Britové simulují ruský vpád do Lotyšska, jednání generálů odvysílá BBC

  • 933
Ukrajinský scénář se opakuje, ruská armáda napadla Lotyšsko. Členská země NATO žádá o pomoc spojence a válečná konfrontace supervelmocí včetně použití jaderných zbraní je na spadnutí. Takový je scénář simulace s předními britskými experty v hlavních rolích, kterou odvysílá druhý kanál britské BBC.

„Po krizi na Ukrajině a zapojení Ruska v Sýrii je svět ke konfrontaci supervelmocí blíže než kdykoli od konce studené války,“ uvádí v upoutávce na středeční večer britská televize. Pořad pojmenovala příznačně: „Třetí světová válka: Uvnitř válečného štábu“.

Britská BBC natočila válečnou simulaci zobrazující útok Ruska na Lotyšsko

Válečná hra (nebo spíše simulace válečného konfliktu na východě Evropy) byla s pomocí skrytých kamer natočena v průběhu několika hodin během jediného setkání předních britských bezpečnostních expertů na utajeném místě v centru Londýna.

Ukazuje situaci ve válečném štábu při hypotetickém útoku Ruska na Lotyšsko. Zachycuje stupňující se drama a napětí rozvíjejícího se konfliktu a vášnivé debaty s argumenty, jaké akce by měla Británie při pomoci svému spojenci podniknout.

V hlavních „rolích“ členů štábu se představí bývalý zástupce vrchního velitele sil NATO Richard Shirreff, admirál britského námořnictva Lord West, šéfka společného výboru pro zpravodajské služby Pauline Neville-Jonesová, velvyslanec ve Spojených státech Christopher Meyer a britský ambasador v Moskvě Tony Brenton.

Dojde na jaderné bomby?

Scénář přitom podle BBC vychází z několikaměsíčního výzkumu expertů po celém světě a obav vojenských stratégů, že stejně jako na Krymu nebo na východní Ukrajině by mohlo Rusko s pomocí hybridního způsobu boje podněcovat v Lotyšsku nebo Estonsku tamější silnou ruskojazyčnou menšinu k nepokojům a konfliktům a posléze vojensky uplatnit „právo na ochranu etnických Rusů v jiných zemích“.

Simulace navržená vojenskými stratégy předpokládá ruskou invazi do Lotyšska na podporu prokremelských separatistů, kteří převzali kontrolu nad dvacítkou měst poblíž ruských hranic. Lotyšsko jako člen NATO žádá podle pátého článku Washingtonské smlouvy podle pravidla, že útok na jednoho je útokem na všechny spojence, od ostatních pomoc.

Seriál o ruské okupaci

Norská televize pohněvala Moskvu

Z informací, které o válečné simulaci unikly do britských médií, vyplývá, že britští představitelé váhají na obranu pobaltské republiky použít jaderné zraně, i když je Rusko použije jako první.

Upoutávky britské televize vzbudily vášnivé diskuze i v samotném Lotyšsku. Na některých záběrech, jsou totiž pomyslní prokremelští separatisté střežící zajaté vojáky zobrazování s vlajkou lotyšského regionu Latgale (Latgalsko) na východě země.

Region nápadně připomíná demograficky i geograficky situaci na ukrajinském Donbasu. Většinovou populaci zde tvoří Rusové. Ty starší sem nechal přesídlit ještě Stalin. Dodnes mají pouze ruské pasy, mluví pouze rusky a sledují pouze ruská média.

Loni se region dostal do hledáčku lotyšské zpravodajské služby, když se na sociálních sítích šířily mapky zobrazující odštěpení oblasti od Lotyšska a několik obyvatel se vydalo bojovat na východ Ukrajiny na stranu proruských separatistů. Podobně v roce 2013 tajná služba prověřovala několik osob stojících za kampaní, která měla vyvolat referendum o nezávislosti Latgale.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue