V Praze přistál speciál z Libanonu, přivezl pětici zadržovaných Čechů

  • 310
Na pražském kbelském letišti ve čtvrtek odpoledne přistál vládní speciál s pěti Čechy, kteří byli přes šest měsíců zadržováni v Libanonu. Nyní zamíří na rutinní zdravotní prohlídku. Ministr obrany Martin Stropnický připustil, že jejich přesun do ČR byl svázán s propuštěním Alího Fajáda.

Vládní speciál dosedl na ranvej kbelského vojenského letiště krátce po 16. hodině. Po půl čtvrté byl z pražské pankrácké věznice propuštěn Libanonec Alí Fajád, o němž od počátku česká i libanonská média spekulují jako o součásti diplomatického obchodu mezi oběma zeměmi.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Úvahy o výměně Fajáda poprvé oficiálně potvrdil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny, z něhož cituje server iHNed.cz, řekl, že „pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států“. „Je to svázané,“ prohlásil Stropnický.

Později však své vyjádření v tiskové zprávě zmírnil: „Mé vyjádření pro HN bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité. Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí, že vláda s teroristy nevyjednává,“ uvedl ministr.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který o případné extradici do USA rozhodoval, na odpoledním brífinku pouze stroze potvrdil, že v případě Alího Fajáda a Chálida Marabího se rozhodl žádosti USA nevyhovět. K osudu zbývajícího člena v Česku zadržované trojice cizinců Faouzi Jaberovi se detailněji vyjadřovat odmítl. „Situace každého z těch tří je poněkud odlišná,“ řekl s tím, že ohledně Jabera ještě nerozhodl.

Velvyslanectví USA následně velmi ostře rozhodnutí české vlády kritizovalo. Pro takový verdikt podle americké strany neexistuje žádné ospravedlnění. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení obou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě, uvedlo velvyslanectví v tiskové zprávě (více čtěte zde).

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán na odpoledním brífinku:

O vydání se Pelikán podle svých slov rozhodoval na základě řady věcí, od vlastních okolností, kvůli kterým o něj USA žádaly, po zpravodajské informace. K možné výměně Fajáda za pohřešované Čechy na rozdíl od vládního kolegy cokoli říci odmítl. Doplnil pouze, že už hovořil se zástupci Spojených států a situaci jim vysvětlil. „Před několika okamžiky jsem hovořil s americkým velvyslancem a věc jsme si vyjasnili,“ uvedl Pelikán bez dalších detailů.

Pelikán zároveň vyvrátil spekulace, že USA měly vydání Fajáda slíbeno za to, že loni vydaly k trestnímu stíhání do ČR prvního Američana v historii: Kevina Dahlgrena, který je obviněn ze čtyřnásobné vraždy příbuzných v Brně - Ivanovicích (více o případu Kevina Dahlgrena čtěte zde).

O Fajáda USA žádaly kvůli tomu, že jej společně se zmíněnou dvojicí mužů podezíraly z podpory terorismu. Muže na jejich žádost v dubnu 2014 zadržela v Praze protidrogová policie. Případ nyní spadá pod Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který jej prověřuje. Na palubě speciálu byl i šéf útvaru Robert Šlachta.

Muži zmizeli v Libanonu loni v červenci, na svobodě jsou od pondělka. Vládní airbus pro ně odletěl ve středu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue