Úvodní fotografie k facebookové události „Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu“ | foto: Facebook/Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu

Po Zemanově výroku o kalašnikovu bude demonstrace na podporu Sobotky

  • 978
Na podporu premiéra Bohuslava Sobotky se na sobotu 6. února chystá demonstrace u Úřadu vlády nazvaná „Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu“. Kalašnikov odkazuje na výrok prezidenta Miloše Zemana, který v Tišnově na dotaz studentky, jak se zbavit Sobotky, mluvil o tom, že každého politika se lze zbavit volbami, nebo kalašnikovem.

„Zveme všechny lidi dobré vůle, aby ukázali, že nestojí o nenávist a kalašnikovy, ale naopak o rozumné a humánní řešení migrační krize, o demokracii a svobodu a aby ukázali, že pokud se najde politik, který neštve lidi proti sobě, ale naopak hledá řešení, nalezne podporu,“ svolávají na Facebooku na akci na podporu předsedy vlády Tomasz Peszynski a Ondřej Krajňák.

„Nejsem členem ani podporovatelem sociální demokracie, ale chci podpořit premiérův postup při hledání racionálního a humánního přístupu k uprchlíkům. Naproti tomu prezident Zeman je iracionální, straší a sází na vyvolávání nenávisti. Slušný člověk se musí postavit na stranu Bohuslava Sobotky,“ řekl iDNES.cz jeden ze svolavatelů akce Peszynski.

Sobotka něco podobného zažil už na podzim 2013 při „puči“

Naposledy Sobotka zažil něco podobného na podzim 2013, když se ho vzápětí po vítězství ČSSD ve volbách neúspěšně pokusili z čela strany sesadit spojenci jihomoravského hejtmana Michala Haška.

Když vyšlo najevo, že Hašek spolu s poslancem Jeronýmem Tejcem, senátorem Zdeňkem Škromachem, jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou a s Milanem Chovancem zamířili několik hodin po uzavření volebních místností tajně do Lán za prezidentem Milošem Zemanem a den poté se pokusili na jednání předsednictva ČSSD svrhnout Sobotku, sešla se v Praze na Hradčanském náměstí demonstrace na podporu lídra sociální demokracie, Sobotka nakonec pozici ustál a neúspěšní „pučisté“ přišli o stranické funkce. Jen Chovanec, který schůzku u Zemana potvrdil, si nakonec polepšil a je teď prvním místopředsedou ČSSD a ministrem vnitra v Sobotkově vládě.

Datum 6. února nezvolili lidé, kteří chtějí podpořit Sobotku, náhodně. V tento den se také v Praze schází akce Bloku proti islámu koordinovaná s německou Pegidou, namířená proti migraci do Evropy a proti umírněnému kurzu předsedy vlády.

Odhodlal se nevést xenofobní politiku, chválí svolavatelé akce

„6.2. se neonacisté, xenofobové a putinisté chystají k shromáždění proti premiéru Sobotkovi před Úřadem vlády ČR. My se zde nesejdeme jako političtí podporovatelé premiéra Sobotky, ale jako lidé, kteří chtějí ukázat podporu premiérovi, který se odhodlal nevést populistickou xenofobní politiku a neštvat za pomoci nenávisti lidi proti sobě.Tuto podporu si za toto zaslouží. Stejně jako si zaslouží ukázat podporu kvůli tomu, že mu bylo vyhrožováno násilím Milošem Zemanem,“ argumentují svolavatelé akce na Sobotkovu podporu.

Je podle nich třeba se postavit proti nenávistném davu volajícími po diskriminaci, krvi a diktatuře. A premiéra by podle Krajňáka s Peszynskim měli podpořit lidé, ať se hlásí k levici či pravici. „Je potřeba se sjednotit proti momentálně největšímu nebezpečí pro naši zemi,“ vyzvali na Facebooku.

V posledních dnech si předseda vlády a prezident vyměnili řadu ostrých slov. „Jsme s vysokou pravděpodobností jediná země v civilizovaném světě, kde prezident veřejně vyzývá k zabití předsedy vlády. Já se s tím vyrovnám, ale vadí mi, že tím Zeman děsí moje děti, celou rodinu a přátele,“ ohradil se premiér proti slovům prezidenta o nedemokratické možnosti použít proti politikům kalašnikov (více o výroku Zemana zde).

Zeman: Šašci, neumětel, hňup...

Zeman následně označil politiky, kteří ho kritizovali za slova o kalašnikovu za „šašky“ (více zde). Kritiku premiéra pak prezidente ještě zesílil v rozhovorech pro regionální Deník a časopis Týden. Sociální demokracii podle něj Sobotka spíše ničí (čtěte zde) a v pondělním vydání časopisu Týden ho dokonce označuje za „neumětele“ a za „hňupa“.

Premiér si výpady hlavy státu nechce nechat líbit. Prezidentovy výpady dal do jedné roviny s útoky fašistů. „Zdá se mi, že ten výrok prezidenta o zastřelení předsedy vlády jako nejlepším řešení pro ty, kdo nesouhlasí s mojí politikou, zapadá do kontextu útoků White Media a fašistů, kteří organizovali demonstraci přímo před mým bytem,“ řekl premiér Respektu (více zde). Zeman podle něj rozděluje společnost a připravuje se na příští prezidentskou volbu.

26. ledna 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue