V pražské Troji lze zažít procházku nočními tropy se zvuky džungle

  • 1
Autentická je jak příjemná teplota, tak vlhko, zvuk vodopádu i tropických žabek, které se dají i zahlédnout, takže máte pocit, že vás někdo musel letecky přenést na dovolenou za teplem. Tedy pokud vyrazíte v pátek nebo v sobotu večer na komentovanou prohlídku skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha.

V únoru i březnu se pořád ještě stmívá brzy, takže není třeba podnikat na trojský kopec nějakou noční výpravu. Večerní provázení v unikátním tropickém skleníku začíná vždy mezi 18. a 20. hodinou, v březnu (naposledy 19. 3.) pak mezi 19. a 21. hodinou.

Z noční Faty Morgany v Troji

Po půlhodinových intervalech se do útrob zšeřelé džungle vydává několik výprav s průvodcem. Dospělí i děti se spolu s ním noří do setmělého skleníku a jen čas od času je prozradí svítilna průvodce, namířená na některou ze zajímavých rostlin nebo stromů.

Hned v úvodní části se přenesou do suché australské buše, aby byli během chviličky na Madagaskaru, mezi vegetací Mexika či v některé z oblastí Afriky. Pak si odskočí do Nové Kaledonie, Jižní Ameriky nebo na Filipíny. Průvodce jim cestou představí třeba strom lidožrout, nebo malý baobab, který má sice k velikosti toho z Malého prince ještě hodně daleko, ale autentický baobab to je. V nejchladnější části skleníku, která přibližuje drsné prostředí vysokých hor, si zase lze za asistence průvodce sáhnout na masožravky a vyzkoušet si, zda se po dotyku uzavřou.

Do tropů je nutná rezervace!

Večerní provázení skleníkem Fata Morgana, jehož rozpisy najdete na webu botanické zahrady, je potřeba rezervovat dopředu. Dospělého vyjde zhruba hodinová procházka nočními tropy na 200 korun, dítě na polovic. A na Valentýna si mohou zamilované dvojice dopřát i ochutnávku vína z místní vinice a partnerka si odnese růži.

Úžasné jsou kvetoucí rostliny, například u nasvíceného jezírka voňavé cibuloviny Hymenocallis, či velký rozkvétající ohnivý keř s květy oranžově lososové barvy. I zdánlivě nezajímavé obyčejné listy před vámi díky průvodci odhalí spoustu zajímavých věcí. Poznáte třeba listnatého předchůdce jehličnanů.

Díky tomu, že se v Botanické zahradě Praha před pár lety rozhodli tropický skleník Fata Morgana - unikátní v celé Evropě - zpřístupnit návštěvníkům i v zimě po setmění, máte možnost zažít něco nezapomenutelného.

I baobab je nejprve malým stromkem a když má shozené listy, moc majestátně nevypadá.

Nasvícený vodopád je nejen fascinující podívanou. Spolu s dalšími autentickými zvuky vytváří dokonalou iluzi nočního pralesa.

Žabičky bezblanky jsou drobounké nenápadné žabky, takže je ani nemusíte zahlédnout. Ovšem uslyšíte je bezpečně.

Masožravky fascinují téměř každého. V nejchladnější Faty Morgany se vám pnou i nad hlavou.

Díky odpovídající teplotě a vlhkosti, rozloze skleníku 1 750 m² a úžasné sbírce rostlin z celého světa je iluze návštěvy autentického tropického pralesa či subtropů opravdu dokonalá.