Zatím mají památník ve Studénce oběti tragické srážky vlaku s mostem v roce 2008. Možná přibude další. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Studénka plna smutku. Zájem o druhý památník musí projevit pozůstalí

  • 6
Studénka jako místo železničních neštěstí. Nikdo si takové označení nepřeje, jenže na hlavní trati tam za osm let zahynulo při dvou nehodách jedenáct lidí. Jeden památník obětem už stojí, o druhém není rozhodnuto.

Srpen 2008. Konstrukce renovovaného mostu se sune na kolejiště před mezinárodní rychlík Comenius. Zabránit nárazu nebylo v lidských silách. Osm cestujících zemřelo, přes devadesát lidí zraněno. Soud hlavně se zástupci stavebníků ani po sedmi letech neskončil.

Červenec 2015. Na železničním přejezdu polský kamion zatarasí cestu pendolinu. Tři cestující nepřežili, takřka dvacet zraněných. Obžalovaný je polský řidič kamionu, s nímž minulý týden začalo soudní líčení.

Fotografie, která vyskočí na uživatele při zadání hesla „Studénka“ do internetového vyhledávače Google.

Studénka se tak nechtěně a zcela bez své viny stala místem známých železničních nehod. Ostatně při zadání názvu města do vyhledávače Google se objeví jako první fotografie nikoliv studéneckého zámku nebo kostela, ale letecká fotografie nehody z roku 2008.

Pozůstalí obětí prvního neštěstí odhalili blízko místa nárazu vlaku do mostu památník, kde se každoročně scházejí.

Oběti jsou z různých míst republiky

„Myslím, že i loňská tragédie by si nějaké pietní místo zasloužila. Už kvůli těm, kteří tam přišli o své nejbližší. Jenže domluva asi bude složitá, protože oběti jsou z různých míst republiky,“ řekl před soudem s řidičem jeden z cestujících z pendolina. Nechtěl však, aby jeho jméno bylo zveřejněno.

Odhalení pomníku na památku zemřelých při vlakovém neštěstí z roku 2008 ve
Odhalení pomníku na památku zemřelých při vlakovém neštěstí z roku 2008 ve
Odhalení pomníku na památku zemřelých při vlakovém neštěstí z roku 2008 ve

Památník zemřelých při vlakovém neštěstí z roku 2008 je ve Studénce od roku 2011.

Místostarosta Studénky Petr Odchodnický se dalšímu památníku nebrání.

„Ale měla by to být aktivita lidí s nehodou nějak spjatých. Nedovedu si představit, že by město samo něco takového zakládalo bez ohledu na mínění pozůstalých nebo těch, co v pendolinu cestovali,“ vysvětlil.

Pokud by taková žádost dorazila, určitě by se radní snažili najít možnost, jak lidem vyjít vstříc. „Třeba by u už existujícího památníku mohl vzniknout ještě jeden, ale to bych opravdu hodně předbíhal,“ dodal Odchodnický.

U přejezdu mají stát varovné billboardy

Zpravodajství ze soudu s polským řidičem místostarosta sledoval, navíc soudní znalec Rostislav Rochla je současně studéneckým radním.

„Hovořili jsme spolu o soudu a jen k tomu mohu říci to, že inteligence toho řidiče nejspíše nedostačovala profesi řidiče kamionu. K tomu se nedá nic jiného říct,“ poukázal na vyjádření obžalovaného, že zvednuté závory jsou nadřazeny červeně blikajícímu semaforu.

Město pokračuje ve výběru zpracovatele studie odvedení těžké nákladní dopravy z přejezdu, mnohem dříve by se blízko kolejí mohly objevit varovné billboardy, nejspíše s fotografií z červencové srážky.

Zdravotní sestra Naděžda Tomčíková pomáhala zraněným z vlaku v roce 2008, ač jím sama cestovala a byla zraněná. A nyní vede občanské sdružení Comenius, které například podnítilo a zajistilo výstavbu památníku téměř osm let starého neštěstí.

„Dalšímu památníčku jistě nikdo bránit nebude, my sami však v tom nebudeme vyvíjet žádnou iniciativu,“ řekla Tomčíková.