Kolín nad Rýnem zaplavily masky, silvestrovské útoky Němce neodradily

  • 134
Porýní ovládly masopustní slavnosti. Tisíce lidí se navzdory dešti vypravily na tradiční rej masek. Slavnostní atmosféru nezastínila ani vlna krádeží a sexuálních útoků, které v centru města během silvestrovských oslav páchali cizinci. Kostýmy však prohledává ochranka a policie žádá, aby lidé do průvodu nenosili makety zbraní.

Karnevalové veselí začalo jedenáct minut po jedenácté hodině dopoledne. Zahájil ho takzvaný Weiberfastnacht - babí masopust, kdy vládu nad mnoha městy tradičně přebírají ženy. Většinou se nese ve znamení pestrých masek a honu na kravaty, které bujaré hloučky žen odstřihávají kolemjdoucím mužům. V Düsseldorfu, Wormsu či Trevíru maškary obsadí i radnice.

Na tradiční podobě karnevalu se v Kolíně nad Rýnem ani většině ostatních měst na západě Německa kvůli silvestrovským útokům nic nemění. V ulicích Kolína však hlídkuje zhruba 2 500 policistů, což je dvakrát více než obvykle. Během dne však řešili zejména potíže s podnapilými účastníky průvodu, žádné násilné střety se v Kolíně neodehrály.

Na veselí dohlíží také zaměstnanci soukromých bezpečnostních agentur, kteří prohledávají každého, kdo chce do srdce oslav vstoupit. Lidé však prohlídky přijímají bez námitek. Kolínská radnice za zpřísněná bezpečnostní opatření zaplatila v přepočtu asi 13 milionů korun. Kromě skutečných policistů jsou v ulicích také desítky lidí v maskách strážců veřejného pořádku.

„Policisté účastníky požádali, aby letos do průvodu nenosili makety zbraní a nechodili v provokativních kostýmech, například převlečení za džihádistu,“ hlásí přímo z centra Kolína zvláštní zpravodajka MF DNES Jana Šafaříková. Bojovníci však v průvodu nechybí, mezi tradičními masopustními maskami se objevili třeba i galaktičtí Stormtroopeři, úderná pěchota z Hvězdných válek.

Tradiční karneval v Kolíně nad Rýnem (4. února 2016)
Kolínského karnevalu se zúčastnila i starostka Henriette Rekerová (4. února...

Karnevalu v Kolíně nad Rýnem se zúčastnila i starostka Henriette Rekerová (vpravo).

Policie zřídila stanoviště pro zneužité dívky

U kolínského dómu vznikl „security point“, tedy jakési shromaždiště, kde mohou pomoc vyhledat ženy, které se v davu stanou obětí sexuálního obtěžování. Věnovat se jim tam budou psychologové. Strážníci v ulicích dostali přenosné kamery, temná zákoutí budou večer lépe osvětlená.

Kolínská policie tak napravuje jednu z chyb, kterou jim úřady i veřejnost vytýkaly - sami policisté si po silvestrovské noci stěžovali, že nevěděli, kam okradené či zneužité dívky posílat. Kvůli nezvládnutí situace během silvestrovských oslav skončil šéf kolínské policie (více zde).

Novoroční násilí mají obyvatelé Kolína nad Rýnem stále v živé paměti. V centru metropole Severního Porýní - Vestfálska, ale i v řadě dalších evropských měst, se shromáždil dav mužů, kteří osahávali a okrádali ženy.

Podle předběžných závěrů policejního vyšetřování se násilností dopouštěli imigranti a velkou část tvořili žadatelé o azyl. Čtvrteční slavnosti si však Němci obavami z útoků nenechali znechutit.

Radnice se před karnevalem rozhodla „vychovat“ i samotné migranty. Rozdávalo na ubytovny letáky v angličtině a arabštině, kde vysvětluje základy slušného chování a stručně popisuje, co vše se při karnevalu může dít. „Flirtování je povoleno, to ale neznamená nabídku k sňatku,“ píše se například v brožuře. „Pokud se na vás dívka podívá, není to výzva ani závazek,“ pokračují rady německých úřadů.

Iniciativně se zapojila také kolínská charita a především pro nové imigranty, kterých loni do města přišlo přes deset tisíc, připravila karnevalový kurz pro začátečníky.

Někteří Kolíňané raději odjeli, volno je i v hotelech

S několika účastníky karnevalu hovořila i zpravodajka MF DNES. „Vzhledem k tomu, že tady už od rána jen pijí, obavy o bezpečnost pro ně nejspíš budou úplně to poslední,“ zhodnotila. Do hospod v centru se od časných ranních hodin stály fronty, venku na každém rohu hrály německé šlágry nebo živá dechovka.

Na karneval však podle Jany Šafaříkové přijelo méně návštěvníků než v minulých letech, někteří Kolíňané z města raději na několik dní odjeli. „Spousta hotelů zůstala neobsazená, protože hosté cestu nakonec rozmysleli,“ uzavírá zpravodajka.

„Proti loňsku je tady lidí méně. Normálně se musíte prodírat davem, dnes je tu celkem prázdno a nával se tvoří jen pod stříškami stánků. Něco samozřejmě ovlivnilo počasí, je zima a prší. Ale podle mě se na tom projevily i silvestrovské události,“ řekl ČTK mladík v kostýmu lva.

Karneval je tradičně posledním uvolněním před půstem předcházejícím Velikonocím. V Německu je jeho tradice silná zejména v Porýní, což souvisí s tím, že v době napoleonských válek sloužil karneval i jako výraz protestu proti francouzské okupaci. V posledních letech se karneval komercializoval a zejména do Kolína nad Rýnem na něj přijíždějí ročně tisíce turistů.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue