Studio uspělo s oživením značky Homeworld, předtím téměř zkrachovalo

  • 0
Cesta k vydání Homeworld: Deserts of Kharak byla trnitá. Tvůrci v roce 2010 začínali s nesouvisejícím projektem HARD|WARE, který měl zastínit tehdejší facebookové hry. A vývoj vedl Rob Cunningham, jenž v minulosti založil společnost Relic Entertainment.

V té série Homeworld vznikla a Cunningham byl ředitelem vývoje vizuální stránky. Se svým novým projektem tak chtěl na Facebooku nabídnout graficky lákavou hru s důrazem na příběh, a to v době, kdy platformě dominovaly tituly jako Farmville.

HARD|WARE oproti tomu měl oslovit sci-fi světem, ve kterém kromě ostatních hráčů musíte čelit i nehostinnosti pouště a cílem je rabovat ztroskotané vesmírné lodi, z nichž shromažďujete suroviny.

Pro vývoj hry vznikla společnost Blackbird Interactive, která svou činnost začala v říjnu 2010 v garáži jejího šéfa Rob Cunninghama. S financováním pomohli přátelé i rodiny pěti zakladatelů a cílem bylo vytvořit titul s obchodním modelem free to play.

Homeworld: Deserts of Kharak
Homeworld: Deserts of Kharak
Homeworld: Deserts of Kharak

O měsíc později již vývojáři měli v rukou hratelný prototyp s ovladatelnými jednotkami, prvním pracovním videem a mapou, kterou bylo možné přibližovat.

Studio tehdy značně experimentovalo s technologickými postupy, vytvářeli totiž webovou hru pro Facebook, a uspokojivé zpracování vize tak vyžadovalo kreativní řešení specifických problémů.

V prosinci 2012 se tým přesunul z garáže do kanceláře, ve které pracuje dodnes. Následující rok byl projekt již ve stavu, kdy pro něj tvůrci vytvořili řadu zajímavých technologií a grafika byla působivá. Vývojářům však docházely peníze, a tím pádem i čas pro vznik hry.

Homeworld: Deserts of Kharak
Homeworld: Deserts of Kharak
Homeworld: Deserts of Kharak

Nakonec tedy projekt začali přepracovávat na obranu věžemi (tower defense), kde se za pomoci obranných struktur na menších mapách snažíte zastavit vlny nepřátel. Cílem bylo zachránit rozpočet, a získat tak více času na vytvoření vysněné hry.

Díky tomu vznikal titul Hardware: Shipbreakers, který měl místo Facebooku vyjít na Steamu. Schůzky s vydavateli však nikam nevedly. V květnu 2013 se tak studio dostalo do situace, kdy o titul některé firmy projevily zájem, nikdo však nechtěl zafinancovat kompletní vývoj.

Studio Blackbird Interactive proto muselo propustit všechny zaměstnance a naplnění snu bylo reálné zhruba stejně jako složení hrníčku rozšlápnutého slonem.

Homeworld: Deserts of Kharak

Nakonec však vývojáře zachránilo štěstí v neštěstí. Zkrachovalo totiž vydavatelství THQ, které vlastnilo značku Homeworld a jejím novým majitelem se stala společnost Gearbox.

Ta Cunninghama kontaktovala kvůli moderním předělávkám prvních dvou dílů Homeworldu a nakonec se rozhodla zafinancovat i vývoj duchovního nástupce. Studio díky tomu opět najalo propuštěné vývojáře a k práci na konceptu se vrátilo.

Ve výsledku tak lidé z Blackbird Interactive vytvořili ještě velkolepější hru než plánovali. Ta v lednu vyšla pod názvem Homeworld: Deserts of Kharak a od médií i hráčů získala hodnocení okolo 80 %.