by měli zdravotníkům okamžitě nahlásit, pokud onemocní během několika týdnů po odběru.

Další způsob šíření viru zika v úterý ohlásili zdravotníci z amerického Texasu. Virus, který je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy a zřejmě poškozuje mozek nenarozených dětí, se tam přenesl pohlavním stykem (více se dočtete zde).

Nakazila se těhotná Španělka

Zdaleka nejvýznamnějším přenašečem viru zika však zůstávají tropičtí komáři. Od loňského jara, kdy lékaři zaznamenali první výskyt nemoci v Brazílii, už ji bodavý hmyz rozšířil do 30 zemí včetně několika zámořských oblastí Francie.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že nákazu postupně rozšíří po obou amerických kontinentech. Výjimkou by podle odborníků mohla být Kanada a Chile, kde viru nepřejí klimatické podmínky.

Právě komáří štípnutí stálo za nákazou těhotné Španělky, kterou ve čtvrtek ohlásili katalánští zdravotníci. Jde vůbec o první těhotnou ženu v Evropě, které se virus dostal do krve.

Podle televize Sky News se žena nedávno vrátila z Kolumbie. Přítomnost viru v její krvi potvrdily klinické testy, horečka však nepropukla a podle lékařů se Španělka cítí dobře. Pobyt v nemocnici podle nich není nutný.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue