První smartphone, do kterého si nesmíte nahrát žádnou aplikaci

  • 34
Snaha o maximální bezpečnost dat a komunikace není u chytrých telefonů nic nového. Ostatně právě šifrování komunikace bylo vždy primární pro kdysi značně oblíbené smartphony BlackBerry. Novinka jménem GranitePhone jde však ještě dále. Je to vlastně obyčejný mobil, jen s parametry smartphonu.

GranitePhone je výsledkem úzké spolupráce výrobce elektroniky Archos a brazilské společnosti Sikur, která se zabývá bezpečností na poli telekomunikací. Firma se do povědomí uživatelů dostala před čtyřmi lety, kdy vytvořila šifrovaný messenger pro stolní počítače.

Následně se zaměřila na tvorbu mobilního operačního systému, jehož primárním cílem je právě bezpečnost komunikace. GraniteOS ovšem není samostatnou platformou, vychází totiž z Androidu. Šéf firmy Fred Davila v rozhovoru pro server Android Authority na veletrhu CES v Las Vegas uvedl, že systém je nad základní vrstvou zcela přepracován, vytvořen byl i vlastní bootloader (zavaděč OS).

Pokročilé šifrování a data uložená lokálně

Soukromí uživatele u GranitePhonu zabezpečí pokročilé 4096bitové algoritmové šifrování, příslušné šifrovací klíče jsou navíc uloženy přímo v paměti zařízení a nikoli na vzdálených serverech, což je rozdíl oproti BlackBerry nebo smartphonu BlackPhone. To má spolu s upravenými aplikacemi představovat neproniknutelnou softwarovou bezpečnostní tvrz.

Slogan GranitePhone je příhodný

Aplikace do něj nedostanete

Telefon tedy nabídne šifrované telefonování i textovou komunikaci přes vestavěný messenger Sikur. Stejně tak bude možné volání v rámci GSM/HSPA sítí, posílání SMS a práce s e-mailovými schránkami protokolů POP a IMAP. Podporovány budou samozřejmě i účty na serverech MS Exchange. Využít půjde také dva vestavěné fotoaparáty (hlavní 16MPix a čelní osmimegapixelový) a do budoucna se počítá také se šifrovanými videohovory. Ale na jakékoli další aplikace nebo snad hraní her zapomeňte.

GranitePhone sice je telefon s parametry smartphonu střední třídy, ovšem kvůli vysokému stupni zabezpečení je aplikační základna osekána na naprosté minimum a další tituly do přístroje nijak nedostanete. Ikonku Google Play tak v telefonu nenajdete a manuální instalace programů z neznámých zdrojů také nebude možná.

GranitePhone (technické parametry)
Rozměry [mm]?
Hmotnost [g]?
PlatformaGraniteOS (postaven na Androidu)
Čipová sada, procesor, GPU64bitový Qualcomm Snapdragon 615 (8 × 1,7 GHz Cortex-A53, Adreno 405)
RAM2 GB
FlashROM16GB
microSD slotne
Sítě/dataGSM, HSPA, LTE
Displej - úhlopříčka/rozlišení5" (127 mm) / 1 080 × 1 920 bodů (FHD)
Satelitní navigaceano
Wi-fi802.11 a/b/g/n/ac
Bluetoothano
Hlavní fotoaparát16 MPix
Sekundární fotoaparát8 MPix
Baterie (výdrž)2 700 mAh

Zájem projevily vlády, ale i běžní uživatelé

GranitePhone tak rozhodně není přístroj pro běžné uživatele smartphonů. Firmy Sikur a Archos vytvořily telefon pro použití například ve vládním sektoru, u bezpečnostních složek nebo pro pracovníky finančních institucí.

Šéf firmy potvrdil, že zájem o GranitePhone už projevily vlády sedmi zemí, včetně brazilské, přesto přibližně 15 procent objednávek evidují od řadových zákazníků.

Cenou se vyrovná nejdražšímu iPhonu

V minulých dnech výrobce informoval, že naskladnil první várku přístrojů čítající tři tisíce kusů, které budou následně rozeslány podle objednávek. Za bezpečnost komunikace si však případní zájemci pořádně připlatí. Cena je totiž stanovena na 925 eur bez daně, tedy přibližně 30 tisíc korun včetně DPH. Za takový obnos lze dnes bez problému koupit i pět smartphonů stejných parametrů, ovšem samozřejmě bez onoho softwarového zabezpečení.

Ale levnější volba pro zájemce o přístroj s GraniteOS hned tak nebude. Fred Davila avizoval, že nehodlají uvádět nové modely v intervalech, na které jsme zvyklí u běžných smartphonů. Společnost sice kromě Archosu hledá i další možné dodavatele hardwaru, přesto se zřejmě dalšího telefonu s GraniteOS dočkáme nejdříve za dva roky.

Potenciální zájemci si mohou prostředí systému vyzkoušet stažením aplikace Sikur, která je k dispozici pro Android i iOS, a stejně tak i stejnojmenný messenger pro PC, který je možno zdarma využít po 30 dnů.